نگاهی به تیم المپیکی محمد بنا؛ پنج شدیم، اما شش نه!

مربیان تیم ملی کشتی فرنگی در بازگشت از آلماتی دغدغه های بیشتری خواهند داشت؛ کسب یک سهمیه باقی مانده و چگونگی انتخاب نفرات در ۵ وزن المپیکی....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، حسرت شکست ۴ بر ۴ و نزدیک حسین نوری در نیمه نهایی برابر حریف چینی بر دل همه اهالی کشتی ماند. اگر این فرنگی کار وزن ۸۷ کیلوگرم فقط یک امتیاز بیشتر می گرفت، تیم ملی کشتی فرنگی می توانست با تکمیل شدن ۶ سهمیه المپیکی خود از همین حالا بدون دغدغه تنها و تنها به فکر حضور قدرتمند در توکیو باشد. 


حالا هنوز کسب یک سهمیه باقی مانده و فقط یک فرصت در بلغارستان وجود دارد؛ جایی که به مراتب کسب سهمیه از آلماتی سخت تر خواهد بود. در قزاقستان سهمیه ها با شکست رقبای آسیایی به دست می آمد، اما در بلغارستان همه جاماندگان از سراسر دنیا می آیند و این کار را برای نماینده اعزامی ایران دشوار خواهد کرد.


بعید است بازهم حسین نوری گزینه مدنظر کادرفنی برای اعزام به بلغارستان باشد و احتمالا رامین طاهری با نظر محمد بنا به صوفیه اعزام می شود تا بلکه بتواند سهمیه های کشتی فرنگی را در المپیک تکمیل کند.


طاهری که در مسابقات جهانی ۲۰۱۹ قزاقستان نیز تا یک قدمی کسب سهمیه پیش رفت، شاید بتواند حسرتی که از آلماتی بر دل کادرفنی مانده را به شادی تبدیل کند.


با این حال دغدغه بزرگتر این روزهای محمد بنا و دستیارانش چگونگی انتخاب کشتی گیران برای حضور المپیک است. فرآیندی که فدراسیون کشتی برای انتخاب کشتی گیران در نظر گرفته بود، به خاطر شیوع کرونا به خوبی اجرا نشد و حالا بنا که اعتقاد چندانی به انتخابی رودررو ندارد؛ احتمالا از دل تورنمنت های بین المللی تیمش را انتخاب خواهد کرد.


البته تا حدودی می توان گفت ترکیب تیم المپیکی بنا از همین حالا تقریبا مشخص شده چون برخی کشتی گیران اختلاف سطح خود را با بقیه نشان داده اند.


در وزن ۶۰ کیلوگرم علیرضا نجاتی که در جهانی ۲۰۱۹ با کسب مدال برنز سهمیه هم کسب کرد، یکی، دو رقیب مثل پویا ناصرپور دارد؛ اما اگر روند قبلی را ادامه دهد، احتمالا صاحب دوبنده تیم ملی در این وزن خواهد بود.


در وزن ۶۷ کیلوگرم محمدرضا گرایی با نمایش فوق العاده ای که در آلماتی از خودش نشان داد و در نهایت سهمیه سخت این وزن را کسب کرد، احتمالا می تواند به المپیک هم اعزام شود؛ اگرچه حسین اسدی تنها رقیب او خواهد بود.


در وزن ۷۷ کیلوگرم محمدعلی گرایی تقریبا بدون رقیب به نظر می رسد. سعید عبدولی که به طور کلی از دایره تفکرات بنا خارج شده و پژمان پشتام هم چند باری برابر گرایی شکست خورده تا شانس چندانی برای المپیکی شدن نداشته باشد.


در وزن ۸۷ کیلوگرم که هنوز تکلیف سهمیه ایران هم مشخص نیست و در صورت کسب سهمیه بین رامین طاهری و حسین نوری یک نفر به المپیک می رود.


در وزن ۹۷ کیلوگرم محمدهادی ساروی تقریبا خودش از مهدی بالی و مهدی علیاری جدا کرده و با کسب سهمیه در آلماتی هم بار دیگر توانایی هایش را نشان داد. البته که این دو رقیب تا لحظه آخر جایگاه ساروی را تهدید می کنند.


در وزن ۱۳۰ کیلوگرم انتخاب به مراتب سخت تر خواهد بود. از میان یک مدعی باتجربه یعنی امیر قاسمی منجزی و دو جوان موفق یعنی علی اکبر یوسفی و امین میرزازاده فقط یک نفر باید به المپیک برود.

بیشتر بخوانید:

کشتی جام دانکلوف؛ ایران صاحب ۲ طلا شد

صعود فلاح به نیمه نهایی تورنمنت کشتی بلغارستان

 

 

تگ ها


کشتی محمد بنا فرنگی کشتی