هدر رفت بیت‌المال در فوتبال ایران

همیشه به هزینه های هنگفت در فوتبال بی هدف کشور انتقاد وارد بوده است، هزینه هایی که با کارایی فوتبال رابطه یی نداشته است ......

همیشه به هزینه های هنگفت در فوتبال بی هدف کشور انتقاد وارد بوده است، هزینه هایی که با کارایی فوتبال رابطه یی نداشته است. براستی با قراردادهای میلیاردی برخی فوتبالیست های بی اثر، چند بیمارستان و خدمت فرهنگی موثر برای مردم می توان انجام داد؟

استفاده از بیت المال و اموال دولتی، حد و حدود مشخصی دارد. نمی توان به هر بهانه ای از آن استفاده کرد، امام علی (ع) در نهج البلاغه می فرماید بیت المال نه برای من و نه برای توست، بیت المال مربوط به همه ی مسلمین است. یکی از بخش هایی که بیت المال و درآمدهای وابسته به آن به درستی مصرف نمی شود، فوتبال دولتی ایران است. فوتبالی که متولیانش هم دولتی هستند و به معنی واقعی کلمه در برخی موارد بیت المال را بی پروا به هدر می دهند.

از چندین سال قبل که انتقادات زیادی نسبت به اداره فوتبال باشگاه های دولتی که متعلق به تمام اقشار جامعه است وارد شد، دولت های نهم، دهم و یازدهم، گام هایی را برای سبک کردن بار خود و خصوصی سازی تیم های فوتبال برداشتند اما این روند یا به نابودی تیم ها منجر شد و یا تیم ها بعد از خصوصی سازی به شکل های دیگری از اموال دولتی بهره بردند.

لیگ برتر شانزدهم با استناد به آمار و ارقام رسمی اعلام شده، گران ترین لیگ تاریخ فوتبال ایران بوده و هزینه سرسام آوری باواسطه یا بی واسطه توسط بخش های مختلف دولتی در آن انجام شده است. در این بین چند تیم هم با وجود داشتن مالکان دولتی از کمک نهادهای شهری مانند شهرداری ها استفاده کردند.

دولت و نهادهای دولتی در حالی اقدام به تیم داری در فوتبال کرده اند که هدف از آن ترویج ورزش و استفاده از پتانسیل های فوتبال برای فرهنگ سازی عنوان شده اما تا چه حد در این کار موفق بودند.

سازمان لیگ فوتبال ایران سال گذشته با انتشار قرارداد مربیان و بازیکنان از هزینه 164 میلیارد تومانی تیم ها در بحث عقد قراردادها خبر داد. اگر به این مبلغ هزینه برگزاری بازی ها و تنخواه تیم ها را اضافه کنیم مبلغی بیش از 200 میلیارد تومان خواهد بود. از طرفی فدراسیون فوتبال هم سالانه حدود 14 میلیارد تومان برای کی روش و 10 میلیارد تومان هم برای تیم ملی هزینه می کند، با این مبالغ فوتبال ایران در یک فصل که حدود 9 تا 10 ماه به طول می انجامد، حدود 230 میلیارد تومان هزینه می کند.

230 میلیارد تومانی که اگر دلسوزانه و درست هزینه شود چه خدمات عمومی و فرهنگی که نمی شد با این مبلغ ارائه کرد. با یک حساب و کتاب کوچک می توان به نتایج عجیبی دست یافت. با این مبلغ می شد بیمارستان 200 تخته خوابه بسیار مدرن را ساخت که مردم از آن استفاده کنند. با همین مبلغ می شد چندین مدرسه خوب و مجهز را ساخت و یا برای چند صد نفر تولید اشتغال ایجاد کرد. البته فقط فوتبال شامل هزینه هایی دولتی نمی شود و در سایر ارگان ها چنین هزینه هایی می شود.

موضوع مهم این است که در هیچ کدام از کشورهای پیشرفته، دولت برای ورزش قهرمانی هزینه نمی کند. اگر هزینه ای هم انجام شود، در توسعه ورزش همگانی است. اگر فوتبال حرفه ای در ایران هم توسط بخش خصوصی اداره شود کسی نمی تواند نقدی بر هزینه های رایج وارد کند چون هر کسی اختیار پول خود را دارد اما درباره پول بیت المال حق با مردم است.

مشابه این کار را می توان در برنامه ریزی برخی از مدیران تیم ها و ارگان های دولتی در فوتبال دید. فدراسیون فوتبال پیش از بازی ایران و سوریه چندین هفته جلسات متعددی را به مدیریت محمدرضا ساکت برگزار کرد اما بعد از صرف وقت و هزینه های زیاد نتوانستند جشن صعود را برگزار کنند چرا که فیفا اجازه برگزاری چنین مراسم هایی را قبل و بعد از بازی رسمی نمی دهد. آیا فدراسیون فوتبال و مسئول روابط بین الملل این فدراسیون نمی توانستند پیش از برگزاری این جلسات هزینه بر، از فیفا استعلام بگیرند؟

بنظر می رسد تا زمانی که مدیران ورزشی اصلاح نشوند، قطعا امیدی به اصلاح ساختار فوتبال ایران هم نیست.

 

تگ ها


اخبار روز لیگ برتر خلیج فارس فوتبال