!نگاهی به درگیری‌های تتلو با فوتبالیست‌ها و دیگران

ورزش>دیگر ورزشها -زبان آوری،روداشتن، احاطه بر فعالیت شغلی، ریزبینی، ارتباطات و رسانه از اصول اصلی یک بازاریابی موفق است ......

ورزش > دیگر ورزشهازبان آوری،روداشتن، احاطه بر فعالیت شغلی، ریزبینی، ارتباطات و رسانه از اصول اصلی یک بازاریابی موفق است.

به گزارش مدال به نقل از خبر آنلاین-محسن اصفهانی - فرهنگستان فوتبال : سمپلینگ۱ و پروموت کردنِ۲ یک واقعه، تبلیغ یک کالا و لانسه کردنِ۳ یک شخص نیز جزو بازاریابی قرار می گیرد. اما اگر تعاریف فوق را تغییر دهیم و جای آن بگذاریم: زبان بازی، پُرروگری و وقاحت، آگاهیِ نیم بند از فعالیت، کلّی نگری و جَوگیری، ادعای بی مورد، اشاعه کِذب، و به این مَلغمه، ارتباطات و رسانه را (پروپاگاندا) نیز اضافه کنیم، آن وقت با پدیده ای روبه رو خواهیم بود که نه تنها به دوربین زُل می زند و دروغ می گوید، بلکه شاید برای رسیدن به مقصودش، در رسانه ها کشف عورتِ فیزیکی و کلامی و فکری و عقیدتی نیز انجام دهد؛ عنوانِ این فرد هرچه باشد، در ظاهر به بازاریابی خود می کوشد، ولی به هر وسیله ای و کوبیدنِ هر دری. مهم، رسیدن به هدفش است؛ گرچه در این راستا روزی مذهبی شود، روز دیگر مستِ لایعقل، امروز پرسپولیسی، فردا استقلالی و حتی به شیوه رونالدینهویی، جناح چپ را نشانه بگیرد و در ثانیه آخر، به جناح راست غش کند.

اتفاقی که اخیراً مابینِ یک خواننده زیرزمینی با بازیکنان طراز اول فوتبال رخ داده است، نمونه ای از همین پدیده است. کلّ ماجرا این است که یک شخصی می خواهد دیده شود و به هر قیمتی دوست دارد خود را عرضه کند. چند سال پیش، با داغ شدنِ سبک رپ، این آقا نیز به خیل رپ خوانان پیوست (در این یادداشت، کاری به این ندارم که آنچه در ایران رپ خوانده می شود، اصولاً رپ است یا نه؛ لذا علی الحساب، همان اصطلاح رپ را بپذیریم) و کم کم با فروکش کردنِ تب رپ در جامعه، این خواننده نیز مانند بسیاری از هم پیاله هایش، با یک شیب ملایم از رپ فاصله گرفت و نهایتاً به آبگوشتی از پاپ و کوچه- بازاری و هیپ هاپ رسید. مدتی ساکن دوبی شد و آنچه بر وی گذشت را در عکس هایی که منتشر می کرد، می توان دید؛ سپس به کشور بازگشت، توبه نامه نوشت و ماندگار شد و هواداران زیادی هم جلب کرد؛ اما سؤالات اساسی زمانی پیش می آیند که: جلب هوادار به چه قیمتی؟ از چه راهی؟ با چه هدفی؟ در چه راستایی؟ آیا کمیّت کافی است؟ و جدا از همه اینها دیدگاه، منطق، نگرش، بینش و طرز فکر این هواخواهی و هواداری از کجا و چه چیزی نشأت می گیرد؟

در یادداشت قبلی ام به تفصیل راجع به رسالت و وظیفه هنرمند و سلبریتی ها گفتم. اما ابتدا باید یک چیز را مشخص کرد؛ او خودش را چه «چیزی» می داند؟ بله، چه «چیزی» و نه چه «کسی». او خود را خواننده، شاعر، فوتبالیست، ترانه سرا، مربی بدن ساز، آهنگساز، رابط سیاسی، رابط اجتماعی، سخنگو، پشتیبان، راهبر، راهنما، مُرشد، جامعه شناس، فقیه، روان شناس، اقتصاددان و در کل، او خود را «همه چیز» می داند و خوش بختانه خود را «اَبَر انسان» تلقی نمی کند؛ آن هم به این خاطر است که تاکنون نتوانسته پرواز کند یا از دل دیوار رد شود! در همه اینها هم مدعی است؛ وقتی می گوییم مدعی، بگذارید ببینیم که از چه چیز صحبت می کنیم: مدعی بهترین و ژوست ترین صدای دنیاست، آهنگ هایش بهترین و خارق العاده ترین موتیف ها و آرنژمان ممکن را دارد، مستحقّ بازی در بزرگ ترین و حرفه ای ترین تیم های فوتبال است، بهترین شاعر دنیاست و حتی برتر از سعدی است۴ روی هر چیز و هر کسی دست بگذارد می تواند آن فرد یا چیز را به حدّ اعلی برساند، هوادارانش میلیاردی هستند و محبوبِ همه قلب هاست؛ حتی آنانی که از او نفرت دارند.

