۱۷۱ هزار میلیارد تومان؛ شیرجه رئال و بارسا روی گنج!

توافق نجومی لالیگا با دو شبکه تلویزیونی می تواند رئال و بارسا و در مجموع فوتبال اسپانیا را وارد دورانی تازه کند. قراردادی که پلت فرم های معروف را به اسپانیا خواهد کشاند....

به گزارش "ورزش سه"، همین هفته بود که تایید شد حق پخش تلویزیونی بازی های لالیگا در ۵ فصل آینده به دو شبکه "دازن" و "مووی استار" واگذار شده است. از این معامله، ۴۹۵۰ میلیون یورو(معادل ۱۷۱ هزار میلیارد تومان) بین باشگاه ها تقسیم خواهد شد و طبق ادعای خاویر تباس رئیس لالیگا، این یک توافق تاریخی است.

درآمد باشگاه های اسپانیایی از حق پخش، از این پس ۱ درصد بیشتر از گذشته خواهد بود و البته مهمتر اینکه، قرارداد بسته شده طولانی تر از قراردادهای قبلی است. با این همه پول تزریق شده به بازار و تجارتی که مخاطبان میلیونی دارد، تمام افراد دخیل در این سیرک فوتبال، تمرکز خود را بیش از گذشته روی فعالیت های بیرون از زمین فوتبال خواهند گذاشت. روی بهینه سازی کانال های پخش خود، مبارزه با سرقت محتوا و تلاش برای کسب درآمد بیشتر از اقدامات شان، بیش از پیش تمرکز خواهند کرد و این همان کاری است که آژانس‌هایی مانند "Kanot" انجام می‌دهند، شرکتی مرتبط با آژانس نمایندگی "You First" که کانال‌های یوتیوب باشگاه ها و نیز اینفلوئنسرها را مدیریت می کند. محتوا را در فضاهای دیجیتال مختلف توزیع می‌کند و مشتریان خود را در دنیایی که در مواجهه با پیشنهادات بسیار، با سرعتی بالا در حال پیشرفت است، راهنمایی می‌کند.

روز به روز باشگاه ها بیش از گذشته به اهمیت این قضیه پی می برند که هواداران چیزی فراتز از یک ۹۰ دقیقه فوتبالی می خواهند. لوئیس کالوو موسس و مدیر "Knot" می گوید:« اگر من یک هوادار بتیس باشم، می خواهم بدانم که در طول هفته و در تیم محبوبم چه می گذرد.»

با این اظهارنظر کالوو می توان دریافت که محتوایی که باشگاه ها خارج از زمین می توانند به هواداران شان عرضه کنند چقدر می تواند کلیدی باشد. در برخی موارد باشگاه ها خود می توانند یک نت‌فلیکس یا آمازون کوچک باشند.

در دنیایی که اولین بازی لیونل مسی با پیراهن پی اس جی را نه از تلویزیون اسپانیا که از کانال توئیچ "ایبای یانوس" می توان تماشا کرد، در دنیایی که رقابت های کوپا آمه ریکا را نیز همین کانال برای اسپانیا پوشش می دهد، به نظر می رسد که الگوی مصرف فوتبال به طور قابل توجهی در حال تغییر است و بنابراین هم تولیدکنندگان محتوا و هم مصرف کنندگان باید آماده این تحولات باشند.

کالوو در ادامه می گوید:«مخاطبان در این تغییر الگوی مصرف دیگر آنقدر روی خود فوتبال متمرکز نیستند. اگر ایبای یانوس جام جهانی بادکنک بازی را خلق می کند، آن را تماشا می کنند و اگر یک بازی لیگ فرانسه را پخش کند، آن را می بینند. اگر فردا او یک نمایش سیرک را روایت کند نیز دیده خواهد شد چرا که اینجا مردم از ایبای یانوس تبعیت می کنند. آنها خالق اثر را دنبال می کنند زیرا سبک روایتی او را دوست دارند و او آنها را سرگرم می کند. باید توجه داشت که در نهایت همه چیز سرگرمی و سرگرمی است.من فوتبال را دوست دارم؟ ممکن است اینطور باشد، اما چیزی که بیشتر دوست دارم این است که ایبای آن را برایم روایت کند. مخاطبان بیش از فوتبال حالا روی اشخاص و راویان آن متمرکز شده اند.»

در همین راستا، کالوو تحلیل می کند که نگرش مصرف کنندگان در سال های آینده به کجا می تواند برسد:« الگوی مصرف تغییر خواهد کرد، اما برای استفاده از این همه قدرت، باید توزیع محتوای پیچیده تری انجام شود. بحث جالبی در مورد OTT ها(مانند Netflix، HBO، آمازون...) و شبکه های اجتماعی مطرح است. باید این سوال را پرسید که اینها تا چه زمانی پایدار خواهند بود؟ این پلت‌فرم‌ها می توانند برای حداقل ده یا ۱۲ باشگاه به دلیل سرمایه گذاری های بی رحمانه در تولیدمحتوا و سیستم ها، قابل استفاده و اجرا باشند.»

برای دستیابی به این نوع محتوا، که در آن توپ دیگر قهرمان اصلی نیست، کالوو معتقد است که بازیکنان فوتبال باید حتی بیش از گذشته درگیر شوند:« هر چیزی خارج از زمین فوتبال متعلق به باشگاه و بازیکن است و دیگر به لالیگا ارتباط ندارد. روز به روز نیز موتورهای تولید محتوا بیشتر می شوند. با یادآوری موارد و اتفاقاتی که در داخل رختکن رخ می دهد و تاکید روی این نکته که آمازون یا دیگر پلت‌فرم‌های مشابه به دنبال اخذ حقوق باشگاه‌ها خواهند رفت، طبیعی است که در لحظه، چندین خریدار به طور همزمان برای به اشتراک گذاشتن این محتوای جذاب حاضر و آماده باشند.»

تگ ها


ال کلاسیکو والنسیا سویا اتلتیکو مادرید فوتبال جهان رئال مادرید بارسلونا لالیگا فوتبال