نیکبخت: ضعف مدیریت استقلال را از پا درمی آورد

پیشکسوت باشگاه استقلال گفت: اگر یک مربی ایرانی کنار دست استراماچونی بود فضای کار در ایران برای ایتالیایی‌های استقلال به مراتب راحت‌تر و راه شان روشن‌تر می‌شد....

پیشکسوت باشگاه استقلال گفت: اگر یک مربی ایرانی کنار دست استراماچونی بود فضای کار در ایران برای ایتالیایی‌های استقلال به مراتب راحت‌تر و راه شان روشن‌تر می‌شد.

به گزارش مدال، علیرضا نیکبخت واحدی در ارتباط با مسایل روز مربوط به لوگوی استقلال، وضعیت تیم و مدیریت باشگاه و دیگر موراد مربوط به استقلال حرف زد. متن این پرسش و پاسخ در ادامه می آید:

 از شوخی که در تلویزیون با لوگوی استقلال شد شروع کنیم؟
 اولا باید بگویم این شوخی نبود بلکه توهین به میلیونها استقلالی بود ولی در نقطه مقابل باید تأکید کنم جواب این قبیل افراد را نباید داد. هستند عده ای که می خواهند با اسم استقلال خودشان را سرزبان ها بیندازند و بزرگ شوند. دیده شوند و اسمشان چند جا شنیده شود. قدیمی ترها می گویند بدنامی بهتر از گمنامی است و عده ای از این قانون نانوشته پیروی می کنند و از این طریق می خواهند با ایستادن کنار نام استقلال قد بکشند. استقلال جایگاهی بزرگ و رفیع در ایران و آسیا دارد و با دوتا بی تربیتی از سوی یک مجری حتی ذره ای تحت تأثیر قرار نمی گیرد. 

در این فصل چندین بازیکن از تیم جدا شدند. این وضعیت را به سود تیم می دانید یا ضرر؟
 دلال ها نمی گذارند باشگاه درست کار کند. طبیعی است که باشگاه راضی است بازیکنش را قرضی به این تیم و آن تیم بدهد. مگر من نبودم که در دوران مدیرعاملی فتح اله زاده به امارات ترانسفر شدم. آن زمان من رفتم و باشگاه درآمدزایی کرد و دوباره هم به تیمم برگشتم. الان هم استقلال باید لااقل برای چند بازیکن درست و حسابی که داشت این ترفند را می زد. قطعا دلال ها دوست دارند در انتقال بازیکن فسخ صورت بگیرد چون آنها حق دلالی بیشتری می گیرند ولی در انتقال قرضی باشگاه هم سود می برد. ضمن اینکه بازیکنش را هم از دست نمی دهد. 

یک مثال دیگر هم دارید؟
 البته! ضعف مدیریت در استقلال باعث شد که اللهیار صیادمنش قطعی از استقلال جدا شود. قیمت و ارزش این بازیکن بیش از 800 هزار دلار بود و می شد خیلی بیشتر از طریق او درآمدزایی کرد. الان در اروپا بازیکن تا 5 یا 6 سال در تیم های مختلف توپ می زند ولی هنوز همه او را به نام بازیکن باشگاه مبدأ مثلا یوونتوس یا اینترمیلان می شناسند. استقلال یک برند بزرگ در فوتبال آسیاست. وقتی اسم این باشگاه پشت نام بازیکنی قرار می گیرد یعنی ارزش داشته که استقلال برایش سرمایه گذاری کرده است. همان موضوعی که در پاسخ به سئوال قبلی گفتم. هر کس کنار لوگوی استقلال بایستد یا درباره اش حرف بزند ناخودآگاه بزرگ می شود حالا چه در بدنامی چه خوشنامی. 

این کار را چه کسی باید می کرد که نکرد؟
 قطعا این از ضعف مدیریت در باشگاه استقلال است که منجر می شود سرمایه های تیم یکی یکی بروند. روح اله باقری نمی توانست قرضی به پدیده برود؟ اگر او این فصل بدرخشد ارزشش چند برابر می شود؟ اگر دوباره استقلال او را بخواهد چه می شود و باید این بار چقدر برایش هزینه کند؟ این اشتباهات استقلال را از پا درمی آورد. 

 این روزها مشغول چه کار ورزشی یا سینمایی هستید؟
 فعلا هیچ کاری نمی کنم و مشغول استراحتم. 