او همه جا هست؛ نه اینکه همه جا جاداشته باشد، بلکه در هر جایی خود را داخل می کند؛ به هر قیمتی. حتی به قیمت آبرو و برهم زدنِ معادلاتِ بدیهی فیزیک! راجع به هر چیزی اظهار فضل می کند؛ از «کیک زرد» گرفته تا «کیک شکلاتی»! اخیراً هم که به معاملات سیاسی داخل داده شد. وی اگر هم بخواهد، دیگر نمی تواند مانند یک هنرمند، تفکرات، رسالت و عقایدش را در قالب هنر بیان کند. او رسانه ای با طول ۴میلیون هوادار دارد که هر دقیقه پشت تریبون می رود و با جَوگیریِ تام و خاص، افاضاتِ مغشوش بیان می کند. او ذوق کرده است! حالش خیلی خوب است. او در فضا رفته و از دیوار رد می شود، او یک ابرانسانِ پلاستیکی شده است. وقتی هیبتش را در جشن رسانه ای یکی از خبرگزاری ها دیدیم، وقتی تتوهای دستش را به نمایش گذاشته بود، وقتی طرز نشستن و خندیدن و لباس پوشیدنش را در جلسه ای رسمی دیدیم و اصلاً وقتی خودش را دیدیم، چه سؤالات و نتایجی که در سرمان شکل گرفت! او با همان شیب ملایم، از هنرمندی، به هنروری و سیاهی لشگری میل کرده است، او اکنون، کِرم سرِ قلاب است برای ماهیگیری های سیاسی؛ دیر یا زود لِه می شود، و یا با کِرمی دیگر جایگزین. در جایی نوشته بودم که کِرم های سر قلاب خیلی بازنده اند؛ چون حتی «خورده» هم نمی شوند، بلکه فقط «جویده» می شوند. شاید باید منتظر یک شاه ماهی نشست و بازی را تماشا کرد.

سخنوران و طراحانِ حامی اش، او را توبه کرده می پندارند و حتی به مقام وی غبطه می خورند! لذا بر کردار، رفتار، عکس ها، فیلم ها، گفته ها و آهنگ های سابق بر اینش، حرَجی وارد نمی دانند. وقتی جمالش را دست در دستِ مدعیان «اصول گرایی» دیدیم، آن هم با کلاهی کج، منقّش به «تاج» پادشاهی، دقیقاً همین «توبه توبه»ها یادم آمد. اگر فردی صرفاً به خاطر توبه کردن، نه تنها مجازات نمی شود بلکه به چنین مقامی می رسد، پس تکلیف هزاران نفری که بابت همین پیشینه ها مجازات شده اند چه می شود؟ اگر توبه پذیرفتنی است و پاک کننده سِبقه شخص است، پس چرا آن جوانی که توسط پلیس دستگیر می شود و درجا به «غلط کردن» و توبه کردن می افتد، رهایی نمی یابد که هیچ، بازداشت می شود و آبرویش هم می رود؟

۴میلیون هوادار، کم نیست؛ اما ۴میلیونی که طرفدار چنین طرز فکری باشند، خطرناک است؛ چون این تعداد که اغلب در دامنه سِنّی تین ایجر (۱۲ تا ۲۰ سال) هستند، قرار است با این شکل از نوستالژی، حسّ موسیقی و کلام و تفکّر، کشورمان را بسازند. در انتخابات اخیر، تجربه نشان داد که همان افرادِ شاملِ رأی دهی از میان ۴میلیون نفر هم به کاندیدای مدّ نظرش رأی ندادند. طبیعی است؛ ما شاید از طبخ یک نوع غذا خوشمان بیاید، اما دلیل نمی شود که به مواضع سیاسیِ سرآشپزِ آن غذا رأی دهیم!

چند سؤال جالب: چرا هنرورِ قصه ما دائماً با اتفاقات عجیب و خبرساز و افراد مشهور درگیر می شود؟ یک روز با یک بازیگر زن (بهنوش بختیاری) درگیر می شود، روزی دیگر با یک خواننده رپ (یاس) سرشاخ می شود، و این روزها نیز با چندتن از بازیکنان طراز اوّل فوتبال کشور (سردار آزمون، مهدی طارمی و...) درگیری لفظی پیدا کرده است؛ با ادبیاتی که لُمپن بودنش را بیش از پیش به رخ می کشاند. یک روز خودش را پرسپولیسی دوآتشه می خواند و توهّم دارد با حمایتش از این تیم می تواند بازیکن فیکسشان شود. از پرسپولیس خیری نمی بیند، عکس پروفایلش را به آرم تیم استقلال تغییر می دهد و از تیم مقابل بدگویی می کند! یک روز آبی، یک روز قرمز، یک روز... شاید که چیزی به طُرفه ببَرد.

