هررا: درباره مورینیو صحبتی ندارم/ رابطه‌ام با هواداران یونایتد خوب است

آندر هررا در جدیدترین مصاحبه خود با مجله Four Four Two از دوران حضور مورینیو و سولسشر در یونایتد و بازی تحت نظر مارچلو بیلسا سخن گفته است....

هررا هیچ وقت مصاحبه رسمی انجام نمی‌دهد. او اهل معاشرت و گفت و گوی دوستانه است. صحبت‌ها را قطع می‌کند، مکث می‌کند و به طور کلی معاشرت می‌کند. او داستان مهم‌ترین لحظه زندگی اش را اینگونه بیان می‌کند.
«اتلتیکو بیلبائو در ۱/۱۶ نهایی لیگ اروپا قرار داشت. من در آستانه کنار گذاشته شدن از لیست بازی بودم زیرا یک روز قبل حتی نمی توانستم راه بروم. مشکل کشاله داشتم و از درد زیادی رنج می‌بردم. صبح روز بازی اما حالم بهتر بود.» هررا در آن بازی مقابل یونایتد بازی کرد. اتلتیکو بیلبائو بازی را ۳-۲ برد و مدیران منچستر هررا را به عنوان هدف نقل و انتقالاتی خود انتخاب کردند.
هافبک اسپانیایی منچستر خوش صحبت است و در واقع یکی از بازیکنانی‌است که گفت و گو با او لذت فراوانی به شما می‌بخشد. البته سبک بازی او جوریست که هواداران رقیب از او متنفرند. او می‌گوید: «راست می‌گویید؟ اگر اینگونه باشد خیلی خوشحال می‌شوم. اگر طرفداران رقیب من را دوست داشته باشند من نگران می‌شدم. در مفهوم فوتبال این ناراحتی یعنی من برای تیمشان مشکل ایجاد کرده‌ام. تا زمانی که هوادارانمان من را حمایت می‌کنند من خوشحالم و برای برد تلاش می‌کنم. هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم تا این حد از طرف هواداران یونایتد پذیرفته شوم. زمانی که با منچستر قرارداد بستم متوجه شدم هواداران تا زمانی که در داخل زمین از جان مایه بگذاری تو را به شدت حمایت می‌کنند.»
هررا به رفتار مناسب خارج از زمین بسیار اعتقاد دارد و این مسئله را از پدرش، پدرو ماریا یاد گرفته است. پدر هررا خود بازیکن حرفه‌ای فوتبال و عضو تیم‌های سلاویگو و ساراگوسا بوده و به دلیلی مصدومیت ورزش حرفه‌ای را کنار گذاشته است. هررا خود را مدیون پدرش می‌داند: «او تاثیر به سزایی در فوتبال من داشت و در تمام لحظات سخت کنار من است. زمانی که ۱۵ سال داشتم و در آکادمی ساراگوسا بودم، تمام هم‌تیمی‌هایم از قراردهای تجاری و مدیربرنامه‌هایشان برای من تعریف می‌کردند اما پدرم به من گفت: تو نیازی به مدیر برنامه نداری. حالا فقط باید درس بخوانی، فوتبال بازی کنی و از تمام این لحظات لذت ببری. پدرم راست می‌گفت. همه مدیربرنامه‌ها می خواهند به تو القا کنند باید مسی یا رونالدو شوی اما من در پایان دوره حضور در آکادمی، بهترین قرارداد را داشتم. مدیربرنامه‌ای هم نداشتم!»
هررا بدون این‌که بخواهد از حضور پدرش سو‌استفاده کند به تلاشش ادامه می‌داد و همین مسئله باعث درخشش او شد. او می‌گوید:« می‌دانستم باید بیشتر از همه تلاش کنم تا به چشم بیایم. زمانی که می‌خواستم به تیم اصلی بروم، در تیم دوم بازی می‌کردم. ۱۶ نفر از ما به تیم اصلی راه یافتند. ۱۵ نفر قبل از من وارد زمین شدند اما پدرم جلوی من راگرفت. او در آن‌جا کار می‌کرد و فشار زیادی روی او بود که او پارتی بازی می‌کند.»
ایره (لقب هررا) کمک کرد تا ساراگوسا به لالیگا صعود کند اما آن‌ها در بازی مقابل بارسا ۶-۱ و در بازی با رئال ۶-۰ شکست خوردند. او اعتراف می‌کند: «هر دو بازی در نیمه ابتدایی فصل بودند و بسیار سخت بود! ژاوی و اینیستا در بهترین دوران خود بودند و بازی مقابل آن‌ها اصلا ساده نبود اما ما از این شکست‌ها درس گرفتیم و در ادامه فصل توانستیم رتبه خوبی کسب کنیم و بارسا و رئال را شکست دهیم. باخت در آن بازی مانند مشتی بود که به صورتمان ‌خورد.»
۴ سال بعد هررا با اتلتیکو بیلبائو توانست بارسایی که ژاوی و اینیستا را در اختیارداشت شکست دهد. آندر تحت نظر بیلسا پیشرفت خوبی کرده بود. او می‌گوید: «بیلسا جزو اصیل ترین انسان‌هایی بود که در زندگی‌ام دیده‌ام. داستان‌هایی که درباره جاسوسی پیش آمد را به خاطر دارم. او در کنفرانس گفت نیازی به جاسوس ندارد. او از تمام کسانی که در زندگی ‌ام دیدم بیشتر کار می‌کند. سبک فوتبال مورد نظر بیلسا هجومی است. او به ما می‌گفت بهترین شیوه برای دفاع این است که تا می‌توانید گل بزنید. هیچ وقت نباید از داور کمک گرفت یا تمارض کرد. بیلسا همیشه باید در فوتبال حضور داشته باشد. او ورزشکار خوبی است. لقب بیلسا خوش شانس بود اما به نظرم لقب مناسبی برای او نیست. او فردای هر بازی ما را به رختکن می‌برد و ما فیلم بازی‌هایمان را می‌دیدیم. بیلسا یک نابغه است و همیشه از او ممنونم»

