نیکخواه بهرامی: فدراسیون بسکتبال مثل یک مُرداب شده بود!

کاپیتان پیشین تیم ملی بسکتبال از بازگشت خود استقبال کرد و گفت: دربست در خدمت تیم ملی هستم ......

کاپیتان پیشین تیم ملی بسکتبال از بازگشت خود استقبال کرد و گفت: دربست در خدمت تیم ملی هستم.
کاپیتان صمد با وجود دوری ٢ساله از تیم‌ملی همچنان بین بسکتبالی‌ها از محبوبیت بالایی برخوردار است. او که چند سالی است ترجیح داده در لیگ چین کار خود را دنبال کند، به‌ خاطر اختلافات شخصی با محمود مشحون بعد از جام‌ملت‌های آسیا‌ سال ٢٠١٥ از تیم‌ملی دور شد. اصرار کارشناسان، مربیان و بازیکنان بسکتبال هم برای بازگشت یکی از ستاره‌های نسل طلایی بسکتبال ایران فایده‌ای نداشت تا این‌که با خروج مشحون از فدراسیون اتفاقات جدیدی درحال رخ‌دادن است. با اعلام رئیس جدید فدراسیون بسکتبال کاپیتان تیم‌ملی در 34 سالگی بار دیگر به ترکیب این تیم برمی‌گردد. در ادامه مشروح گفت‌وگوی شهروند با صمد نیکخواه بهرامی را می‌خوانید:
* روز گذشته رئیس فدراسیون بسکتبال رسما اعلام کرد در لیست جدید تیم‌ ملی حضور داری. با خودت صحبتی درباره بازگشت به تیم‌ملی شده است؟
طباطبایی به من لطف دارد. از قبل او را می‌شناسم و می‌دانم که خودش جزو خانواده بسکتبال است. فکر می‌کنم حضور او در وزارت ورزش باعث شده که از مشکلات سال‌های اخیر بسکتبال هم کاملا باخبر باشد. با این حال، باید منتظر باشیم تا این مسأله شکل رسمی‌تر پیدا کند. من در اولین فرصت به ایران می‌آیم و با رئیس جدید فدراسیون در این خصوص صحبت می‌کنم. من ٢‌سال از تیم‌ملی دور بودم و حداقل این است که در دوره جدید مدیریت به من احترام گذاشته شده و در لیست تیم‌ملی جای گرفتم.
* قبلا گفته بودی که حتی اگر دوباره به تیم‌ملی دعوت شوی، باید برای بازگشت فکر کنی؟
من بارها گفتم که هرچه دارم، از تیم‌ملی است. اگر واقعا به من احتیاج باشد، قطعا در خدمت تیم‌ملی خواهم بود. البته من معتقدم همیشه کمک‌کردن با حضورداشتن نیست و گاهی اوقات آدم با نبودن هم می‌تواند به یک مجموعه کمک کند. همان‌طور که گفتم، باید جلسه حضوری با طباطبایی داشته باشم و بعد از آن نظر نهایی‌ام را بگویم. با این حال، مطمئن باشید که من دربست در خدمت تیم‌ملی هستم.
* در این مدت با کادرفنی تیم‌ملی هم‌ صحبت نداشتی؟
صحبتی خاصی انجام نشد. من اصلا نمی‌دانم که با تغییرات در فدراسیون قرار است کادرفنی تیم‌ملی هم تغییر کند یا این‌که همین سرمربی به کارش ادامه می‌دهد. بهتر است حضور من در تیم‌ملی را برعهده فدراسیون و کادرفنی تیم‌ملی بگذاریم. من به ‌هرحال بازیکن هستم و باید تابع نظرات رده‌های بالاتر باشم.
* کناررفتن محمود مشحون با بازگشت تو به لیست تیم‌ملی همزمان شد. این درحالی است که رئیس قبلی فدراسیون هیچ‌وقت قبول نمی‌کرد با تو مشکل شخصی دارد و می‌گفت این مسأله فنی است؟
فکر می‌کنم تقریبا همه می‌دانستند که مشحون با من مشکل شخصی دارد. من همیشه حرف حق را می‌زنم و مشحون هم با کسانی که با او موافق نبودند، مشکل داشت و از این قضیه ناراحت می‌شد. البته مشحون هم زحمات زیادی کشید اما در ٢، ٣‌سال آخر تمام قدم‌هایی که برداشت، به ضرر بسکتبال بود و این رشته رو به سقوط حرکت می‌کرد.
* حالا با این وضع فردی که باعث شد تو ٢‌سال از تیم‌ملی دور شوی را می‌بخشی؟
به نظرم باید خدا مشحون را ببخشد! روی زمین فقط خودش می‌تواند خودش را ببخشد، چون او رئیس فدراسیون بسکتبال بود و در قبال تمام مردم مسئولیت داشت. مشحون با اتفاقاتی که رقم زد، باید مقابل افکار عمومی خودش را از شرمندگی دربیاورد، وگرنه برای شخص من شاید خیلی مهم نبود. من مدت‌ها از حضور در تیم‌ملی چه از نظر مالی، چه شهرت و... استفاده کردم و مطمئنا این پیراهن در زندگی شخصی و حرفه‌ای همه چیز را به من داد. شاید از یک مقطع به بعد من می‌توانستم به تیم‌ملی کمک کنم اما متاسفانه برادران مشحون نخواستند و اجازه حضور در تیم‌ملی را به من ندادند. فکر می‌کنم بهتر است این آقایان به بازنشستگی فکر کنند، چون به اندازه کافی از بسکتبال استفاده کردند. نوبت به افرادی رسیده که سال‌ها به ناحق پشت خط مانده بودند.
