نگاهی به کارنامه اسماعیل گونکالوس، مهاجم جدید استقلال

باشگاه استقلال امروز خرید مهاجم 27 ساله اهل گینه بیسائو را رسما تایید کرد تا اسماعیل گونکالوس یکی از بازیکنان جدید این تیم برای نیم‌فصل دوم باشد....

باشگاه استقلال امروز خرید مهاجم 27 ساله اهل گینه بیسائو را رسما تایید کرد تا اسماعیل گونکالوس یکی از بازیکنان جدید این تیم برای نیم‌فصل دوم باشد.

به گزارش خبرنگار مدال، پس از کش و قوس‌های فراوان، استقلال امروز خرید اسماعیل گونکالوس مهاجم 27 ساله اهل گینه بیسائو را تایید کرد تا این بازیکن یکی از بازیکنان جدید استقلال در نیم فصل دوم باشد. به همین بهانه نگاهی داشته‌ایم به کارنامه این بازیکن؛

شروع با بواویشتا و نیس
اسماعیل که متولد گینه بیسائو است در سه سالگی همراه با خانواده‌اش به پرتغال مهاجرت کرده و فوتبال خود را در این کشور و در باشگاه بواویشتا آغاز کرده است. وی سه سال در آکادمی بواویشتا حضور داشته است. وی سابقه بازی در تیم ملی زیر 17 سال پرتغال را هم داشته و در سال 2008 به عضویت نیس درآمده است. پس از دو سال حضور در تیم‌های پایه نیس، وی به تیم اصلی این باشگاه منتقل می‌شود و 18 بار با پیراهن نیس در لیگ برتر فرانسه به میدان می‌رود و 2 بار با پیراهن این تیم موفق به گلزنی می‌شود که گل دوم وی در هفته پایانی فصل 2011-12 مقابل المپیک لیونی که هوگو لوریس نامدار را درون دروازه داشته به ثبت رسیده است.

نگاهی به کارنامه اسماعیل گونکالوس، مهاجم جدید استقلال

بازگشت به پرتغال و انتقال‌های قرضی
در تابستان 2012، اسماعیل به پرتغال بازگشت و به عضویت ریوآوه درآمد. پس از 8 بازی برای ریو‌آوه، وی به طور قرضی راهی میرن در لیگ اسکاتلند شد و در مجموع 16 بازی برای این تیم 8 بار گلزنی کرد. در پایان فصل به رغم تمایل مدیران باشگاه اسکاتلندی برای دائمی کردن قرارداد، مدیران باشگاه ریوآوه با این درخواست مخالفت کردند تا گونکالوس در تابستان 2013 با قراردادی قرضی راهی آپوئل نیکوزیا شود. 16 بازی و 5 گل زده عملکرد این بازیکن در آپوئل بود و قرارداد وی در نیم‌فصل با توافق طرفین فسخ شد تا وی راهی تیم وریا در سوپرلیگ یونان شود. وی در یونان در 15 بازی 2 گل به ثمر رساند و در تابستان 2014 به پرتغال بازگشت و در نیم‌فصل نخست فصل 2014-15 پیراهن این تیم را برتن کرد. در بازگشت به ریوآوه، اسماعیل در 21 بازی 4 بار موفق به گلزنی شد. گونکالوس در نیم‌فصل دوم فصل مذکور به تیم آنوتوسیس فاماگوستا در لیگ برتر قبرس پیوست و در 15 بازی برای این تیم 9 بار موفق به گلزنی شد.

نگاهی به کارنامه اسماعیل گونکالوس، مهاجم جدید استقلال

جدایی از ریوآوه، ماجراجویی در خاور میانه
در تابستان 2015 وی به عضویت تیم الاتفاق عربستان درآمد و چند ماه در عضویت این تیم بود. پس از حضور ناموفق در این باشگاه عربستانی، اسماعیل بار دیگر به عضویت آنوتوسیس فاماگوستا در قبرس درآمد و در 14 بازی تنها یک بار برای این تیم موفق به گلزنی شد. وی در فصل 2016-17 نیز در عضویت این تیم قبرسی بود و در نیم‌فصل نخست در 19 بازی 8 گل برای فاماگوستا به ثمر رساند و در نیم‌فصل به تیم هرت آف میدلوتیان در لیگ برتر اسکاتلند منتقل شد و در نیم‌فصل دوم فصل 2016-17، در 17 بازی 8 گل برای این تیم به ثمر رساند. وی فصل 2017-18 را نیز در اسکاتلند آغاز کرد و در نیم‌فصل اول فصل مذکور، در 25 بازی 7 بار برای میدلوتیان گلزنی کرد.

اوج‌گیری در ازبکستان
اسماعیل در یک سال پیش در چنین روزهایی در قبال مبلغی در حدود 350 هزار پوند از باشگاه اسکاتلندی میدلوتیان به باشگاه پاختاکور تاشکند در لیگ برتر ازبکستان منتقل شد. در پایان دور نخست لیگ برتر ازبکستان، وی با 12 گل زده در صدر جدول گلزنان لیگ برتر ازبکستان حضور داشت اما با برگزاری پلی‌آف قهرمانی، وی در نهایت پس از تیاگو بزرا هم‌تیمی برزیلی خود، با 16 گل زده دومین گلزن برتر لیگ برتر ازبکستان لقب گرفت. گونکالوس در ازبکستان عمدتا در پست مهاجم نوک و گوش راست به میدان رفت و پس از یک فصل درخشان در این کشور، به عضویت استقلال درآمد.

نگاهی به کارنامه اسماعیل گونکالوس، مهاجم جدید استقلال

جمع‌بندی
این مهاجم 27 ساله، در 3 فصل اخیر در فوتبال قبرس، اسکاتلند و ازبکستان در 82 بازی، 39 بار موفق به گلزنی شده که این آمار برای مهاجمی که عمدتا در کناره‌ها مورد استفاده قرار گرفته آمار خوبی تلقی می‌شود. طی 3 فصل گذشته، اسماعیل به طور میانگین هر 186 دقیقه یک بار موفق به گلزنی شده و با توجه به سابقه حضور در پرتغال، فرانسه، یونان، اسکاتلند، قبرس، عربستان و ازبکستان، در 27 سالگی بازیکنی باتجربه محسوب می‌شود. وی همچنین بازیکنی پنالتی‌زن است و فصل گذشته 9 گل از روی نقطه پنالتی برای پاختاکور به ثمر رسانده است.