 آیا برای او فرقی می کند کجا باشد؟ با چه کسی باشد؟ هرگز! هدفش دیده شدن است و در این میان آنانی که گردش روزگار حکم می کند تا وی را در زُمره خود داشته باشند، روزی او را در ناو جنگیِ جماران می نشانند تا موزیک- ویدئویش را اجرا کند، روزی دیگر از وی مصاحبه می گیرند، وقتی دیگر هم شاید ریاست فرهنگی، اجتماعی، سیاسی جایی را به نامش کنند. موضوع اینجاست که درگیر می شود، کِش هم می دهد و عزم دارد تا آخر قضیه را پیگیر شود؛ این حجم از چسبناکی، لازمه روی بورس بودن، دیده شدن و عقده گشایی است.

رفتاری تأسف بار و غیر انسانی که در ماجرای «آتنا اصلانی» به وجود آمد، دست آویزی می شود برای او تا باز هم خودش را نشان بدهد که مبادا شاخصش از بورس بیفتد! آن هم با مخلوط کردنِ این ماجرا با سلبریتی های فوتبال؛ یعنی با یک تیر، دو نشان. متأسفانه باید گفت که قریب به اتفاق آن چند میلیون هوادار در شبکه های اجتماعی نیز دارند بازیِ او را می خورند؛ کاملاً احساساتی، دور از منطق، با تلفیق خاطره های عشقی شان و به دور از مطالعه و شناخت موقعیت و حال. راستی، چرا هنرورِ ما مثلاً کمپینی تشکیل نمی دهد برای کمک به کودکان کار؟ نکند سر و صدای کافی ندارد؟ یا چرا برای ریشه کنی اعتیاد تلاشی نمی کند؟ چرا تنها از جنبه های ظاهری هر قضیه ای برداشت های لازم را تعریف به خود می کند؟ چرا نمی تواند درباره هر چیزی اظهار نظر نکند؟! چون یک جای کار ایراد دارد؛ عرصه بازاریابی و نگاه اقتصادی را نمی توان با شارلاتانیزم و لمپنیزم، یکی دانست؛ هر کدام آدمِ خودش را می خواهد و ابزار مخصوصش را.

اگر آن هیبت و ریختِ حضور در جشن آن رسانه اصول گرا از مصادیق گرایش به اصول است و اصول گرایی، امیدواریم که دیگر هیچ جوان و دانشجویی به خاطر آستین کوتاه، شلوار جین، موی مدل دار و لاک ناخن، مورد مؤاخذه قرار نگیرد. امیدواریم فوتبال حرفه ای، نه فقط در جنبه های مالی بلکه در جنبه های اقتصادی و اخلاقی و فرهنگی نیز رشد کند و هیچ تندیسِ چراغ داری، گردان و دودوزن، دنبال ارشاد جوانی نباشد تا دهانش را ببویند، مبادا گفته باشد دوستت دارم.۵

هرکس سلیقه ای دارد و آدمِ بی سلیقه هم نداریم که بی سلیقگی، خود نوعی سلیقه است؛ لیکن ضمن احترام به سلیقه کسانی که دوستدار نوع آهنگ های ایشان هستند، بر این نکته اذعان دارم که در این یادداشت، قصد نقد آثار این خواننده را نداشتم و صرفاً خاستگاه طرز تفکّر وی و دلیلِ برآیندِ کردارش را به نقد نشستم؛ اما ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در بین موزیسین ها اصطلاحی رایج است با عنوان «خالتور» یا مختصراً «خال»، که به کارهای هنری، ادبی و موسیقی های سطح پایین، کم ارزش، سرِهم بندی شده یا بُنجل اطلاق می شود. شاید بتوان آدم های خال یا خالتور هم زیاد پیدا کرد. بنابراین دامن زدن به این گونه طرز فکرها و عقاید بنجُل را که نه کارکردِ اجتماعی قوی دارند و نه منافع اقتصادی برای جامعه دارند و نه از درگیری با آنها جُز کَل کَل و رجزخوانی های غیراخلاقی، چیزی عایدِ مطالعات و زندگیِ حال و آینده نخواهد شد، دوری کنیم، که نه در شأنِ فرهنگ فوتبالیست های بااخلاق ماست و نه می تواند حیطه جدّی اجتماعی، هنری و فرهنگی کشور را در برگیرد. نام بردن، خبررسانی، تبلیغات، پروموت و لانسه کردنِ ایشان را باید به خود او، اَعوانِ اصول گرایش و آن بازی «تاج»و«تخت»شان سپرد و اجازه داد و گذاشت تا در «خـال» خودش باشد.

 

تگ ها


اخبار روز المپیک