نگذاشتند استقلال قهرمان ایران و آسیا شود/حرمت بازیکن باید حفظ شود

مربی پیشین تیم فوتبال استقلال گفت: متاسفانه سال‌هاست دست‌های پشت پرده نمی‌گذارد استقلال موفق شود؛ درست مثل روزی که نگذاشتند ما قهرمان ایران و آسیا شویم!...

به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال استقلال در مهم‌ترین دیدار نیم فصل خود روز دوشنبه گذشته به مصاف پرسپولیس رفت و در دیداری جذاب به تساوی ۲-۲ رسید. در خصوص این بازی و شرایط کنون این تیم بیژن طاهری بازیکن و مربی پیشین آبی پوشان در گفتگو با مهر اظهار داشت: دربی یک بازی جذاب از آب در آمد که البته با اشتباهاتی از سوی کادر فنی هر دو تیم همراه بود.

آقایان! دربی مساوی شد

وی بیان داشت: این درست نیست بعضی‌ها طوری دربی را جلوه می‌دهند که انگار تیم خودشان پیروز شده و استقلال شکست خورده است. به این دوستان یادآوری می‌کنم نتیجه بازی ۲-۲ مساوی شد و از خط دروازه هر کدام از تیم‌ها دو بار توپ عبور کرد؛ نه بیشتر و نه کمتر. در پایان هم امتیازات به تساوی تقسیم شد.

مربی پیشین آبی پوشان بیان داشت: اشتباه در هر مسابقه فوتبال از سوی بازیکن و مربی بدیهی است و هرچه این بازی بزرگ‌تر و حساس‌تر شود، ممکن است این اشتباهات هم بیشتر شود. این بازی مثل همه نود و خرده‌ای بازی گذشته دو تیم به تاریخ پیوست و فقط نتیجه آن در یادها خواهد ماند.

«اخراج» نباید اولین راه باشد

مربی پیشین آبی پوشان با اشاره به مشکلی که برای فرشید باقری پیش آمده گفت: در همه تیم‌ها هستند بازیکنانی که از دیگران احساساتی‌تر هستند و فرشید باقری هم یکی از همین بازیکنان است. من مربی او بودم و کاملاً به اخلاقش آشنا هستم. فرشید اخلاق خاص خودش را دارد و بسیار حساس است. مربیان باید با خصوصیات اخلاقی بازیکنان بیشتر آشنا باشند و نگذارند حواشی از این دست ایجاد شود. اخراج باید آخرین مرحله تنبیه باشد، نه اولین تنبیه برای بازیکن. در این میان نقش کمک مربیان بسیار مهم و حساس است. کمک‌ها باید در این مواقع به تیم و سرمربی کمک و حاشیه‌ها را کنترل کنند. شاید بهتر باشد سرمربی از خیلی از اتفاقات مطلع نشود. کمک‌ها می‌توانند این نقش را در تیم به خوبی ایفا کنند.

تعداد برخورد با بازیکنان زیاد شده است

طاهری گفت: با وجود اینکه مدت زمان زیادی از آغاز فصل نگذشته، اما تعداد برخورد انضباطی با بازیکنان در استقلال زیاد شده است. تا جایی که من به خاطر دارم حسین پورحمیدی، فرشید باقری، فرشید اسماعیلی، دیاباته، میلیچ و حالا غفوری، بازیکنانی هستند که یا به کمیته انضباطی باشگاه رفتند یا برای مدتی در اختیار باشگاه قرار گرفته‌اند. با توجه به اینکه فقط ۱۰ هفته از بازی‌ها گذشته این حجم از برخوردهای انضباطی عجیب به نظر می‌رسد. شاید بهتر باشد مشکلات قبل از رسانه‌ای شدن در داخل خانواده حل شد و همانطور که گفتم در این مواقع نقش کمک‌ها بسیار مهم است.

باقری حیف است

پیشکسوت آبی پوشان گفت: واقعاً بازیکنی مثل باقری که چند سال در این باشگاه بازی کرده حیف است به راحتی جدا شود. باقری بازیکن با کیفیتی است و اگر از این تیم جدا شود روی زمین نمی‌ماند. حتماً چند تیم بلافاصله به سراغ او می‌آیند. اما حرف من این است که باشگاه باید این حاشیه‌ها را مدیریت کند. باقری و باقری‌ها سرمایه باشگاه هستند و باید از این سرمایه‌ها مراقبت شود.

