هت تریک نیمکت پرسپولیس

برانکو ایوانکوویچ در جدال با الاهلی نه بر پایه شانس که با بزرگترین تصمیمات تاکتیکی خود، شاگردانش را به صعودی شیرین و تاریخی مهمان کرد ......

برانکو ایوانکوویچ در جدال با الاهلی نه بر پایه شانس که با بزرگترین تصمیمات تاکتیکی خود، شاگردانش را به صعودی شیرین و تاریخی مهمان کرد.

به گزارش مدال به نقل از  "ورزش سه"، سرمربی کروات سرخپوشان در فصل گذشته سه هدف بزرگ برای تیمش پیش بینی کرد که در ابتدا باعث سخره خیلی ها شد. تیمی که او داعیه رسیدن به سه جام پیش رو داشت و در اولین کنفرانس پیش از شروع فصل شانزدهم با یادآوری رقابت های مهم پیش رو با اعلام اینکه قهرمانی در لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا را نشانه گرفته اند همه خبرنگاران حاضر را در سکوت فرو برد تا تنها یک نفر بار دیگر از او بپرسد: منظورتان لیگ قهرمانان آسیا در این فصل است؟ که البته با پاسخ دوباره و این بار قاطعانه تر او همراه بود که "بله، من و تیمم سه هدف در فصل جدید پیش رو داریم که یکی از آنها کسب قهرمانی آسیاست."

ر چند برانکو ایوانکوویچ در ادامه با توجه به غیبت ملی پوشانش و تصمیمی اشتباه برای حضور در جام حذفی از دور این رقابت ها با شگفتی بزرگی با حذف مقابل قشقایی شیراز کنار رفت تا یکی از وعده های او نافرجام بماند و این اتفاق دلیلی شود که دیگر کسی انتظار برآورده شدن دیگر وعده هایش را هم نداشته باشد. برانکو ایوانکوویچ اما در پایان فصل گذشته تیمش را به قهرمانی رساند و در لیگ قهرمانان و در گروه مرگ این رقابت ها به دور بعدی راه یافت. او در ادامه هم بی توجه به محرومیت تماشاگرانش بازی با لخویای قطر را هم پشت سر گذاشت تا تنها تیم ایرانی حاضر در مرحله یک چهارم باشد. کسب تساوی دو بر دو مقابل الاهلی عربستان اما به نظر می رسد کار او و وعده اش را به پایان رسانده باشد اما یک بازگشت فوق العاده و 10 نفره نشان داد تا او روی حرف و وعده خود همچنان پابرجاست. اکنون پرسپولیس در بهترین حضور خود در لیگ قهرمانان آسیا قرار دارد، حضور در جمع چهار تیم برتر که تا پیش از این هرگز آن را تجربه نکرده بود.

برانکو ایوانکوویچ برای دستیابی به این موقعیت اما نه متکی بر شانس بلکه تنها بر پایه اعتماد به بازیکنان و استراتژی تاکتیکی موفق خود به آن دست یافت. جایی که او برخلاف فصول گذشته این بار نیمکتی در اختیار دارد که می تواند در هر زمانی نتیجه را به سود خود بازگرداند و مهمتر اینکه هنر استفاده از بازیکنانش را به خوبی بلد است. برای اینکه به این موضوع ایمان بیاوریم کافی است سه بازی اخیر و شرایط تغییر تاکتیکی و تعویض های برانکو ایوانکوویچ را مرور کنیم:

پرسپولیس 2 الاهلی عربستان 2

پرسپولیس در جدالی شبهه میزبان، در عمان برابر الاهلی عربستان قرار گرفت و در عین ناباوری با دو گل از حریف عقب افتاد. عملکرد بد چند ستاره این تیم در این نتیجه بی تاثیر نبود و برانکو ایوانکوویچ در اقدامی عجیب تصمیم به تعویض همزمان فرشاد احمدزاده، محسن مسلمان و مهدی طارمی گرفت. سه بازیکنی که ردپای آنها در موفقیت های دو فصل اخیر پرسپولیس دیده می شد و با توجه به محبوبیت شان در صورت پایان بازی با شکست، می توانست به محلی برای انتقاد از تصمیم سرمربی کروات تبدیل شود. برانکو ایوانکوویچ اما با تعویض این بازیکنان و به زمین فرستادن کمال کامیابی نیا، بشار رسن و گادوین منشا توانست نتیجه بازی را به سود تیمش تغییر دهد. یک پاس گل از سوی بشار و یک گل از گادوین منشا و میدان داری کامیابی نیا همان چیزی بود که برانکو ایوانکوویچ به آن فکر کرده بود و به آن دست یافت.

