هر آنچه باید از رشته تنیس در المپیک بدانید

تاریخچه تنیس ......

تاریخچه

تنیس به شکل امروزی برای نخستین بار در سال 1850 در  بریتانیا و بین افراد سرمایه دار بنا نهاده شد و سپس با سفر این افراد به سایر نقاط جهان به خصوص اروپا تنیس هم گسترش پیدا کرد. تنیس به دلیل تجهیزات مخصوص و هم چنین زمین های مخصوص این رشته جز ورزش های گران محسوب می شود.

تنیس به طور معمول در سه نوع زمین خاک رس، زمین چمن و زمین با پوشش سخت ( Hard Court ) برگزار می شود. مسابقات المپیک نیز در زمنی های سخت انجام می شود.

تنیس از سال 1896 وارد المپیک شد و تا سال 1924، در 7 دوره متوالی در المپیک حضور داشت. اما به دلیل مشکلاتی که بین فدراسیون جهانی این رشته و کمیته المپیک بر سر حضور بازیکنان آماتور وجود داشت تنیس از رشته های المپیک حذف شد. اما با رفع اختلافات این رشته مجددا از المپیک 1988 سئول وارد لیست بازی های المپیک تابستانی شد.

تا المپیک 2008 تنیس دارای چهار شاخه در مسابقات بود که این چهار شاخه شامل تک نفره مردان، دوبل مردان، تک نفره زنان و دوبل زنان بود. اما از المپیک 2012 بخش دوبل میکس مردان و زنان نیز وارد شاخه های تنیس در المپیک شد و در المپیک ریو نیز این بخش جز تقویم بازی ها است.

 فدراسیون جهانی 

فدراسیون جهانی تنیس، ITF در سال 1913 بنا نهاده شد تا بر برگزرای مسابقات این رشته در سراسر دنیا نظارت داشته باشد. به مرور زمان اتحادیه ها و انجمن های مختلفی تحت نظارت ITF به وجود آمدند تا بر بخش های مختلف تنیس نظارت کنند. مهمترین اتحادیه های زیر نظر این فدراسیون اتحادیه WTA (کمیته برگزرای مسابقات زنان) و  ATP (کمیته برگزاری مسابقات مردان) هستند.

 

تنیس در المپیک 2016

مسابقات تنیس المپیک ریو از 6 تا 14 آگوست ( 16 تا 24 مرداد ) برگزار خواهد شد. این مسابقات در مجموعه ورزشی  Olympic Tennis Centre برگزار خواهد شد.

در المپیک ریو 172 تنیسور شرکت خواهند کرد. 56 نفر اول رده بندی مردان و زنان تنیس جهان می توانند در المپیک حضور پیدا کنند. هر کشور نیز می تواند 4 شرکت کننده در هر بخش داشته باشد. در بخش دوبل نیز 24 زوج برتر مردان و زنان راهی المپکی می شوند و فدراسیون جهانی تنیس نیز می تواند به انتخاب خود به هشت تیم دو نفره دیگر سهمیه حضور در ریو را بدهد.

آمریکایی ها در طول ادوار المپیک رکورد دار کسب مدال از بازی های المپیک بوده اند و بخش اعظمی از مدال های این رشته را به خود اختصاص داده اند.

 در میان ورزشکاران نیز خواهران ویلیامز هر یک با کسب چهار مدال طلا بی رقیب هستند. سرنا و ونوس ویلیمز در المپیک های 2000، 2008 و 2012 در کنار هم موفق به کسب مدال طلا بخش دوبل زنان شده اند. همچنین ونوس ویلیامز در المپیک 2000 و سرنا ویلیامز در المپیک 2012 در بخش تک نفره مدال طلا را کسب کردند.

البته سایر تنیسورهای مشهوری نیز بوده اند که قهرمانی در المپیک را تجربه کرده اند.

اندی ماری در المپیک 2012 لندن با شکست راجرر فدرر قهرمان شد. رافائل نادال هم در المپیک 2008 طعم شیرین مدال طلای المپیک را چشید.

راجرر فدرر هم در المپیک 2008 همراه با واورینکا در بخش دوبل قهرمانی در المپیک را تجربه کرده است.

تگ ها


اخبار روز المپیک