میلیچ و دیاباته بهترین خارجی‌های لیگ هستند

مربی سابق آبی پوشان گفت: متاسفانه خبر رفتن میلیچ از ایران کاملاً شوک‌آور بود. البته من رفتار میلیچ را هم تایید نمی‌کنم چون او بهرحال بازیکن تحت قرارداد باشگاه بود و شاید بهتر بود روش دیگری را برای وصول مطالباتش انتخاب می‌کرد. اما از نظر کیفی او بهترین دفاع چپ فعلی ایران بود. بازی کردن یا بازی نکردن یک بازیکن کاملاً در اختیار سرمربی است و این خود سرمربی است که در نهایت باید پاسخگوی عملکرد و نتایجش باشد. اما به جز بازی دادن به یک بازیکن، رفتار با بازیکن هم مهم است؛ به خصوص اگر آن بازیکن خارجی باشد. میلیچ و دیاباته در کنار کیفیت فنی، از نظر اخلاقی هم در سطح بالایی هستند و باعث تعجب است بازیکنی با این سطح بالای اخلاق چطور چنین کاری می‌کند.

باید با خارجی‌ها هم رفتار محترمانه داشت

طاهری تصریح کرد: باید با همه بازیکنان به خصوص بازیکنان خارجی رفتار محترمانه‌ای داشت و اگر نیازی به آنها نیست یا اگر به این بازیکنان اعتقاد نیست، بهتر است محترمانه و رو در رو به آنها گفته شود. قطعاً این بازیکنان آنقدر حرفه‌ای هستند که پذیرای چنین حرف منطقی باشند و مسالمت‌آمیز جدا شوند. نه اینکه رفتاری در قبال آنها ارائه بدهیم که خودشان بروند. قطعاً در این صورت شکایتی به شکایتها و بدهی به بدهی‌های قبلی تیم اضافه خواهد شد.

میلیچ و دیاباته دو بازیکن خارجی استقلال
 

پاسپورت میلیچ چطور به دستش رسید

مهاجم پیشین آبی‌ها تصریح کرد: من خودم هم به عنوان بازیکن خارج از ایران بازی کردم و لژیونر بودم و هم به عنوان مربی بازیکن خارجی داشتم. در همه جای دنیا تا یک بازیکن خارجی وارد کشور می‌شود، اولین کاری که باشگاه می‌کند این است که پاسپورت او را می‌گیرد. حتی بازیکنان اهل همان کشور هم باید پاسپورت شان در اختیار باشگاه باشد. حال این سوال پیش می‌آید که میلیچ چطور پاسپورتش را در اختیار داشته است؟ قطعاً در باشگاه قصور صورت گرفته که پاسپورت میلیچ در دستش بوده و باید با فردی که این قصور را انجام داده برخورد شود.

پشت پرده چه خبر است؟

وی تاکید کرد: این اتفاقات است که شائبه‌ها را در خصوص دستهای پشت پرده بیشتر می‌کند. من خودم نزدیک به دو سال با «وینفرد شفر» در کادر فنی بودم و مسائلی را دیدم که یقین کردم شخص، یا اشخاص، یا گروه یا جریانی هستند که نمی‌خواهند و نمی‌گذارند استقلال قوی باشد و افتخار کسب کند. به عنوان مثال همان زمان من با چشم خود دیدم که چطور امید ابراهیمی، جباروف و تیام را فراری دادند و برای همین الان ممکن است شک کنم که قصد فراری دادن میلیچ و دیاباته را دارند. همان زمان اگر تیم ما حفظ می‌شد قطعاً به فینال آسیا می‌رسیدیم و چه بسا قهرمان آسیا می‌شدیم. اما تیم را از هم پاشاندند تا این اتفاق نیفتد. یا فصل دوم تیم ما به راحتی قهرمان لیگ می‌شد که به یکباره شفر را در مشهد اخراج کردند. انگار اراده‌ای در کار است که نگذارند استقلال قهرمان شود و افتخاری کسب کند.

تراکتور حریفی سخت‌تر از پرسپولیس

طاهری در ادامه خاطرنشان ساخت: آبی پوشان بعد از بازی با پرسپولیس یک دیدار دشوار هم در تبریز دارند که این بازی خیلی مهم است. تراکتور تیمی بهتر و قوی‌تر از پرسپولیس است و این بازی هم که در تبریز برگزار می‌شود و دشواری کار بیشتر می‌شود. آبی پوشان اگر در این بازی پیروز شوند، بار دیگر به صدر باز می‌گردند و پیروز نشوند، ممکن است سرآغاز یک افت برای این تیم باشد. محمود فکری کار سخت و مهمی در تبریز دارد و باید از همه توانش برای پیروزی در این بازی مهم و دشوار استفاده کند. تراکتور از بازیکنان خوبی بهره می‌برد که می‌توانند برای هر تیمی دردسر ایجاد کنند. اما از یاد نبریم تیمی که جمعه در تبریز با تراکتور بازی می‌کند، استقلال است و آنها ظرفیت پیروزی بر تراکتور در تبریز را دارند.

تگ ها


تیم فوتبال استقلال تهران لیگ برتر فوتبال ایران بیژن طاهری