نگاهی به وضعیت فعلی پرسپولیس/ خط آتش خاموش و انتظار برای بازگشت کمال

پرسپولیس قهرمان سه فصل اخیر لیگ برتر در 6 هفته گذشته 3 بار با شکست از زمین خارج شده و خط حمله این تیم عنوان ضعیف‌ترین خط حمله لیگ را از آن خود کرده است....

پرسپولیس قهرمان سه فصل اخیر لیگ برتر در 6 هفته گذشته 3 بار با شکست از زمین خارج شده و خط حمله این تیم عنوان ضعیف‌ترین خط حمله لیگ را از آن خود کرده است.

به گزارش خبرنگار مدال، پرسپولیس فصل را به شکلی عجیب آغاز کرده است. سه برد حداقی مقابل پارس جنوبی، نفت آبادان و استقلال و شکست مقابل مدعیانی چون تراکتور، سپاهان و شهر خودرو و پیروزی مقابل ماشین‌سازی در جام حذفی نتایجی بوده که این تیم در فصل جاری کسب کرده است. شکست هفته گذشته مقابل شهر خودرو این تیم را در لیگ برتر به رده هفتم جدول رسانده و این در حالی است که پرسپولیس ضعیف‌ترین خط حمله لیگ را به خود اختصاص داده است. تیم سابقا «نباز» در فصل جدید میانه‌ای با تساوی نداشته تا فصل 99-98 برای این تیم به طور کلی متفاوت با فصول گذشته باشد.

4 آرایش مختلف در 7 بازی
پرسپولیس در فصل جدید در 7 بازی به میدان رفته و کالدرون در این مدت 4 آرایش پایه مختلف را امتحان کرده است. سرخ‌ها فصل را با آرایش 3-3-4 تهاجمی آغاز کردند و در هفته دوم با آرایش تدافعی‌تر 1-4-1-4 مقابل تراکتور به میدان رفتند. کالدرون در دو بازی متوالی مقابل نفت آبادان و استقلال آرایش پایه 2-4-4 لوزی را انتخاب کرد و در بازی با سپاهان در هفته پنجم بار دیگر آرایش 1-4-1-4 را انتخاب کرد. سرخ‌ها با آرایش 2-4-4 لوزی مقابل ماشین‌سازی در جام حذفی پیروز شدند، با این حال برای بازی با شهر خودرو از آرایش جدید 1-3-2-4 بهره بردند و در نهایت مقابل این تیم نیز شکست خوردند. اینکه کالدرون در بازی‌های آتی با چه ترکیبی پرسپولیس را روانه میدان خواهد کرد مشخص نیست هرچند به وضوح معلوم است که سرمربی پرسپولیس در این زمینه به جمع‌بندی نهایی نرسیده است.

علامت سوال در جناحین دفاع
به طرز کاملا عجیبی، گابریل کالدرون علاقه‌مند به تعویض مدافعین کناری پرسپولیس در جریان بازی بوده و به جز این مورد، وی به تناوب از بازیکنان مختلفی در دو پست دفاع راست و چپ در ترکیب اصلی بهره برده است. مهدی شیری 5 بار و سیامک نعمتی 2 بار به عنوان مدافع راست در ترکیب پرسپولیس بازی کرده‌اند و در محمد نادری 4 و محمد انصاری 3 بار در ترکیب اصلی این تیم در پست مدافع چپ بازی کرده‌اند. در جریان بازی‌ها نیز شیری و نعمتی دو بار در روزی که دفاع راست بوده‌اند تعویض شده‌اند و نادری نیز دو بار چنین تجربه‌ای را داشته است. این در حالی است که در دوران حضور برانکو به ندرت شاهد تغییر در این بخش زمین بودیم و تنها مصدومیت‌ها و محرومیت‌ها منجر به تغییر در پست مدافع راست و چپ پرسپولیس می‌شد. به نظر می‌رسد کالدرون در این بخش‌ها (به خصوص در پست مدافع راست) بازیکن دلخواه خود را پیدا نکرده و باید دید وی چه زمانی در این ست به جمع‌بندی خواهد رسید.

