۵ نکته آموزنده از بازی فولاد-استقلال

بازی تیم های فولاد و استقلال به عنوان اولین بازی از دور جدید رقابت های لیگ برتر نوزدهم ، می تواند بیانگر برخی از رخدادهای تازه در نتایج و کیفیت بازی های آینده باشد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، بازی تیم های فولاد خوزستان و استقلال تهران که شب گذشته در اهواز برگزار شد ، می تواند ذهنیتی نسبت به دیگر بازی های لیگ برتر به دست بدهد. در این دیدار که با برتری فولاد به پایان رسید ، نکاتی وجود داشت که بد نیست به آن ها نگاهی دوباره داشته باشیم:


تعویض ها 
برای اولین بار در لیگ برتر ایران تیم ها اجازه استفاده از ۵ تعویض را پیدا کرده اند. این یک امکان تازه برای مربیان و کادرفنی است که در طول مسابقه بتواند برنامه های متفاوتی را اجرا و بازیکنان تازه نفس بیشتری را در میدان داشته باشد. فولاد شب گذشته از هر ۵ تعویضش استفاده کرد اما استقلال تنها ۴ تعویض انجام داد. باید دید در بازی های آینده تیم ها و مربیانشان از این آپشن تازه چگونه استفاده می کنند.


اتمسفر
نتیجه بازی فولاد و استقلال نتیجه ای بود که می توانست در شرایط عادی برگزاری مسابقات هم رقم بخورد. دو تیم در جدول با فاصله امتیازی کم و در نزدیکی هم قرار داشتند ضمن اینکه فولاد در اهواز و زمین خودش بازی می کرد و در صورتی که شرایط نرمال بود می توانست از تماشاگرانش انرژی بگیرد اما اگر بخواهیم این شرایط را به کل مسابقاتی که قرار است برگزار شود بسط دهیم شاید در نهایت به این نتیجه برسیم که برگزاری بازی ها شاید به سود تیم های کم تماشاگرتر باشد. آن ها در این بازی ها از فشار هواداران حریفانشان در امان هستند و در واقع تیم های پرطرفدار یک امتیاز ویژه را از دست دادند. با این حساب می توان گفت که آیا در هفته های آتی لیگ برتر شاهد رقم خوردن نتایج دور از انتظار خواهیم بود؟ البته که در رقابت های فوتبال باشگاهی که در اروپا از سرگرفته شد این اتفاق تا حد زیادی نیفتاد. در اسپانیا و آلمان تیم های مدعی نتایج خوبی هم گرفتند اما نباید فراموش کرد که در لیگ این کشورها تیم های کوچک هم طرفدار دارند و می توانند از اتمسفر ورزشگاه هایشان علیه تیم های پرطرفدار برای نتیجه گیری استفاده کنند اما در فوتبال ایران برخی تیم ها فاقد تماشاگرهستند و شاید این شرایط برایشان موهبتی به حساب بیاید.


استرس تیم ها 
بازی استقلال و فولاد ۷ کارت زرد و سه اخراجی و خطاهای بدون توپ زیادی داشت. هرچند بازهم می توان گفت لیگ برتر در اصل خود یک لیگ خشن است اما کمتر سابقه داشته که در یک بازی دو بازیکن و یک مربی از یک تیم اخراج شوند آن هم در بازی به این مهمی. خطاهای رخ داده در طول بازی و عصبانیت فرهادمجیدی که منجر به اخراجش شد نشان می داد که استقلالی ها در این سفر پراسترس از نظر روانی تحت فشار قرار گرفته اند. آن ها سفر خوبی به اهواز نداشتند و حضور در آن پرواز شلوغ آرامش روانی آن ها را تحت تاثیرقرار داده بود. 


آرامش داوران
بازی شب گذشته همچنین نشان داد شاید ، داوران بیشترین بهره را از شیوع ویروس کرونا در فوتبال برده اند. در لیگ امسال بخصوص داوران بشدت از سوی سکوها و داخل زمین تحت فشار بودند اما الان دستکم بخشی از این فشار در طول نود دقیقه وجود ندارد. ضمن اینکه آن ها با اعتماد به نفس بالاتری قضاوت می کنند. آیا اگر فولادآره نا شب گذشته پر از تماشاگر بود یا در یک بازی در آزادی با حضور هواداران استقلال ، چقدر احتمال دارد اخراج دو بازیکن و سرمربی تیم پرطرفداری مثل استقلال می تواند به راحتی شب گذشته انجام شود؟با این وصف می توان گفت جرایمی که به خاطر فشار تماشاگران از سوی داور مدیریت می شد با شدت بیشتری از این به بعد اعمال شود.  داوران در فضایی عاری از سنگ و دشنام قضاوت می کنند و این فرصت خوبی است که نشان بدهند آنچه در این فصل نسبت به ضعف کلی در قضاوت ها وجود دارد درست نیست. 


فیزیک قوی تر، نتیجه بهتر
به نظر می رسد تعطیلی مسابقات به سود تیم هایی شده است که فلسفه فوتبالشان برپایه بازی فیزیکی است. با توجه به دوری ۴ ماهه بازیکنان از تمرینات گروهی و فنی ، آن هایی که توانسته اند از نظر فیزیکی شرایطشان را بهتر حفظ کنند می توانند در کسب نتیجه بهتر عمل کنند. فولاد از آنجایی که در زمین خودش بازی می کرد و استقلال هم از یک سفر خسته کننده به اهواز رسیده بود ، از نظر فیزیکی بهتر عمل کرده و در نهایت بازی را هم برد. استقلال دراین بازی کمتر توانست نشانه هایی از استقلال پیش از تعطیلی را بروز دهد.

بیشتر بخوانید:
فولاد ۲ استقلال ۱؛ شکست آبی نه نفره در اهواز
«رشت زاِی» سوهان روح استقلال در جنوب (عکس)

ارسلان مطهری قربانی اصلی استقلال در جهنم اهواز

تگ ها


فولاد خوزستان استقلال تهران فوتبال ایران استقلال فولاد خوزستان استقلال فولاد خوزستان-استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال