همدانی: خورشیدی را نمی‌شناسم ولی سرپرستی خیلی مهم است

پیشکسوت فوتبال ایران معتقد است در جام ملت های آسیای ۲۰۰۰ حضور یک سرپرست جوان تر که انرژی بیشتری داشت، شاید می توانست به کم شدن حاشیه ها پیرامون تیم ملی کمک کند....

به گزارش "ورزش سه"، ستار همدانی یکی از بازیکنان تیم ملی ایران در جام ملت های آسیای ۲۰۰۰ بود؛ تیمی که ترکیبی از بازیکنان جوان و باتجربه مستعد فوتبال ایران نظیر علی کریمی و علی دایی در آن عضویت داشتند و یکی از بخت های اصلی قهرمانی جام ملت های آسیا پس از درخشش در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه به شمار می رفت، ولی این تیم پس از شکستی تلخ در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت های آسیا مقابل کره جنوبی و حواشی پرشماری که پیرامون تیم وجود داشت، به ایران بازگشت تا یکی از تلخ ترین تورنمنت های تاریخ فوتبال ایران پس از انقلاب رقم بخورد.

*ناصر نوآموز کمی سنش برای سرپرستی بالا بود


هافبک دفاعی سابق استقلال در گفتگویی با "ورزش سه" در رابطه با نقش ناصر نوآموز در تیم ملی ایران در آن دوران و اینکه چقدر می توانست از ایجاد حواشی کنار تیم جلوگیری کند، اینطور توضیح داد:«  خب ناصر نوآموز یکی از کسانی بود که هم تجربه داشت و هم کاریزمای خوبی داشت. آدم بسیار توانمندی بود و با هر کس مانند رفتار و شخصیتی که خود آن فرد داشت، رفتار می کرد.

قاعدتا نقش سرپرست خیلی مهم است درست است که سرمربی مهم است ولی سرپرست هم مدیر تیم است و می تواند شرایط را طوری فراهم کند که سرمربی کارش را درست تر انجام دهد. آنجا ی مقدار سیستم ما به هم ریخته بود. خدا به اقای جلالی سلامتی بدهد؛ ایشان از نظر شخصیتی مانند مربیان دیگری نظیر حسن حبیبی، منصور پورحیدری و ... زنبانزد خاص و عام است. آن زمانی مشکلاتی بود. ایشان یک مقدار سنش بالا بود و توانایی اش یک مقدار تحلیل رفته بود و قدرت مدیریتش پایین آمده بود.»

*از خورشیدی شناختی ندارم ولی سرپرستی تیم ملی نقش مهمی است


او سپس با اشاره به انتخاب خورشیدی به عنوان سرپرست تیم ملی ادامه داد:«  آقای خورشیدی را خیلی کم می شناسم ولی واقعا فکر می کنم این نقش، سمت مهمی است. موفقیت در این نقش با توجه به فرهنگی که در فوتبال ما حاکم است و بازیکنان اکثر لژیونر هستند، هم می تواند راحت باش و هم سحت. راحتی از این جهت که بازیکنان ما اکثریت با دنیای حرفه ای آشنا هستند و در چارچوب وظایف خود عمل می کنند و سختی هم اینکه فرهنگ ما با ۲۰ سال پیش فرق دارد و خیلی بستگی به رفتار مستقیم ندارد.»

*اگر مربی کاریزما نداشته باشند، بازیکنان حاشیه ساز می شوند


از ستار همدانی در رابطه با دلیل ایجاد حاشیه در برخی تیم ها و میان برخی بازیکنان پرسیدیم. اتفاقی که در جام ملت های آسیا ۲۰۰۰ نیز شاهدش بودیم و او در واکنش به این سوال بیان کرد:« من فکر می کنم این ها برمی گردد به نوع آماده سازی تیم؛ اینکه کادر فنی تیم چه برنامه ای برای آماده سازی روحی و روانی بازیکنان دارد. این ها به وزین بودن مربی و اعضای تیم بستگی دارد. خدا رحمت کند آقای ایویچ را. مگر در زمان حضور ایشان، کسی جرات خطا کردن داشت. این ها به کاریزماتیک بودن سرمربی و کادر فنی باز می گردد. اصولا سرمربی است که چارچوب را مشخص می کند و اگر کاریزمای خوبی نداشته باشد، بازیکنان رفته رفته از این چارچوب سرپیچی می کنند.»

*فوتبال ایران از ۴۸ ساعت بعد خودش خبر ندارد


سوال پایانی از هافبک دفاعی دو دهه قبل باشگاه استقلال و تیم ملی در رابطه با شرایط تیم ملی بود و او با اشاره به از دست رفتن میزبانی و دلایل آن حرف هایش را خاتمه داد:« واقعیت امر اینکه بابت از دست رفتن میزبانی ها متاسفیم و بدتر اینکه این یک اپیدمی در فوتبال ایران شده است. در این رابطه مشکلاتی در عرصه مدیریت کلان، چه در بحث فدراسیون و چه باشگاه های بزرگ داریم و تا زمانی که انتخاب های اصلح نباشد، این مشکلات ادامه دارد. سال ها است که با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنیم. کما اینکه فکر می کنم ثبات مدیریتی خیلی مهم است که ما نداریم. کشورهای دیگر در بحث تیم ملی با زرنگی خاصی میزبانی را گرفتند. نشان دادند که برای آینده برنامه دارند. ژاپن برای ۲۰۵۰ از همین حالا برنامه دارد.

ما اما از ۴۸ ساعت بعد خودمان خبر نداریم و حتی نمی دانیم فلان مدیر می ماند و یا می رود. اگر هدف نباشد، چطور می توان مدیریت و برنامه ریزی کرد. این ها همه مشکل ساز است. در مجموع اما تیم ملی ما بازیکنان خوبی را در اختیار دارد و امیدوارم در این شرایط که فوتبال تنها مقوله ای است که می تواند موجب شادی مردم شود، تیم ملی روزهای موفقی را در خردادماه تجربه کند.»

تگ ها


ستار همدانی استقلال تهران