هر آنچه باید از رشته تیراندازی در المپیک بدانیم

تاریخچه ورزش ......

تاریخچه

ورزش تیراندازی(Shooting sport) یک ورزش رقابتی است که در آن، مهارت ورزش‌کاران (سرعت و دقت) با استفاده از انواع مختلفی از اسلحه(اسلحه گرم و سلاح های بادی) مورد بررسی قرار می‌گیرد. تير اندازی يکی از رشته های اصيل ايرانی است که در دين مقدس اسلام نيز تاکيدات بسياری بر روی آن شده است. ورزشی مفرح و جذاب که سهم زيادی در توزيع مدالهای آسيايی و جهانی دارد. این ورزش در رده‌ها و رشته‌های مختلف و در سه وضعیت خوابیده، زانو زده و ایستاده برگزار می‌شود.

خوابیده: ورزش‌کار نباید اسلحه را بر روی هیچ شیئی قرار دهد. در این حالت قسمت ساعد یک ورزش‌کار راست دست باید حداقل یک زاویه 30 درجه ای با افق ایجاد کند.

زانو زده: در حالت زانو زده، ورزش‌کار راست دست می تواند انگشت ها و زانوی پای راست و کف پای چپ خود را به روی زمین قرار دهد

ایستاده: در حالت ایستاده تفنگ با هر دو دست نگه داشته شده و انتهای آن بر روی شانه قرار می‌گیرد و دست چپ ممکن است توسط سینه و یا لگن حمایت شود.

چهار رشته ای که فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های تیراندازی به رسمیت می شناسد:

1) تفنگیک تفنگ، یک اسلحه گرم و یا سلاح بادی است که یک لوله خاندار دارد، اما معمولا به سلاح های بلندی گفته می‌شود که برای نگهداری به دو دست نیاز داشته و می‌توانند به صورت پیوسته شلیک کنند و دقت آنها بیشتر از تپانچه است.

2)تپانچهتپانچه‌ها از تفنگ کوچک‌تر بوده و به طور کلی حمل‌ونقل آن‌ها بسیار راحت‌تر است. در مقایسه با تفنگ‌ها، آن‌ها معمولاً دارای برد و دقت کمتری هستند

3)اهداف متحرکتیرانداز در حالت ایستاده و بدون پشتیبانی کار تیراندازی خود را انجام می‌دهد. در ابتدا تفنگ در سطح کمر ورزشکار قرار دارد و فقط زمانی که هدف دیده شد تفنگ بالا آورده می‌شود و استفاده از دوربينهای بصری مجاز نیست.

4)تفنگ ساچمه زنیوزن کل ساچمه ها نباید از 24.5 گرم بیشتر باشد و هر ساچمه نباید قطری بیشتر از 2.6 میلی متر داشته باشد. برد مفید تفنگ‌های ساچمه زنی  شلیک به اهداف سفالی، 50 متر نظر گرفته می‌شود

فدراسیون جهانی تیراندازی

فدراسیون جهانی تیراندازی(International Shooting Sport Federation) نهاد اصلی اداره کننده و برگزاری مسابقات ورزش تیراندازی در جهان است.

این سازمان در سال1907 تأسیس شده و مقر آن در مونیخ، آلمان است. فدراسیون جهانی تیراندازی مسابقات تیراندازی در بازی‌های المپیک تابستانی و مسابقات قهرمانی تیراندازی جهان را برگزار می کند. اولين ریيس فدراسيون جهانی تير اندازی، دکتر کورت هافلر بود. ریيس فعلی فدراسيون جهانی تيراندازی اولکريوو اسکواررانا اهل مکزيک می باشد.

فدراسیون تیراندازی ایران

در ايران فدراسيون تير اندازی در سال 1958 ميلادی (1337شمسی) تاسیس شد و اين فدراسيون در طول عمر پنجاه ساله خود 14 رئيس فدراسيون را به خود ديده است. در حال حاضر سید مهدی هاشمی رییس فدراسیون تیراندازی ایران می باشد.

نخستین باشگاه تیراندازی

نخستين باشگاه تير اندازی در قرن سيزدهم و چهاردهم ميلادی توسط آلمانی ها راه اندازی شد که عضويت در آن فقط به مردان محدود می شد و اولین مسابقات قهرمانی زنان در رشته تير اندازی در سال 1958 ميلادی برگزار شد.

همچنین  اولين حظور تيراندازان ايران در مسابقات بين المللی در بازيهای آسيايی 1974 تهران بود که با 14 تير انداز در آن شرکت کردند.

کسب سهیمه المپیک

مسابقات امارات:

در این مسابقات در رشته تفنگ، الهه احمدی، نجمه خدمتی، نرجس امام قلی‌نژاد، مه‌لقا جام بزرگ، صفیه صحراگرد، حسین باقری، پوریا نوروزیان،مهدی جعفری پویا و در رشته تپانچه نیز الهام هریجانی، فاطمه حسینی، بهناز غلامی، سارا میرابی، محمد احمدی برای کسب نسخیتن سهمیه تیراندازی به مصاف حریفان جهانی خود رفتند.

