نوستالژی فوتبال خارجی مدال/ کلایورت، آخرین گلزن هزاره دوم درجمع کاتالان ها

شاید اگر به هواداران نسل جدید تیم بارسلونا انگ هوادار پلاستیکی و تازه به دوران رسیده اطلاق می شود اما تمام طرفداران پرتعداد اصیل این باشگاه در سرتاسر جهان کلایورت را به عنوان یکی از بهترین مهاجمان تاریخ این باشگاه به خاطر دارند ......

شاید اگر به هواداران نسل جدید تیم بارسلونا انگ هوادار پلاستیکی و تازه به دوران رسیده اطلاق می شود اما تمام طرفداران پرتعداد اصیل این باشگاه در سرتاسر جهان کلایورت را به عنوان یکی از بهترین مهاجمان تاریخ این باشگاه به خاطر دارند.

کلایورت هم مانند تمام مهاجمان موفق هلندی از آکادمی آژاکس فوتبال خود را آغاز کرد. در 70 بازی 39 گل به ثمر رساند و مانند مهاجمان هم وطن نسل قبلی به میلان رفت تا ادامه رو رایکارد، فان باستن و رود گولیت باشد اما خیلی موفق نبود. تا آخرین ساعت نقل و انتقالاتی در فصل 1998 به بارسلونا بپیوندد و شکوفا شود. رکورد 182 بازی و 90 گل و البته جنگندگی او بسیار مورد استقبال هواداران ورسانه ها قرار گرفت.

کلایورت دوران خوبی در تیم ملی هلند داشت و در جام جهانی 98 گل اول تیمش مقابل آرژانتین را به ثمر رساند تا در نهایت به همراه لاله ها چهارم شود هرچند مقابل بلژیک توسط کولینا اخراج شد.

فوتبال در خانواده کلایورت موروثی بود و کنث کلایورت پدر نیز به طور حرفه ای به این ورزش مشغول بود اما خیلی موفق نشد به تیم های بزرگی بپیوندد. پس از پاتریک نیز فرزندش باز هم از آژاکس شروع کرد و حالا در رم به دنبال آرزوهایش است.

پاتریک کلایورت در سال 2008 در باشگاه لیل فرانسه از فوتبال خداحافظ کرد تا در کارنامه باشگاهی اش 343 بازی و 149 گل بر جای بماند. او 79 بازی و 40 گل ملی نیز دارد.

او هم اکنون در کامرون به فعالیت مدیریتی و مربیگری اش ادامه می دهد.

تگ ها


بارسلونا فوتبال