نگاهی به یک بازی شبه‌تدارکاتی برای ایران

مترجم : بابک سرانیآذر به گزارش خبرنگ ......

مترجم : بابک سرانی‌آذر

به گزارش خبرنگار مدال، فرهیختگان نوشت؛ تیم ملی فوتبال ایران پنجشنبه در یک بازی دوستانه و تدارکاتی برابر تیم ملی فوتبال ترینیداد و توباگو صف‌آرایی خواهد کرد. بازی به هر حال مهمی که دم‌دستی‌ترین خروجی آن یک تمرین گروهی است برای انسجام و وحدت بیشتر و اجرای درست فرامین سرمربی تیم ملی؛ یعنی کارلوس کی‌روش.

تیمی از منطقه کونکاکاف به کاپیتانی دنسیل تئوبالد که تاکنون 117 بازی رسمی را در کارنامه ملی کشورش ثبت کرده و در رتبه 99 فیفا جاخوش کرده است.

این تیم تاکنون یک‌بار تا رتبه 25 فیفا هم صعود داشته و البته تا رتبه 116 رده‌بندی فیفا نیز سابقه سقوط دارد. وقتی به نتایج مهم در تاریخ فوتبال ملی این کشور نگاه می‌کنیم مشاهده شکست 7 بر صفر از مکزیک در سال 2000 تا حدود قابل توجهی ‌انگیزه بیننده را برای تماشای بازی ایران و این تیم کاهش می‌دهد.

این تیم آنقدر برای هواداران فوتبال حرفه‌ای ناشناخته به نظر می‌رسد که اگر بگوییم، جمهوری ترینیداد و توباگو کشوری متشکل از دو جزیره در دریای کارائیب واقع در شمال آمریکای‌جنوبی است، اصلا برای معرفی حریف تیم ملی ایران کفایت نمی‌کند. کشوری که در بهترین حالت تنها ۱۶۳هزار کاربر اینترنت دارد خیلی سخت به یک سوژه قابل مقایسه با ایران تبدیل می‌شود. ایران روز پنجشنبه به مصاف ترینیداد و توباگو خواهد رفت و این بازی در ورزشگاه آزادی برگزار خواهد شد. از این رو حریف ایران با 21 بازیکن به تهران می‌آید که با نظر دنیس اورنس، سرمربی این تیم انتخاب شده‌اند.

گلر شماره یک آنها ماروین فیلیپ است که با 34 سال سن و 67 بازی ملی باتجربه‌ترین ملی‌پوش محسوب می‌شود که در تیم سنترال ترینیداد و توباگو حضور دارد. همچنین جووین جونس، مدافع و هافبک این تیم نیز با هفت گل ملی گلزن‌ترین بازیکن تیم توباگو است.

جذابیت این بازی هرگز بالا نیست و این را همه هواداران به خوبی می‌دانند، فدراسیون فوتبال قصد دارد با اهدای بلیت رایگان به هواداران بر تعداد آنها در این مسابقه دوستانه بیفزاید. این در حالی است که طبق قوانین فیفا و AFC رایگان اعلام کردن مسابقه درست نیست. در ترکیب تیم ملی این کشور بازیکن شاخصی که عضو یک تیم شناخته شده در فوتبال اروپا باشد دیده نمی‌شود و بیشتر ملی‌پوشان ترینیداد و توباگو در تیم‌های داخلی بازی می‌کنند.

آنها در آخرین رنکینگ فیفا در رتبه 99 فیفا جای گرفتند و نسبت به بهترین عملکردشان هنوز 63 رده فاصله دارند. نکته جالب اینکه این تیم قرمزپوش دو بازی اخیرش را برابر دو تیم آسیایی تایلند و امارات برگزار کرد که امارات را برد و به تایلند باخت. از لیگ آمریکا چهار بازیکن، عربستان سه نفر و از کشورهای نروژ، فنلاند، اسلواکی، قزاقستان، آلمان و ال‌سالوادور هرکدام یک نفر در تیم ملی این کشور حضور دارند و مابقی در لیگ داخلی مشغول هستند. مشهورترین بازیکن این تیم در حال حاضر جووین جونز است که در تیم دارمشتات بازی می‌کند. این بازیکن 27 ساله است و در خط دفاعی توپ می‌زند. البته مشخص شده که همان چند بازیکن نسبتا مطرح تیم نیز همراه کاروان نیستند و همین موضوع بازی را از آنچه هست سردتر جلوه خواهد داد.

در گزارش روزنامه «گاردین» از بازی‌های ملی دوستانه و تدارکاتی پیش رو در این بخش آمده است: «تیم ملی ایران برابر ترینیداد و توباگو قرار می‌گیرد که البته بازی چندان ارزشمندی نخواهد بود و شاید در بهترین حالت دو طرف به مرور دستورات مربی خود بپردازند و بار تاکتیکی این بازی چندان زیاد نیست. مشکل یکی دو تا نیست و در حالی که عدم حضور همه بازیکنان تیم حریف کمی طرف ایرانی را دلخور کرده بود، مشخص شد که چند بازیکن حریف تازه ایران در تیم‌های آمریکایی توپ می‌زنند و همین باعث شد تا آنها از سفر به ایران خودداری کنند چراکه اگر مهر ورود به ایران در پاسپورت آنها حک می‌شد در ادامه با تحریم‌هایی از سوی آمریکا مواجه می‌شدند. مردان کی‌روش اکنون محکوم به حضور در جمع بزرگان قاره آسیا هستند و بعد از فینال لیگ قهرمانان آسیا این بار یک فینال بزرگ دیگر را به فوتبال ایران تقدیم خواهند کرد. راه سخت است و پیچیده اما ایران حق دارد خودش را مدعی جدی قهرمانی در جام ملت‌های آسیا معرفی کند.»

تگ ها


ایران فوتبال