نیمار، ستاره‌ای که مهره‌مار دارد!

چرا ستاره برزیلی با وجود این همه حاشیه و مصدومیت، مشتریان دست‌به‌نقدی بین باشگاه‌های بزرگ اروپا دارد؟...

«پیشنهاد بارسلونا برای جذب نیمار»، «تغییر سناریو، نیمار به رئال می‌رود»، «نقشه یوونتوس برای جذب نیمار». اینها تیترهایی است که طی ساعات گذشته در مطبوعات اروپایی روی جلد می‌روند. اما واقعا چرا بازیکنی مثل نیمار این‌قدر سروصدا راه انداخته و باشگاههای بزرگی مثل رئال مادرید، بارسلونا و یوونتوس  برای جذب او به درودیوار می‌زنند. ستاره برزیلی در یکی دوفصل گذشته دستاوردی در فوتبال نداشته است؛ ناکامی همراه برزیل در جام‌جهانی 2018 با نمایشی ضعیف و غیبت در لیگ قهرمانان اروپا و حذف پاریسن‌ژرمن آخرین دستاوردهای فوتبالی او بوده‌اند. نیمار حتی در قهرمانی برزیل در کوپاآمریکا هم به خاطر مصدومیت غایب بود. اما سوال این است که چطور در حالی که نیمار بیشتر روزهای فصل گذشته را مصدوم بوده و در ماه‌های اخیر درگیر حاشیه‌های ریزودرشتی مانند تجاوز بوده، هنوز سه باشگاه بزرگ اروپایی را مشتری خود می‌بیند که حاضر هستند با مبلغی بالا او را جذب کنند.

دلیل اول به تفاوت نیمار در بیرون و داخل زمین برمی‌گردد. نیمار بیرون زمین پر از حاشیه‌های کوچک و بزرگ است که زندگی او را تحت‌الشعاع قرار داده‌اند. اما او چنان کیفیتی دارد که وقتی وارد زمین می‌شود، اثرگذاری‌اش را ثابت می‌کند. نیمار تقریبا در تمام تیمهایی که بازی کرده، آمار خوبی در گلزنی و پاس‌گل داشته است. 103 مسابقه در سانتوس با 54گل و 28پاس‌گل. 123بازی برای بارسلونا با آمار 68گل و 50پاس‌گل و 37مسابقه برای پاریسن‌ژرمن با 34گل و 21پاس‌گل. هرچند خروج نیمار از سانتوس و رفتنش به بارسلونا و پی‌اس‌جی او را تبدیل به آدمی مشهورتر و پرحاشیه‌تر کرده، اما این سروصداها باعث نشده عملکرد او افت کند و آمارها می‌گویند او بهترین عملکرد را در پاریس داشته؛ همان‌جایی که این همه بحران و حاشیه ساخته است. هرچند انجام دادن 37مسابقه برای پاریسن‌ژرمن طی دوسال یعنی او تقریبا در نیمی از مسابقات فصل شرکت کرده است، اما اثرگذاری روی 55گل نشان می‌دهد او هر وقت در ترکیب اصلی حضور داشته، نمایش بی‌نقصی ارائه کرده است.

اما شاید مهمتر از آمارها و تعداد گل‌های نیمار، دلیل بزرگتری هم برای رئال مادرید و بارسلونا و یوونتوس وجود داشته باشد؛ او بعد از لیونل مسی و رونالدو، سومین ستاره دنیای فوتبال است. در شرایطی که لیونل مسی از بارسلونا جدا نمی‌شود و رونالدو در 34سالگی به سر می‌برد، نیمار 27ساله جذاب‌ترین گزینه دنیای فوتبال در نقل وانتقالات به حساب می‌آید.

تگ ها


یادداشت یادداشت‌های اختصاصی Neymar da Silva Santos Júnior پاری سن ژرمن لوشامپیونه فرانسه فوتبال