 با این حساب دیدارهای تدارکاتی استقلال را دنبال می کنید؟
 بله! استقلال بردهای خوبی بدست می آورد ولی خب نمی توان به این نتایج اتکا کرد. بازی های رسمی خیلی خیلی با دیدارهای دوستانه متفاوت هستند. فریب این نتایج را بخوریم کار استقلال تمام است. 

 اوضاع تیم را چطور ارزیابی می کنید؟
 خدا را شکر تیم به یک ثبات نسبی رسیده است. هم در کادر فنی و هم در بین بازیکنان هماهنگی خوبی دیده می شود. البته این وضعیت در دوره شفر هم وجود داشت ولی اتفاقاتی رخ داد که نتوانست به کارش ادامه دهد. باید از استراماچونی حمایت کرد. اگر حمایتش نکنیم و بعد نتیجه نگیرد آن وقت حرف برای گفتن دارد ولی اگر در صورت حمایت پیشکسوتان و مردم نتیجه نگرفت هر حرفی بشنود نمی تواند معترض باشد. 

 نظرتان درباره خریدهای جدید چیست؟
 شکر خدا خریدهای بدی نداشتیم و روند تیم رو به جلو بوده است.

نبود یک گلر دوم مطمئن در استقلال خوب است یا بد؟
قطعا برای تیم بزرگی مانند استقلال خیلی بد است. حسینی خودش دروازه بان خوب و جوانی است ولی قطعا باید یک دروازه بان دوم در حد خودش کنار دستش باشد. 

 چه کاری باید کرد؟
اول که اشتباه بزرگ وقتی رخ داد که مهدی رحمتی از استقلال رفت. وجود رحمتی بیش از هر کسی حتی استقلال به سود خود حسینی بود. در همین استقلال همیشه دو دروازه بان همسطح در کنار هم حضور داشتند. طباطبایی و برومند، برومند و طالب لو، رحمتی و طالب لو، طالب لو با فروزان و همین رحمتی و حسینی که هر یک به تنهایی در اندازه ایستادن درون دروازه استقلال بودند. 

 حضور دیاباته که خوب هم گلزنی می کند را چطور ارزیابی می کنید؟
- بازیهایش را در رسانه ها رصد کردم. ظاهرا که خوب گل می زند ولی خدا کند گلزن بازیهای تمرینی نباشد و در دیدارهای رسمی هم به همین خوبی که در تمرینات گل زده گل بزند. 

 وجود چنین مهاجمی چقدر به استقلال کمک می کند؟
 استقلال در این چند سال فقط در دورانی که تیام را داشت دغدغه ای بابت گلزنی نداشت وگرنه قبل و بعد از آن باز هم با این مصیبت مواجه بود که چرا گلزن ندارد. استقلال باید قهرمان شود. دیگر برای تیمی مانند استقلال بس است که فقط برای داغ کردن رقابتهای صدرجدول به لیگ بیاید. این در شأن هوادار ما نیست که تیمش را فقط برای کسب سهمیه حمایت کند. پس قهرمانی چه می شود؟ الان ما شاهدیم که محبوبیت استقلال روی سکوهای ورزشگاه ها کم شده است. این خبر بدی برای استقلال و مدیرانش است. 

 نبود دستیار ایرانی در کادر استراماچونی را چطور ارزیابی می کنید؟
 این نظر سرمربی است که کمک ایرانی داشته باشد یا نه. ولی این خیلی بهتر بود که یک مربی ایرانی دم دست او باشد. استراماچونی نمی داند وقتی به تختی آبادان می رود چه شرایطی در انتظارش است و یا وقتی به یادگار تبریز می رسد چه فضایی انتظار او و تیمش را می کشد. یک کمک ایرانی غیر از اینکه شناخت بهتری از بازیکنان ایرانی و حس و حال آنها دارد، می تواند در ارتباط با فضای کلی استادیوم ها هم به استراماچونی کمک کند. این هم از ضعف مدیریت است که باید شرط می کرد یک دستیار ایرانی را کنار دست استراماچونی قرار می داد. وقتی کمی بیشتر و کمتر از 700 هزار دلار خرج می کنیم! چرا از این موقعیت برای رشد مربیان جوان استقلالی استفاده نبریم؟ صرف این مبلغ برای تماشای آنها زیاد نیست؟ نباید بهره ای هم از وجودشان ببریم؟

 

بیشتر بخوانید:

فتاحی: ممکن است دربی هفته اول باشد!

تگ ها


باشگاه استقلال پیشکسوت استقلال علیرضا نیکبخت واحدی مدیریت استقلال استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال