نگاه اروپایی به کارنامه فوتبالی علی دایی

وبسایت اسپانیایی Futblsapiens با اشاره به نبرد کریستیانو رونالدو و علی دایی بر سر رکورد بهترین گلزن ملی تاریخ، به بررسی نکاتی درباره اسطوره فوتبال کشورمان پرداخت....

به گزارش "ورزش سه"، رقابت کریستیانو رونالدو با علی دایی بر سر رکورد بهترین گلزن ملی تاریخ این روزها یکی از موضوع‌های جالب توجه در میان رسانه‌های ورزشی دنیا است. وبسایت اسپانیایی Futblsapiens با اشاره به این رقابت می‌گوید علی دایی اسمی است که ذهن رونالدو را به خودش مشغول کرده.

رونالدو در حال حاضر با ۱۰۲ گل ملی در رتبه دوم بهترین گلزنان ملی تاریخ قرار داشته و برای رسیدن به علی دایی به ۷ گل دیگر نیاز دارد. این رسانه در ادامه به بررسی ۱۰ نکته در زندگی علی دایی پرداخته که آنها را برای مخاطبین خود جالب توجه دانسته است.

علی دایی تحصیلات دانشگاهی دارد

دایی فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی متالورژی از دانشگاه صنعتی شریف است که یکی از معتبرترین دانشگاه‌های فنی ایران به حساب می‌آید. دایی در زمان تحصیل در دانشگاه همزمان در تیم استقلال اردبیل، شهر زادگاهش، و تاکسیرانی بازی می کرد.

یکی از اولین لژیونرهای مهم خاورمیانه

در دهه ۹۰ میلادی حضور فوتبالیست‌های خاورمیانه‌ای در لیگ کشورهای صاحب فوتبال اروپایی پدیده چندان رایجی نبود. ولی علی دایی با انتقال از السد قطر به بوندس‌لیگا و پیوستن به آرمینیا بیله‌فلد راه را برای ستاره‌های بعدی باز کرد. علی دایی پنج سال در آلمان بازی کرد و از جمله پیراهن بایرن مونیخ را به تن کرد.

مسلمان معتقد

علی دایی با پیراهن بایرن مونیخ شش گل به ثمر رساند و با این تیم قهرمان بوندس لیگا و جام حذفی شد ولی یکی از به یاد ماندنی ترین خاطراتش امتناع از نوشیدن مشروب الکلی در یک برنامه تبلیغاتی باشگاه بود.

تقریباً همه گلهای دایی علیه تیم‌های آسیایی به ثمر رسید

یکی از نکاتی که در مقایسه دایی و رونالدو باید مورد توجه قرار گیرد این است که تقریباً همه گلهای ملی او در مقابل تیم‌های آسیایی به ثمر رسیده است. از ۱۰۹ گل ملی دایی، ۹۵ گل در مقابل تیم‌های آسیایی، ۵ گل در مقابل تیم‌های اروپایی، ۳ گل در مقابل تیم‌های آفریقایی و ۲ گل در مقابل تیم‌های آمریکای جنوبی و ۳ گل در مقابل تیم‌های منطقه کونکاکاف به ثمر رسیده است. بیشترین گلهای دایی به یک کشور در مقابل مالدیو و لائوس به ثمر رسیده است.

دایی هرگز در جام جهانی گلزنی نکرد

دایی با پیراهن تیم ملی ایران در دو جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان حاضر بود. ایران در این دو جام جهانی رویهم رفته ۴ گل به ثمر رساند ولی هیچکدام از این گل‌ها توسط علی دایی به ثمر نرسید. گلهای علی دایی در این رقابتها به ثمر رسید: مقدماتی جام جهانی ۳۶ گل، بازی دوستانه ۲۷ گل، مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۳ گل، جام ملت‌های آسیا ۱۴ گل و بازی‌های آسیایی ۹ گل.

علی دایی مدعی است تعداد گلهای ملی‌اش ۱۱۱ گل است

دایی مدعی است در دوران فوتبالش ۱۱۱ گل ملی به ثمر رسانده و نه ۱۰۹ گل. اما فیفا در پاسخ اعلام کرده که دیدار ایران و افغانستان در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۲ یک بازی در رده زیر ۲۳سال بوده و گلهای او در این بازی در رده بندی به حساب نیامده است. این قاعده درباره تعداد گلهای رونالدو هم صادق است.

زندگی‌نامه‌ای که هنوز منتشر نشده

علی دایی در سال ۲۰۰۸ اعلام کرد نگارش زندگی‌نامه خودنوشتش را آغاز کرده و این کتاب در سال ۲۰۱۰ منتشر خواهد شد. با اینحال با گذشت ده سال از آن تاریخ هنوز خبری از انتشار زندگی نامه علی دایی نیست.

اولین آسیایی در لیگ قهرمانان اروپا

در جریان تساوی ۲-۲ بایرن مونیخ و منچستریونایتد در ۳۰ سپتامبر ۱۹۹۸ علی دایی در دقیقه ۶۳ مسابقه به جای کاستر یونکر وارد زمین شد تا اولین بازیکن آسیایی باشد که بازی در لیگ قهرمانان اروپا را تجربه می‌کند. دایی در این رقابتها ۵ بازی انجام داد ولی نتوانست گلی به ثمر برساند.

علی دایی از نزدیک شدن رونالدو به او ناراحت نیست

دایی که شخصیتی متواضع دارد بارها اعلام کرده با اینکه از باقی ماندن رکوردش تا امروز خوشحال است و به آن افتخار می‌کند ولی معتقد است رکوردها برای شکستن هستند و او در صورتی که بازیکن بزرگی مثل رونالدو رکوردش را بشکند برای او باعث افتخار خواهد بود.

علی دایی دو بار به رکورد پوشکاش رسید

در سال ۲۰۰۳ که این رکورد در اختیار فرانتس پوشکاش با ۸۳ گل ملی بود علی دایی در دیدار مقابل کره شمالی هشتاد و سومین گلی ملی خود را به ثمر رساند. اما با پرتاب نارنجک به درون زمین کره‌ای ها بازی را ترک کرده و به مسابقه برنگشتند تا نتیجه ۳-۰ به سود ایران اعلام شود. به این ترتیب گل علی دایی در رکوردها برای او حساب نشد. اما او یک هفته بعد با زدن یک پنالتی به لبنان در بیروت توانست به رکورد پوشکاش برسد و بعدها از آن عبور کند.

تگ ها


علی دایی کریستیانو رونالدو یوونتوس