هر آنچه باید از رشته تنیس روی میز(پینگ پنگ) در المپیک بدانید

تاریخچه تاری ......

تاریخچه

تاریخ دقیق پیدایش تنیس روی میز به درستی مشخص نیست اما با توجه به شواهد می توان گفت ، این بازی ابتدا در سالهای ۱۸۸۰ مانند تنیس روی چمن در فضای باز در انگلستان انجام شده است . عده ای از کارشناسان نیز معتقدند که این ورزش ، در سالهای ۱۸۹۰ به عنوان سرگرمی در اطاق پذیرایی منازل در انگلستان رواج یافته و پس از مدتی توسط افسران انگلیسی به سایر نقاط جهان منتقل شده است . در آن زمان ، بازی تنیس روی میز اغلب با یک توپ از جنس چوب پنبه و راکت های دسته بلندی که با پوست گوساله روکش شده بود انجام می شد.

شاهزادگان (زمان ملکه ویکتوریا) طبقه بالا پس از خوردن ناهار برای سرگرمی به آن می‌پرداختند. گویا در آن زمان آن‌ها ترجیح می‌دادند تا به جای آنکه در زیر آفتاب تنیس بازی کنند به انجام ورزشی بپردازند که در زیر سقف باشد، پس تنیس روی میز را ساختند.

فدراسیون جهانی

اولین سازمان شناخته شده ی مربوط به این بازی در سال ۱۹۰۲ در انگلستان به وجود آمد که به نام «انجمن پینگ پنگ» یا PAA معروف شد . این ورزش قبل از پینگ پنگ ، نام هایی از قبیل «گوسیما» ، «پیم پام» ، «وایف» ، «وف» و «تنیس داخل سالن» داشته است ولی در نهایت با تاسیس فدراسیون بین المللی برای این رشته ، نام «تنیس روی میز» برای آن تثبیت شد . بر حسب تقاضای انگلستان و با کوشش های آقای جورج لِمان آلمانی در ژانویه سال ۱۹۲۶ فدراسیون بین المللی تنیس روی میز ، در برلین تاسیس شد .

ویژگی های میز پینگ پنگ

سطح روی میز که سطح بازی نامیده می‌شود، باید به صورت مستطیل بوده طول آن ۲/۷۴ متر و عرض آن ۱/۵۲۵ متر باشد. این میز که در سطح افقی قرار می‌گیرد باید ۷۶ سانتیمتر از زمین ارتفاع داشته باشد. سطح مثر بازی کناره‌های عمودی میز را در بر نخواهد گرفت. سطح بازی می‌تواند از هر جنسی ساخته شود با این شرط که وقتی یک توپ استاندارد در هر قسمت میز از ارتفاع ۳۰ سانتیمتری رها شود به اندازه ۲۳ سانتیمتر به سمت بالا جهش داشته باشد. سطح بازی باید دارای رنگی یکنواخت به صورت تیره و مات و بدون و بازتاب نور باشد و خط سفید کناری به عرض ۲ سانتیمتر در امتداد طول (لبه ۲/۷۴ متری) و خط سفید انتهایی به عرض ۲ سانتیمتر در امتداد عرض (لبه ۱/۵۲۵ متری) کشیده می‌شود. سطح بازی به وسیله یک تور عمودی به دو قسمت مساوی تقسیم می‌شود. این تور موازی با خطوط انتهایی و به طور یکنواخت از یک طرف میز به طرف دیگر آن کشیده می‌شود. در بازیهای دو نفره، هر زمین به وسیل یک خط میانی سفید رنگ به عرض ۳ میلیمتر به دو قسمت مساوی به نام «نیم زمین» تقسیم می‌شود. این خط میانی به موازات خطوط کناری کشیده خواهد شد و باید جزئی از نیم زمین سمت راست محسوب شود.

نماینده های ایران در پینگ پنگ المپیک

ندا شهسواری، نیما و نوشاد عالمیان سه پینگ پنگ باز ایران در رقابت های المپیک ریو 2016 هستند.

المپیک 2012 لندن

در این مسابقات نوشاد عالمیان در دور مقدماتی با پیروزی 4 بر صفر مقابل جاستین هان از استرالیا به دور بعد صعود کرد و در آن مرحله هم چانگ از هنگ کنگ را 4 بر 3 شکست داد تا اولین پینگ پنگ باز ایرانی باشد که از دور مقدماتی صعود می کند. او در مرحله بعد در مقابل تیمو بول آلمانی 4 بر صفر شکست خورد و از دور رقابت ها کناره گیری کرد.

 ریوسنترو یک مجموعه ورزشی و مرکز همایش در ریو دو ژانیرو، برزیل است. این مجموعه که دارای 6 سالن ورزشی می‌باشد. سالن شماره 2 آن میزبان مسابقات وزنه‌برداری، سالن شماره 3 میزبان مسابقات تنیس روی میز، سالن شماره 4 میزبان مسابقات بدمینتون و سالن شماره 6 میزبان مسابقات بوکس در بازی‌های المپیک تابستانی 2016 خواهد بود. این مجموعه ورزشی مساحتی بالغ بر 11500 متر مربع را دارد.

تگ ها


اخبار روز المپیک