نکونام: منع جذب خارجی‌ها قانون من درآوردی است!

سرمربی تیم فولاد خوزستان پس از آسیایی شدن تیمش روی خط برنامه زنده آمد و صحبت‌های مختلفی را از یک فصل حضور در تیم فولاد مطرح کرد....

به گزارش "ورزش سه" پس از آن‌که تیم فولاد توانست سهمیه آسیایی بگیرد و در هفته پایانی جدال شش امتیازی مقابل تراکتور را پیروز شد، جواد نکونام سرمربی فولاد در نشست خبری صحبت‌های جنجالی را علیه منتقدان خود مطرح کرد؛ حال نکونام امشب به صورت تلفنی میهمان برنامه "روی خط ورزش" شبکه خبر بود و درباره حضور در فولاد و لیگ نوزدهم صحبت‌هایی را انجام داد. نکونام در بخش آغازین صحبت‌های خود گفت: ما اول فصل که شروع به کار کردیم، با توجه به شرایط فولاد فصل گذشته سعی کردم تا بتوانیم نقاط قوت را تقویت کنیم و نقاط ضعف تیم را هم برطرف کنیم؛ همانطور که می‌دانید سال گذشته تیم فولاد در کنار استقلال خوزستان و سپیدرود رشت که به لیگ یک سقوط کردند، ضعیف‌ترین خط دفاعی لیگ را داشت. ما توانستیم در فاز دفاعی عملکرد فوق‌العاده‌ای را داشته باشیم و دومین خط دفاع برتر لیگ شدیم که من فکر می‌کنم 3 گل دیدار با نساجی که اتفاقات عجیب و غریبی رخ داد را کنار بگذاریم، ما بهترین خط دفاعی را داشتیم.

وی افزود: تکلیف ما این بود که بتوانیم کار را خوب شروع کنیم و خوب تمام کنیم و اصلا نگاهی به جدول نداشتیم؛ صحبت‌هایمان از ابتدای فصل هم با مدیریت باشگاه همین بود، که بتوانیم با توجه به پتانسیل فنی تیم جایگاه قابل احترامی را به دست آوریم. درباره بودجه باشگاه هم باید صادقانه بگویم که ما جز بازیکنان دلاری خود هیچ بازیکن میلیاردی را در ترکیب‌مان نداشتیم. من بازیکن ۴۰ میلیونی و ۸۰ میلیونی در ترکیب تیم من بازی کرده‌اند، بازیکنانی که از آکادمی باشگاه رشد کردند. خوشبختانه در کنار بازیکنان باتجربه توانستیم جوانان آکادمی فولاد را هم معرفی کنیم، ما امسال سه بازیکن در تیم ملی امید داشتیم که دو نفر از آن‌ها در تیم ما فیکس بازی می‌کردند. توانستیم شرایطی در تیم حاکم کنیم تا نظم و انضباط ارجح‌تر باشند که متاسفانه یکسری مشکلات هم در این راه داشتیم ولی خداراشکر در بازی پایانی مقابل تیم پرمهره و خوب تراکتور پیروز شدیم تا سهمیه آسیایی را به دست آوریم.

نکونام در واکنش به اشتباهات داوری در طول فصل گفت: به نظر من اگر اتفاقات دو بازی که داوری از تیم ما ۵ امتیاز کسر رخ نمی‌داد، تیم ما می‌توانست در جایگاه دوم جدول قرار گیرد؛ فکر می‌کنم لیاقت آسیایی شدن را داشتیم و اگر نمی‌شدیم ظلم به فوتبال استان خوزستان بود با توجه به اتفاقات داوری که در دیدار با نساجی و پارس جنوبی جم به وجود آمد. خداراشکر که توانستیم سهمیه را کسب کنیم و به مردم خوب استان خوزستان و آقایان محمدی و آذری که واقعا ما را حمایت کردند مجددا تبریک می‌گویم و امیدوارم این موفقیت‌ها ادامه‌دار باشد.