گسترش فولاد 0 پرسپولیس 3

پرسپولیس بعد از دیدارهای تیم ملی برابر کره جنوبی و سوریه و در حالی که کمتر از 48 ساعت از آخرین بازی ملی پوشان گذشته بود، باید راهی تبریز می شد تا دیدار معوقه خود را به انجام می رساند. برانکو ایوانکوویچ تصمیم گرفت بشار را با تیمش همراه نکند و سیدجلال حسینی هم به دلیل مصدومیت دیگر غایب این تیم بود. او به مهدی طارمی و محسن مسلمان استراحت داد. با شروع نیمه دوم و در حالی که به نظر می رسد برانکو ایوانکوویچ با توجه تثبیت صدرنشینی تیمش و البته بازی حساس مقابل الاهلی به نتیجه بدون گل راضی باشد با دستور تعویض مهدی طارمی، محسن مسلمان و سیامک نعمتی تغییرات تاکتیکی مدنظرش را در تیم اجرا کرد. تغییراتی که با دو پاس گل محسن مسلمان، یک گل و یک پاس گل از مهدی طارمی همراه شد تا او بار دیگر نشان دهد که استفاده از ذخایر نیمکت خود را به خوبی بلد است.

الاهلی عربستان 1 پرسپولیس 3؛ حماسه تکمیل شد
تساوی دو بر دو در بازی رفت شرایط سختی برای برانکو ایوانکوویچ در این جدال شکل داده بود. مساله ای که باعث شد او در کنفرانس بعد از بازی هم اعلام کند نمی دانسته با توجه به نتیجه رفت چه استراتژی (هجومی یا تدافعی و دل بستن به ضدحملات) را اتخاذ کند.

با تمام این اوصاف او در همان دقایق ابتدایی با گل دیدنی علی علیپور تیمش را از حریف پیش دید و در یک قدمی صعود قرار گرفت. اما اشتباه بچگانه کمال کامیابی نیا و حرفه ای گری هافبک الاهلی باعث شد تا تیمش از دقیقه 10 مجبور شود با یک بازیکن کمتر مقابل الاهلی قرار گیرد.

برانکو ایوانکوویچ اما با بهره گیری از بازیکنان چند پسته خود بهترین روش را نه در تعویض مهره که در تعویض پست دید و ربیع خواه را به میانه میدان آورد و وحید امیری را یک پست عقب تر و در دفاع چپ به کار گرفت. استراتژی موفق برانکو ایوانکوویچ باعث شد تا حریف نه از این خلا که از سمت دیگری به گلی انفرادی دست یابد.

نتیجه یک بر یک، با یک بازیکن کمتر، برانکو و تیمش را در آستانه حذف از این رقابت ها قرار داد و البته مسلما کسی نمی توانست با توجه به اخراج کامیابی نیا، او و تیمش را سرزنش کند. سرمربی کروات اما مثل تمام تک کلمه های خود در مصاحبه هایش " کار، کار و کار/ تمرین، تمرین و تمرین و البته عدم قبول شکست" مسیر تازه ای را امتحان کرد. مسیری که در دو بازی قبلی از آن به نتیجه رسیده بود؛ برانکو ایوانکوویچ این بار دستور تعویض گادوین منشا، شایان مصلح و بشار رسن را صادر کرد تا شرایط به سود تیمش تغییر کند.

سه بازیکنی که هر کدام به نوعی در گل های دوم و سوم و اخراج بازیکن حریف نقش داشتند. بشار در صحنه گل دوم پرسپولیس با ارسال کرنر خود مدافعان و دروازه بان الاهلی را با اشتباهات پیاپی مواجه می کند تا در نهایت این ضربه شایان مصلح باشد که در آستانه ورود به دروازه با برخورد به دست مدافع الاهلی یک ضربه پنالتی و اخراج را به همراه داشته باشد. گادوین منشا هم با اعتماد بنفس بالا این ضربه را تبدیل به گل برتری کرده تا سرنوشت صعود در دست پرسپولیس قرار گیرد و البته اکنون با تساوی در بازیکنان دو تیم در زمین. بشار رسن اما با هجومی به قلب دفاعی الاهلی و عبور از مدافع مستقیم خود در محوطه جریمه متوقف شده و یک ضربه پنالتی دیگر نصیب تیم برانکو ایوانکوویچ می کند تا همه چیز پایان یابد؛ گلی که مهدی طارمی هم این بار از روی نقطه پنالتی به ثبت می رساند و با بازگشت مجدد به جدول گلزنان اکنون انگیزه اش برای دیدارهای بعدی نیز افزایش می یابد.


هت تریک برانکو این بار با طعم صعود تاریخی


برانکو ایوانکوویچ در سومین تصمیم تاکتیکی خود برای تعویض بازیکن بار دیگر نتیجه را به سود سرخپوشان تغییر می دهد. این بار یک هت تریک تاریخی در اتخاذ استراتژی که با طعم صعود تاریخی به جمع چهار تیم برتر آسیا همراه است و او را به سرمربی بی بدیل پرسپولیس تبدیل می کند. مردی که قرار است طبق وعده ابتدای فصل گذشته اش، پرسپولیس را به قهرمانی آسیا برساند و اکنون تنها دو حریف دیگر روبه روی خود می بیند

 

تگ ها


اخبار روز پرسپولیس فوتبال