هراتیان: امکان حضور هفتگی بازیکنان برای انجام تست کرونا عملی نیست

دکتر زهره هراتیان، رئیس مرکز ارزیابی‌های پزشکی و بازتوانی فوتبال ایران (ایفمارک) گفت که امکان حضور هفتگی بازیکنان برای انجام تست کرونا عملی نیست....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، وی افزود: اگر تصمیم به ادامه مسابقات لیگ باشد، ما دستورالعمل‌هایی را آماده کرده‌ایم و با توجه به اینکه یک مرکز پزشکی بین‌المللی در فوتبال هستیم، هیچ وقت خودمان کسی را در معرض بیماری قرار نمی‌دهیم. مسلم است که رفت و آمد بازیکنان به ایفمارک برای انجام هفتگی تست کرونا، خودش احتمال آلوده شدن آنها را بالا می‌برد و چنین چیزی امکان‌پذیر نیست.

رئیس ایفمارک خاطرنشان کرد: طبق تفاهم‌نامه همکاری که با جی لیگ داریم و با مرکز پزشکی فوتبال ژاپن همکاری می‌کنیم، دستورالعمل‌های ما با آنها کنترل می‌شود و پروتکل‌ها را پیش می‌بریم. آنها دستورالعمل‌های بسیار سختگیرانه‌ای هم دارند که نه تنها بازیکنان، بلکه اعضای کادرفنی، مسئولان اجرایی مسابقات و هر کسی که با امر برگزاری مسابقات در ارتباط است، باید مرتب کنترل شود. باید دمای بدن را بسنجیم که کاری سخت و زمان‌بر است. با این حال ما علاوه بر اینکه دستورالعمل‌ها را صادر خواهیم کرد، نظارت دقیقی هم برای اجرای آن خواهیم داشت و با کادرپزشکی تیم‌ها در این زمینه در ارتباط خواهیم بود.

هراتیان گفت: تمام تلاش ما این است که در صورت شروع مسابقات هیچ آسیبی به کسی وارد نشود، چون هنوز نه درمان و داروی قطعی برای کرونا وجود دارد و نه واکسنی برای آن تولید شده است و حتی تشخیص مطمئن و قطعی هم ندارد. ضمن اینکه دستورالعمل‌های پزشکی ما برای فصل آینده هم متفاوت خواهد بود و با توجه به گستر آنفولانزا، واکسینه شدن تمام تیم‌ها الزامی است و باید اجرایی شود.

وی همچنین با بیان این جمله که منتظر هستیم تا فدراسیون پزشکی ورزشی نیز دستورالعمل خود را در خصوص از سرگیری مسابقات اعلام کند، ادامه داد: گلایه‌ای جدی هم از فدراسیون پزشکی ورزشی دارم. اگر قرار است در خصوص مسائل پزشکی در فوتبال صحبتی شود و مسئله‌ای مطرح کنند، بهتر است از مجموعه ایفماک که در زمینه فوتبال در بخش بین‌المللی فعالیت می‌کند، نظر بخواهند. ما و همکاران‌مان با بحث کرونا به صورت جدی درگیر هستیم و در ارائه دستورالعمل‌ها با کمیته پزشکی فیفا نیز همکاری مستمر و جدی داریم. این بسیار بد است که مجموعه فدراسیون پزشکی ورزشی بارها در چند ماه اخیر مسائل مربوط به فوتبال را مطرح می‌کند، بدون اینکه به چنین مسئله‌ای توجه داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

شرط مهم برای شروع لیگ؛ هر هفته تست کرونا

محمودزاده: اولویت نیمه کاره نماندن جدول است

 

تگ ها


فدراسیون پزشکی ورزشی ای اف سی زهره هراتیان فوتبال ایران کرونا فوتبال فوتبال