هر آنچه باید از رشته دوومیدانی در المپیک بدانید

تاریخچه ورزش ......

تاریخچه

ورزش دو میدانی یکی از حساس ترین و جذاب ترین رشته های المپیک است مخصوصا دو های سرعت آن که بسیاری مشتاق خرید بلیط ها برای آن مسابقات هستند. ورزش دو و میدانی یکی از قدیمی ترین ورزش های جهان است. از مصریان باستان تا یونانیان باستان این رشته را به نوعی انجام می دادند.  گفته شده است مصریان باستان ورزش دو را 2250 سال قبل از میلاد مسیح انجام می دادند. به صورت جدی اولین دوره حضور این ورزش در المپیک ها به المپیک های قبل از میلاد و المپیک باستانی یونان باز می گردد.

این ورزش در اولین دوره المپیک مدرن در سال 1896 نیز جزو رشته ها بود. در آن دوره 64 ورزشکار از 10 کشور شرکت کردند. لازم به ذکر است بخش بانوان از المپیک سال 1928 به تورنمنت اضافه شد. مسابقات دو و میدانی آن سال شامل 12 رشته بود. کشور آمریکا در آن سال 17 مدال کسب کرد که شامل 9 مدال طلا بود. قهرمان دوی 100 متر آن سال توماس بروک از آمریکا بود با زمان 12 ثانیه. قهرمان دوی ماراتون هم اسپیریدون لوری از بریتانیا بود.

در سال 1928 بازی ها در کشور آمستردام برگزار شد و دو و میدانی بانوان شامل 5 رشته بود و 22 رشته هم مربوط به بخش مردان بود. در آن سال هم آمریکا 25 مدال در رشته دو و میدانی کسب کرد و بعد از آن ها فنلاند با 14 مدال قرار گرفت. 706 ورزشکار از 40 کشور هم در آن دوره در بخش دو و میدانی شرکت کردند. این مسابقات از سال 1960 نیز به پارالمپیک اضافه شد.

نکته قابل مهم دیگر محل برگزاری مسابقات دو و میدانی است. برای مسابقات اوت دور یا در فضای باز. ورزشگاه باید پیستی داشته باشد که 400 متر طول داشته باشد.

 فدراسیون جهانی 

در 17 جولای 1912 فدراسیونی برای این ورزش بنا نهاد شد که  International Amateur Athletics Federation این بود و واژه آماتور هم جزو آن بود و به صورت حرفه ای پیگری نمی شد اما در دهه 70 میلادی کاملا ورزش حرفه ای شد و در سال 2001 کلمه آماتور از آن حذف شد. اولین رییس آن هم سیگفیرد استروم از سوئد بود که 34 سال بر این مسند بود. در حال حاضر هم رییس آن سباستین کوئه از بریتانیا است که از سال 2015 بر صندلی ریاست نشسته است. مقر این فدراسیون هم ازسال 1993 در شهر موناکو است. در حال حاضر هم 214 کشور از 6 قاره عضو این فدراسیون جهانی هستند.

دوومیدانی در المپیک 2016

نکته مهم درباره این دوره المپیک این است که کشور روسیه تا این لحظه اجازه حضور در بخش دو و میدانی را به خاطر فساد گسترده در بخش دوپینگ ندارد. این دوره از مسابقات شامل 47 رشته است. 24 رشته در بخش مردان و 23 رشته در بخش بانوان. این مسابقات از 12 آگوست آغاز می شود و در تاریخ 21 آگوست با برگزاری دوی ماراتون به پایان می رسد.

بازی های داخل ورزشگاه به بازی های ترک اند فیلد معروف است در ورزشگاه ژائو هاولانز برگزار می شود. این ورزشگاه در سال 2007 افتتاح شده است. این ورزشگاه چیزی حدود 47 هزار نفر ظرفیت دارد اما برای المپیک ظرفیتش به 60 هزار نفر رسیده است.

محل آغاز مسابقات جاده ای و ماراتن هم از محله رکریو است و محل پایان آن سامبادرومه است.

تگ ها


اخبار روز