هرکس ببازد سریع به ایران برمی‌گردد (عکس)

المپیک توکیو درحالی آماده پذیرایی از ورزشکاران جهان می‌شود که دهکده این مسابقات ویژگی‌های منحصربفردی دارد....

به گزارش "ورزش سه"، المپیک توکیو با یک سال تاخیر برگزار خواهد شد. شرایط کرونایی جو عجیب و تازه‌ای را در تاریخ رقابت‌های المپیک رقم زده که آن را از تمام مسابقات المپیک گذشته متمایز می‌کند.نبود تماشاگران و شرایط سفت و سخت ژاپن برای این مسابقات در نوع خود جالب است. در ادامه نکات جالبی از درون دهکده المپیک توکیو را می‌خوانید.

*دهکده ۴۴ هکتاری المپیک در منطقه ساحلی توکیو ساخته شده و متشکل از ۲۱ برج است که ۱۸۰۰۰ نفر کاروانهای ورزشی و مسئولان بازی ها از ۲۰۷ کشور را در خود جای می دهد. بعد از پایان بازی ها این برج ها تبدیل به آپارتمان های لوکس می‌شود که برای فروش یا اجاره گذاشته خواهد شد. هر واحد احتمالا با قیمت پایه ۵۴میلیون ین معادل ۵۰۰ هزار دلار قیمت گذاری خواهد شد. قیمت واحدهای ویژه تا سه چهار برابر این مبلغ هم خواهد رفت.

*سالن غذاخوری مرکزی دو طبقه است و سه هزار نفر ظرفیت دارد. در منوی المپیک ۷۰۰ غذا شامل انواع غذاهای مشهور ژاپنی وجود دارد و به سلیقه‌ها و رژیمهای غذایی مختلف فکر شده است. روی هر غذا جدول کالری و مواد مغذی آن درج شده. در این دهکده روزی ۴۸ هزار غذا سرو می شود.

*ورزشکاران می‌توانند با اپلیکشن در اتاق غذا سفارش دهند یا چک کنند که فضاهای مشترک عمومی الان چقدر شلوغ هستند.

*۱۷ اتوبوس برقی خودران به صورت ۲۴ ساعته در اطراف دهکده مسیرهای ثابتی را می چرخند و ورزشکاران و سایر افراد می‌توانند از آن برای رفتن به بلوک خود یا جاهای دیگر استفاده کنند.

*تخت‌‌های دهکده المپیک همه یک نفره و از جنس مقوای قابل بازیافت هستند. البته این تخت‌های مقوایی بسیار محکمند و تا ۲۰۰ کیلو وزن را تحمل میکنند.


این اولین بار است که در المپیک تخت‌های کاملا قابل بازیافت استفاده می‌شود.

*دهکده المپیک کلینیک مخصوص کرونا دارد و تمام ورزشکاران هر روز باید در اتاق تست بزاق دهند. تخلف از ماسک زدن یا آزمایش و مقررات کرونا تبعاتی دارد مثل رد صلاحیت، جریمه مالی یا حتی اخراج از ژاپن را به همراه خواهد داشت.

*در زمان‌های آزاد ورزشکاران می‌توانند در سالن‌های تفریحی با کنسول‌های نینتند و ژاپنی ویدیو گیم بازی کنند یا در اطراف ساحل این منطقه به نام 《واتر فرانت سیتی》 که برای المپیک اختصاص داده شده قدم بزنند.

*به دلیل وضعیت کرونا، ورزشکاران قادر به گردش در شهر نیستند و تیم‌ها ۴۸ساعت بعد از باخت باید ژاپن را ترک کنند‌.

گردآوری: علی نورانی

تگ ها


المپیک توکیو ۲۰۲۰ المپیک