سرمربی تیم فولاد درباره تقویت تیمش و در واکنش به منع جذب بازیکن و مربی خارجی گفت: ما قانون من درآوردی در فوتبال‌مان زیاد داشتیم که این قانون هم از همان قانون‌هاست مثل همان قانون سقف قرارداد یا منع جذب دروازه بان خارجی. به هر حال می‌دانید ما در تاریخ فوتبال ایران زیاد است، متاسفانه اشتباهاتی که در سطح مدیریتی بالا رخ می‌دهد را باید مربیان و باشگاه‌ها پاسخ بدهند! قرارداد اشتباهی با ویلموتس بسته شده و خسارت زیادی دیدیم اما ما در باشگاه‌ها باید از خرید بازیکن یا مربی خارجی منع شویم. باشگاه استقلال متاسفانه آقای استراماچونی را از دست می‌دهد تیم‌های دیگر نباید بازیکن بگیرند یا باشگاه پرسپولیس در پرونده کالدرون و برانکو محکوم می‌شود. متاسفانه این‌ها اتفاقاتی هستند که در فوتبال ما رخ می‌دهند و این مشکلات برای هواداران استقلال و پرسپولیس پیش می‌آید.

او افزود: نمی‌دانم این قانون منع جذب خارجی‌ها اجرا می‌شود یا نه اما مشخص است که قانون بسیار اشتباهی است؛ ما چرا نباید مربی بدنساز، آنالیزور و ... یا بازیکن باکیفیت بیاوریم تا مربیان و بازیکنان‌مان بتوانند رشد پیدا کنند؟ این‌گونه که دیگر رشدی حاصل نمی‌شود. مطمئن باشید که بازیکن من باید از مربی خارجی یاد بگیرد چرا که برای پیشرفت نیاز دارد یا باید در کنار دو بازیکن بین المللی بازی کند تا ببیند یک بازیکن بین المللی چه کیفیتی را دارد. شما اگر نگاهی داشته باشید، بازیکنان خارجی بسیار در فوتبال آمده‌اند و حضور موفقی داشته‌اند. بله بازیکن بی‌کیفیتی که از راه‌های مختلف وارد باشگاه‌ها می‌شوند من هم مخالف هستم  ولی درباره این قانون واقعا دیگر نمی‌دانم باید چه بگویم.


جواد نکونام درباره حفظ بازیکنان خارجی فولاد گفت: صددرصد؛ بازیکنان خارجی ما بازیکنان باکیفیتی هستند و سالها در فوتبال ایران بازی کرده‌اند و ما آن‌ها را حفظ کنیم؛ اگر قانون برای همه تیم‌ها باشد ما هم تمکین می‌کنیم ولی قانون اشتباه همه باید اعتراض کنند. چون اشتباه اشتباه است و فرقی نمی‌کند از چه طرف این اشتباه رخ می‌دهد؛ همانطور که مشخص است تیم مس رفسنجان آسیب بسیار زیادی از این قانون می‌بیند. چرا که من این تجربه را با تیم نساجی داشته‌ام و شما نمی‌توانید تعداد بالا بازیکن بگیرید و از سوی دیگر بازیکن خارجی هم نتوانید جذب کنید قطعا آن تیم اولین کاندید برای سقوط می‌شود و هر هفته برای بقا باید بجنگد. متاسفانه این مشکل پیش می‌آید و ظلم می‌شود در حق تیم‌هایی چون مس رفسنجان و در حق فوتبال‌مان هم ظلم می‌شود چون علم فوتبال هر روز به‌روز می‌شود و قطعا حضور مربیان و بازیکنان بین المللی می‌تواند هم به من مربی، هم به دیگر بازیکنان تیم کم کند.

نکونام در ادامه صحبت‌های خود علیه قانون جدید وضع شده گفت: دستیار اسپانیایی من که تا هر زمان هر جا باشم ایشان در کنار من است، دارد به بازیکنانم آموزش می‌دهد و وی ۱۶ سال در باشگاه اوساسونا بوده و در لالیگا مربیگری است. او الان دارد به فوتبال ما و ۴۰ بازیکن تیم فولاد کمک می‌کند چطور ما باید جلوی آن را بگیریم؟ یا آمدن آقای استراماچونی که دیدید با آمدن ایشان چه تغییر بزرگی در فوتبال استقلال حاصل شد یا آقای کالدرون، آقای برانکو، آقای کی‌روش. حالا ما می‌خواهیم جلوی این کار را بگیریم، آیا کار درستی است؟ به نظر من باید به جای این کار جلوی عقد قراردادهای اینچنینی با آقای ویلموتس گرفته می‌شد و شود، جلوی قراردادهایی که تازه بسته شده‌اند را گرفت نه این‌که بخواهیم از الان جلوی کل کار را بگیریم بلکه باید کارمان را درست کنیم و قراردادهای محکم و خوبی را ببندیم تا این مشکلات در فوتبال ایران پیش نیاید.

تگ ها


فولاد خوزستان جواد نکونام