* با توجه به شکست تیم‌ملی مقابل عراق به‌ نظر می‌رسد بسکتبال در شرایط بحرانی قرار دارد و همه کارشناسان معتقدند باید از تمام پتانسیل این رشته استفاده شود. شاید حضور امثال تو و حامد حدادی در تیم‌ملی بتواند بسکتبال را از این شرایط خارج کند؟
خوشبختانه روشی که مسابقات انتخابی جام‌جهانی در قاره آسیا برگزار می‌شود، مناسب است. مسئولان فیبا کاری کردند که بسکتبال به کشورهای مختلف برود و همه طعم میزبانی را بچشند. ما هم دوست داریم در تهران میزبان باشیم و مقابل تماشاگران ایرانی بازی کنیم. قطعا نتیجه در این شرایط برای بسکتبال ایران مهم است اما از آن مهمتر، ارایه بسکتبال با صلابت و زیباست که امیدوارم در ماه‌های آینده رخ دهد.
* آخرین‌بار که حامد حدادی به ایران آمد، برای تیم‌ملی بازی نکرد و بی‌خبر به چین برگشت. تو که در لیگ چین هستی، حتما از حامد خبر داری؟
من دایما با حامد در ارتباط هستم. او بازیکن بزرگی است و همیشه با علاقه قلبی برای تیم‌ملی بازی کرده و مطمئن باشید که بازهم برای تیم‌ملی به میدان می‌رود. البته تیم سیچوان مشکلات زیادی دارد و نتایج خوبی نگرفته اما خدا را شکر حامد حدادی وضعیتش خوب است. من اگر قرار باشد به تیم‌ملی برگردم، خیلی دوست دارم کنار حامد بازی کنم. البته به نظر من جای یک بازیکن دیگر هم در تیم‌ملی خالی است. مهدی کامرانی که چندماهی است از بسکتبال دور شده، از نظر من یک استثناست و از نظر هوش بسکتبالی خیلی می‌تواند به تیم‌ملی کمک کند. من خیلی دوست دارم مهدی هم به تیم‌ملی برگردد و دلم برای آن مثلث قدیمی تنگ شده است.
* از وضع خودت در لیگ چین بگو. چند وقت پیش گفته بودی که قطعا فصل آخری است که در چین بازی می‌کنی؟
وضعیت من بد نیست. ما در میانه‌های جدول هستیم و برای رفتن به پلی‌آف تلاش می‌کنیم. خودم خیلی به تیم «جیانگسو تونگشی» علاقه‌مند نیستم، چون شرایط بازیکنان خارجی که داریم، خیلی جالب نیست. شاید تا از نزدیک شرایط ما را نبینید، متوجه ماجرا نشوید. خودم شرایط آمادگی خیلی خوبی دارم و همان‌طور که قبلا گفتم، دیگر در چین بازی نخواهم کرد.
* درباره انتخابات فدراسیون بسکتبال هم صحبت کن. رفتن مشحون و روی کارآمدن طباطبایی را درمجموع مثبت می‌بینی؟
قطعا انتخاب طباطبایی را به فال نیک می‌گیرم. مشحون ١٦‌سال در بسکتبال بود و این اواخر فدراسیون شبیه به یک مُرداب شده بود! خدا را شکر طباطبایی از خانواده بسکتبال است و این آرزوی همه ما بود که یک‌نفر از جامعه بسکتبال ریاست فدراسیون را برعهده بگیرد. ترس ما از این بود که یک‌نفر خارج از خانواده بسکتبال روی کار بیاید و همان اتفاقات دوران مشحون تکرار شود. حالا زمانش رسیده همه در بسکتبال همدل شوند و من به نوبه خودم هرکمکی لازم باشد، انجام می‌دهم تا بسکتبال بار دیگر در آسیا آقایی کند.
* چندسالی است که در کنار بسکتبال در رشته کراس‌فیت هم فعالیت می‌کنی. حتی یک باشگاه در تهران داری و چند دوره مسابقه هم برگزار کردی؟
کراس‌فیت یک رشته برای بالابردن آمادگی جسمانی است. الان در تمام دنیا اکثر ورزشکاران در کنار تمرینات تخصصی، کراس‌فیت را هم دنبال می‌کنند. جدا از بحث باشگاه‌داری خودم ٢، ٣‌سال است که این رشته را پیگیری می‌کنم و خدا را شکر با وجود بالارفتن سنم هنوز آمادگی بدنی‌ام را حفظ کنم. این رشته در تمام دنیا پرطرفدار است و ورزشکاران حرفه‌ای خودش را هم دارد. امیدوارم در ایران هم بیش از قبل جا بیفتد، چون یک رشته علمی برای آماده‌سازی بدن محسوب می‌شود.

تگ ها


اخبار روز بسکتبال