تفنگ بادی ۱۰ متر زنان شانس اول تیراندازی ایران در این رقابت‌ها بود و نجمه خدمتی موفق شد از مرحله مقدماتی صعود و راهی فینال شود اما در پایان و در حالی که فاصله زیادی تا کسب سهمیه نداشت با اختلافی اندک پنجم شد.

اهداف پروازی قبرس برای کسب سهمیه المپیک:

مسابقات جام جهانی اهداف پروازی قبرس که در آن کسب سهمیه المپیک ریودوژانیرو نیز توزیع می‌شد، در رشته تراپ دوبل مسعود عزیزیان، در تراپ مردان محمد حسین پرورش نیا، بابک یگانه و علی حافظی و در تراپ بانوان مرضیه پرورش‌نیا، شیوا فرح پور و سپیده سیرانی به مسابقات اعزام شدند که همه نمایندگان ایران بدون کسب مدال و سهمیه المپیک به کار خود پایان دادند.

جام جهانی آمریکا:

جام جهانی تیراندازی و مسابقه توزیع سهمیه المپیک در آمریکا برگزار شد و قرار بود تیم ایران در رشته تپانچه در این مسابقات شرکت کند اما برخی از مشکلات مانع از حضور ملی‌پوشان در این مسابقات شد.

جام جهانی تیراندازی آلمان:

با تصمیم کادر فنی الهه احمدی، مه لقا جام بزرگ، نرجس امام قلی‌نژاد، نجمه خدمتی، صفیه صحراگرد، حسین باقری، مهدی جعفری پویا، پوریا نوروزیان در تفنگ و بهناز غلامی، فاطمه حسینی، سارامیرابی ، الهام هریجانی، محمد احمدی در تپانچه به این مسابقات اعزام شدند. در این مسابقات الهه احمدی با درخشش در مرحله مقدماتی تفنگ بادی ۱۰ متر زنان فینالیست شد اما با کسب جایگاه هشتم به سهمیه المپیک نرسید.

مسابقات آذربایجان:

حسین باقری، مهدی جعفری پویا، محمدحسین کریمی، الهه احمدی، نجمه خدمتی، مه‌لقا جام بزرگ و نرجس امام قلی‌نژاد در رشته تفنگ، محمد احمدی، ابراهیم برخورداری، بهناز غلامی، گلنوش سبقت‌اللهی، الهام هریجانی، هانیه رستمیان در تفنگ تپانچه، سید بابک یگانه، سعید اسدی خیاوی، محمد حسین کریمی، سپیده سیرانی، شیوا فرح‌پور، مرضیه پرورش‌نیا در تراپ، مسعود عزیزیان، رضا مصطفی‌پور، سید سیاوش خوشنویس در تراپ دو تایی و رامتین بشارتی وعلی دوستی در اسکیت نفرات اعزامی در این رقابت‌ها بودند.الهه احمدی و نجمه خدمتی در مرحله نهایی این ماده با پیروزی برابر حریفان جهانی خود در مکان اول و سوم قرار گرفتند تا علاوه بر کسب مدال طلا و برنز این مسابقات، سهمیه المپیک ریو ۲۰۱۶ در کشور برزیل را برای ایران به ارمغان بیاورند و چراغ کسب سهمیه را برای تیراندازی ایران روشن کنند.

مسابقات کسب سهمیه المپیک آسیا:

تیم ملی مردان و زنان ایران با ترکیب حسین باقری، محمدحسین کریمی، پوریا نوروزیان، ساسان شهسواری، الهه احمدی، مریم طالبی، مه‌لقا جام بزرگ، نرجس امام قلی‌نژاد، نجمه خدمتی، فاطمه کرم‌زاده در رشته تفنگ و محمد احمدی، ابراهیم برخورداری، الهام هریجانی، گلنوش سبقت‌اللهی، هانیه رستمیان، سپهر صفاری، رضا برادران غفاری در رشته تپانچه و بابک یگانه، محمدحسین پرورش نیا، علی حافظی، سپیده سیرانی، مرضیه پرورش نیا، شیوا فرح پور در رشته تراپ و مسعود عزیزیان، سیدسیاوش خوشنویس در تراپ دوتایی، علی دوستی در رشته اسکیت به همراهی لازلو سوچک، ابراهیم اینانلو، فرشید عبدالمحمدی، امیرحسین صولت و سکینه خدابنده لو به عنوان مربیان تیم ملی تیراندازی عازم این مسابقات شد.

گلنوش سبقت اللهی،پوریا نوروزیان و مه لقا جام بزرگ  ورزشکارانی بودند که در این مسابقات موفق شدند سهمیه المپیک ریو 2016 را کسب کردند.

 

نمایندگان کشورمان در المپیک ریو 2016

5نماینده کشورمان در المپیک ریو2016 شلیک خواهند کرد:

تفنگ 50 متر سه وضعیت بانوانمه‌لقا جام‌بزرگ

 تپانچه بادیگلنوش سبقت‌اللهی

تفنگ 10 مترپوریا نوروزیان

تفنگ بادی 10 مترالهه احمدی و نجمه خدمتی

 

لازم به ذکر است که در ایران تا به حال ورزشکاری در  رشته تیراندازی موفق به کسب مدال در المپیک نشده است.

تگ ها


اخبار روز المپیک