 

او متولد بیلبائوی اسپانیاست اما همیشه بازی‌های آمریکای لاتین و برزیل و آرژانتین را پیگیری می‌کرد: «به فوتبال آمریکای جنوبی علاقه داشتم. پدرم به آرژانتین می‌‌رفت و بازی‌های زیادی را مشاهده می‌کرد. او برای من یک دست لباس بوکاجونیورز خرید.» سبک بازی خشن هررا همیشه مورد بحث قرار می‌گیرد اما او می‌گوید: «باید بیشتر از این از شغلم لذت ببرم. می‌دانم بعدها از این بابت ناراحت می‌شوم. همیشه وقتی داخل زمین هستم به جای لذت بردن از بردمان، به فکر بازی بعد و مسئولیت‌های بعد هستم و این مسئله روی ذهنم تاثیر می‌گذارد. یک بار در مصاحبه‌ای از ماسکرانو خواندم او هم شبیه من است. نمی‌توانم بگویم کاملا از فوتبال لذت نمی‌برم زیرا بازیکنان زیادی دوست دارند جای من باشند و در منچستر بازی کنند. اگر زمانی که ۶ یا ۷ ساله بودم به من می‌گفتند قرار است روزی چندین جام با منچستر ببری، من می‌گفتم در آن صورت حتما میهمانی بزرگ ترتیب می‌دادم و شادی میکردم اما در حال حاضر این گونه نیستم.»
آندر هررا از ابتدای حضور در انگلستان به خوبی با شرایط کنار آمد.« من یک بازیکن شماره ۱۰ بودم و برای چنین پستی در یک باشگاه بزرگ، شما باید هر فصل ۱۰ تا ۱۵ گل بزنید. در یونایتد سعی کردم روی دیگر قابلیت‌هایم مانند بازی فیزیکی و درگیرانه و حفظ توپ کار کنم و تمرینات خوبی در این زمینه پشت سر گذاشتم.»
در آپریل ۲۰۱۷ منچستریونایتد با چلسی بازی داشت. مورینیو به هررا دستور داد تا مامور مهار مستقیم هازارد باشد. در آن بازی هررا نه تنها هازارد را مهار کرد، بلکه به رشفورد پاس گل داد و خودش هم گلزنی کرد تا بازی با نتیجه ۲-۰ به پایان برسد. او می‌گوید: «وقتی بازی با برد به پایان می‌رسد شما می‌توانید خوشحال باشد اما زمان مهارکردن یکی از بهترین بازیکنان دنیا در زمین، چمن شما هیچ لذتی نخواهید برد»
هررا با شکستن رکورد دخه‌آ به بهترین بازیکن این فصل منچستر تبدیل شد. او بهترین لحظات حضورش در منچستر را کسب جام می‌داند: « قطعا بهترین لحظات من در الدترافورد مربوط به لحظات کسب جام است. در استکهلم قهرمان لیگ اروپا شدیم. فصل خوبی داشتم و بهترین بازیکن دیدار فینال شدم. از این بابت خوشحالم.»
هررا از زمان پیوستن سولسشر به منچستر بهترین بازیکن این تیم بوده: «اول از همه باید بگویم قصد ندارم مقایسه کنم. از مورینیو بابت تمام زحماتش تشکر کنم. سولسشر توانایی‌های خاصی دارد. او روی تمام بازیکنان تاثیر می‌گذارد. رابطه بسیار خوب او با تمام بازیکنان باعث می‌شود همه برای برد تلاش کنند. سولسشر با بازیکنان رابطه نزدیکی دارد اما این ربطه را به خوبی حفظ می‌کند. همین مسئله باعث شده تا بازیکنان با جون و دل در زمین حاضر شوند. نمی‌دانم او در یونایتدمی‌ماند یا نه اما اگر من مدیر ورزشی بودم همین فردا با او تمدید می‌کرد. در حال حاضر درباره مورینیو صحبتی ندارم. صحبت درباره گذشته کمکی نمی‌کند. او تمام تلاشش را برای باشگاه انجام داد. در اولین فصل موفق بود و در دومین فصل فینال جام حذفی را باخت تا نتوانیم بگویم او بهترین است. درباره فصل سوم حضورش صحبتی ندارم. زیر نظر او بهترین بازیکن فصل شدم و از او ممنونم.»
هافبک ۲۹ ساله یونایتد درباره آینده کاری خود گفت: «جایی نمی‌روم مگر اینکه باشگاه به من نیازی نداشته باشد. برخی بازیکنان مانند مسی و رونالدو را نمی‌توان نیمکت نشین کرد و آن‌ها بازیکنانی کامل هستند اما کسانی مثل من باید برای جایگاهمان تلاش کنیم. بعد از دوران بازیگریم مربی نمی‌شوم. مربیگری شغلی غیرمنصفانه است و درآمد بالای آن اهمیتی ندارد. منطقی نیست ساعت‌های زیادی تحقیق کنید، تاکتیک بچینید و تمرین کنید اما مهاجمتان توپ را به تیرک بزند. در نهایت هم شما اخراج می‌شوید! وقتی می‌برید پاداشش را بازیکنان می‌گیرند اما اگر بازنده شوید شما مقصرید!»

 

تگ ها


مصاحبه‌های اختصاصی آندر هررا منچستر یونایتد لیگ برتر فوتبال