۴ نکته از لیگ ملت‌های اروپا؛ هیجان از دست رفته!؟

مرحله نهایی لیگ ملت‌های اروپا شب گذشته با قهرمانی پرتغال پایان یافت....

و در نهایت اولین دوره از لیگ ملت‌های اروپا به پایان رسید. قرمزپوشان پرتغالی با شایستگی توانستند با شکست سوئیس در نیمه نهایی و هلند در فینال به قهرمانی برسند. شاید تا ۱۰ سال بعد کسی دیگر لیگ ملت‌ها را دنبال نکند و شاید هم به یکی از مهم‌ترین تورنومنت‌هایس فوتبالی تبدیل شود. با به پایان رسیدن لیگ ملت‌ها می‌توان از آن چند نتیجه گرفت:
پرتغال زیبا اما...
وقتی شما رونالدو را در ترکیب خود داشته باشید خیالتان از خط حمله راحت است اما با شرایطی که پرتغالی به وجود آورده، دیگر آن‌ها به رونالدو هم نیازی ندارند و بردن هر بازی تقریبا به عادت آن‌ها تبدیل شده است. شب گذشته هم گوئدس گل برتری پرتغالی‌ها را به ثمر رساند. شاید سال‌ها بعد کسی از پرتغال به عنوان یکی از بهترین تیم‌های یاد نکند اما این تیم قهرمان اولین دوره لیگ ملت‌ها شده و این صحبت‌ها اهمیتی ندارد.
هلند فناپذیر
با حضور کومان روی نیمکت لاله‌های نارنجی، آن‌ها یک تغییر نسل فوق‌العاده داشته‌اند. آژاکس با معرفی کردن چندین ستاره به فوتبال هلند کم کرد تا این تیم که حتی حضورش در جام جهانی هم به اما و اگر می افتد دوباره برخیزد اما هلند هم‌چنان لایق عنوان «شکست ناپذیر» نیست. آن‌ها فوق‌العاده‌اند اما هنوز به روزهای اوج برنگشته‌اند.
رده‌بندی بی‌اهمیت
دیدار رده‌بندی به دلیل کم اهمیت بودن در بسیاری از تورنومنت‌ها حذف شده است و شاید خیلی‌ها دیدار رده‌بندی لیگ ملتها را ندیده باشند. سوئیس و انگلیس دیدار کسالت‌باری را برگزار کردند اما ضربات پنالتی این بازی تماشایی بود. هر دو تیم فوق‌العاده پنالتی زدند و پیکفورد آخرین پنالتی را به شکلی زیبا مهار کرد.
شاید بهتر است دیدار رده‌بندی از لیگ ملت‌ها حذف شود. اینجا المپیک نیست و برای کسی اهمیت ندارد کدام تیم سوم می‌شود!
موفقیت یا ناکامی؟
به نظر شما اولین دوره لیگ ملت‌های اروپا با موفقیت برگزار شد یا ناکامی؟ نمی‌توان با قاطعیت گفت همه این تورنومنت را دوست داشته‌اند یا خیر. در این تورنومنت تیم‌های هم سطح بیشتر با هم بازی می‌کنند و فوتبال‌دوستان شاهد رقابت‌های هیجان انگیزی خواهند بود اما آیا کسی دیدار آلمان و هلند (در مرحله گروهیی لیگ ملت‌ها) را به آن شکوه و تجملی که در جام‌های جهانی برگزار می‌شد به خاطر دارد؟ شاید حتی این بازی‌های مهم باعث از بین رفتن هیجانات دیدارهای مهم شود. به نظر می‌رسد نقطه قوت این رقابت فوتبالی به نقطه ضعف آن تبدیل شده است و یوفا باید برای آن چاره‌ای بی‌اندیشد.

بیشتر بخوانید:
پرتغال ۱ - ۰ هلند؛ سلسائو اولین فاتح لیگ‌ ملت‌های اروپا +ویدیو

 

تگ ها


فینال لیگ ملت‌های اروپا گزارش اختصاصی گونکالو گوئدس هلند UEFA Champions League فوتبال