در انتظار بازگشت کمال
کمال کامیابی‌نیا را باید حلقه گمشده خط هافبک پرسپولیس دانست. هافبک تخریبی و جنگنده میانه میدان پرسپولیس به دلیل جراحی کتف آغاز فصل را از دست داده و در غیاب وی پرسپولیس روزهای سختی را در میانه میدان تجربه کرده است. غیبت کمال در بازی با تراکتور و سپاهان کاملا محسوس بود و پر کردن جای خالی وی در بازی با شهر خودرو نیز با حبس کردن احمد نوراللهی در شعاعی محدود ممکن شد. بازگشت کمال بهترین خبر ممکن برای کالدرون خواهد بود و حضور این هافبک تخریبی در میانه میدان، به احتمال فراوان تاثیر مثبتی روی عملکرد بازیکنانی چون نوراللهی، ترابی و امیری خواهد داشت.

خط آتش کم‌رمق
پرسپولیس با برانکو به خصوص در دو فصل اخیر تیم چندان گلزنی نبود با این حال آمار گلزنی بازیکنان این تیم در فصل جاری شبیه به فاجعه بوده است. 3 گل در 6 بازی لیگ به معنای هر دو بازی یک گل زده بوده و چنین آماری برای تیمی که ادعای قهرمانی در لیگ را دارد قابل قبول نخوهد بود. مهدی ترابی، محمدحسین کنعانی‌زادگان و مهدی عبدی 3 گلزن پرسپولیس در فصل جاری بوده‌اند که ترابی روی یک کار ترکیبی، کنعانی‌زادگان با شوت از راه دور و عبدی با حرکت در عمق دفاع حریف موفق به گلزنی شده‌اند. تک گل پرسپولیس در جام حذفی نیز با یک کار تیمی و روی ارسال از سمت راست شکل گرفته است. عملکرد بازیکنان تهاجمی پرسپولیس به خصوص علی علیپور و جونیور براندائو تا بدین‌جای فصل قابل قبول نبوده و باید دید این ناکامی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. پرسپولیس در خط حمله خود نیاز به تقویت دارد با این حال اضافه شدن بازیکن جدید تا پیش از نیم‌فصل ممکن نخواهد بود و سرخ‌ها تا نیم‌فصل علیپور، جونیور، عبدی و روستایی را در خط حمله در اختیار خواهند داشت.

لیست مازاد؛ واقعیت غیرقابل کتمان
پرسپولیس به طور قطع در نقل و انتقالات زمستانی بازیکن خروجی خواهد داشت. کالدرون که در روزهای پایانی نقل و انتقالات تابستانی به سبب شلوغ بودن تمرینات مانع از جذب بازیکن جدید شده بود احتمالا تا پایان نیم‌فصل چند بازیکن فعلی پرسپولیس را از لیست این تیم خط خواهد زد تا جای خالی برای جذب بازیکن بزرگسال جدید در اختیار داشته باشد. پرسپولیس در تمامی پست‌های زمین به اندازه کافی بازیکن در اختیار دارد و تنها نقطه‌ای که شاید کمبود بازیکن تخصصی در آن احساس می‌شود پست هافبک بازیساز است. باید منتظر ماند و دید سرمربی آرژانتینی سرخ‌ها در نهایت چه بازیکنانی را از لیست این تیم خط خواهد زد.

بیشتر بخوانید:
علیپور: گلزنی‌هایم به زودی شروع می‌شود/ هری کین هم مشکل گلزنی داشت
عبدی: اعتماد کالدرون مرا به تیم امید رساند

تگ ها


پرسپولیس حواشی پرسپولیس اخبار پرسپولیس بازیکنان پرسپولیس کالدرون عملکرد گابریل کالدرون گابریل کالدرون بررسی ترکیب پرسپولیس تغییرات در پرسپولیس فوتبال