نگاهی به آخرین وضعیت ویتنام، حریف فردای تیم ملی

تیم ملی ایران در دومین دیدار خود در هفدهمین دوره جام ملت‌های آسیا فردا به مصاف ویتنام خواهد رفت....


به گزارش خبرنگار مدال، تیم ملی ایران که در نخستین بازی خود در هفدهمین دوره جام ملت‌ها از سد یمن گذشته بود فردا در دومین بازی خود به مصاف ویتنام خواهد رفت و به همین بهانه نگاهی داشته‌ایم به آخرین وضعیت ویتنام؛


مسیر صعود
در دور نخست مقدماتی که مشترکا بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2018 و جام ملت‌های 2019 بود ویتنام با اندونزی، تایوان، عراق و تایلند هم‌گروه بود. با کنار گذاشته شدن اندونزی از این رقابت‌ها با تصمیم فیفا، ویتنام در 6 بازی به میدان رفت و دو بار مقابل تایوان به پیروزی رسید و یک تساوی خانگی مقابل عراق کسب کرد و در دو بازی مقابل تایلند و یک بازی مقابل عراق متحمل شکست شد تا به عنوان تیم سوم راهی مرحله دوم مقدماتی جام ملت‌ها شود. در این مرحله ویتنام با اردن، افغانستان وکامبوچ هم‌گروه بود و با شکست دادن کامبوج در بازی رفت و برگشت و کسب 4 تساوی مقابل اردن و افغانستان، در گروه سوم این مرحله از بازی‌ها دوم شد و به جام ملت‌های آسیا رسید.


نتایج اخیر
در سال 2018، ویتنام در 14 بازی به میدان رفت که 3 بازی آن غیر رسمی و با تیم‌های باشگاهی کره‌ای بوده، یک بازی در چارچوب بازی‌های مقدماتی جام ملت‌ها برگزار شده، 8 بازی مربوط به بازی‌های جنوب شرق آسیا (سوزوکی کاپ) بوده و دو بازی دوستانه دیگر نیز طی هفته‌های اخیر برگزار شده است. در این مدت، ویتنام به جز دو بازی با تیم‌های باشگاهی کره‌ای متحمل شکست نشده بود و در این مدت، مقابل لائوس، مالزی (دو بار)، کامبوج، فیلیپین (3 بار) موفق به کسب پیروزی شده بود. شکست مقابل عراق باعث شد تا روند دو سال شکست ناپذیری ویتنام در بازی‌های رسمی شکسته شود و حال با چنین روندی ویتنامی‌ها مقابل ایران به میدان خواهند رفت.


سرمربی
پارک هانگ سئو سرمربی تیم ملی ویتنام به طور همزمان هدایت تیم ملی امید این کشور را هم برعهده دارد. این مربی 60 ساله سابقه سرمربی‌گری در تیم ملی امید کره جنوبی، ژیونگنام، چونام دراگونز، سانگجو و چانگوون سیتی در این کره جنوبی را داشته و از سال 2017 به طور همزمان هدایت تیم‌های ملی بزرگسال و امید ویتنام را بر عهده دارد. پارک در مدت حضور خود در ویتنام زیر 23 ساله این کشور را به فینال مسابقات زیر 23 سال آسیا در سال 2018 رسانده و همراه با همین تیم در بازی‌های آسیایی اندونزی مقام چهارمی آسیا را کسب کرده است. وی با تیم بزرگسال ویتنام نیز نتایج خوبی کسب کرده و همراه با این تیم در بازی‌های جنوب شرق آسیا عنوان قهرمانی را کسب کرده و شکست مقابل عراق، تنها شکست وی در دوران حضور خود در تیم ملی بزرگسال ویتنام در یک بازی رسمی بوده است.


ستاره‌ها
ترونگ هوانگ هافبک تهاجمی ویتنامی که تجربه حضور در 58 بازی ملی را دارد و 12 بار نیز موفق به گلزنی برای این تیم شده یکی از بازیکنان کلیدی ترکیب ویتنام محسوب می‌شود. کیو های مدافع میانی 25 ساله این تیم نیز که با بازوبند کاپیتانی به میدان می‌رود دیگر بازیکن کلیدی ترکیب ویتنام است و کنگ فونگ مهاجم نوک این تیم که با شماره 10 به میدان می‌رود نیز یکی از بازیکنان هجومی موثر ویتنامی‌ها است که یکی از دو گل این تیم را در بازی با عراق به ثمر رساند.


آرایش پایه
ویتنام با آرایش 5-4-1 که حالت تدافعی‌تر از آرایش 3-6-1 محسوب می‌شود بازی‌های خود را آغاز می‌کند. در چنین آرایش، عمق خط دفاعی این تیم پوشش مناسب خواهد داشت و در خط میانی نیز فضای لازم در اختیار تیم مقابل نخواهد بود. همچنین با توجه به سرعت بالای بازیکنان ویتنامی، بازیکنان این تیم در حملات سریع تبحر خاصی دارند و به همین دلیل تاکتیک دفاع-ضدحمله در دستور کار بازیکنان این تیم قرار دارد و با همین روش بود که عراق تا آستانه شکست مقابل این تیم جنوب شرق آسیایی پیش رفت.

تگ ها


فوتبال