همه‌چیز در مورد قرارداد جدید باشگاه پرسپولیس!

علیرغم اینکه مدیران باشگاه پرسپولیس و شرکت داده پرداز آتیه به مدت ۴۰ دقیقه در نشست خبری حضور داشتند ولی هنوز در مورد چگونگی این همکاری ابهامات زیادی وجود دارد....

به گزارش "ورزش سه"، روز گذشته بود که پس از مدت ها بحث و جدل در باشگاه پرسپولیس در نهایت قراردادی میان این باشگاه و شرکت آتیه داده پرداز به ثبت رسید. این قرارداد برای خیلی از اهالی فوتبال و به خصوص هواداران پرسپولیس، جای سوال دارد و کنفرانس خبری امروز هم به همین دلیل در محل ساختمان باشگاه و با حضور رسانه های مختلف ترتیب داده شد.


جلیلوند مدیرعامل کارگزار داده پرداز آتیه، رغبتی عضو هیئت مدیره پرسپولیس و رسول پناه سرپرست مدیرعاملی باشگاه سه عضوی بودند که از میان خبرنگاران رد شدند تا به صندلی هایشان برسند و در همین بود که غیبت هاشمی دیگر عضو هیئت مدیره پرسپولیس که اخبار خوشی نیز در مورد روابط او با رسول پناه شنیده می شود، مشخص شد. هاشمی مخالف عقد قرارداد با شرکت داده پرداز آتیه بود و غیبتش در کنفرانس خبری هم شاید به همین دلیل بوده است؛ هر چند رسول پناه در صحبت هایی که در ادامه می خوایند و در جریان چند و چون ماجرا قرار می گیرید، این موضوع را به طور کامل تکذیب کرده است.

در ادامه به قسمت های مهم این نشست خبری در رابطه با الحاقیه جدید با شرکت داده پرداز آتیه که قرار است مشکلات مالی پرسپولیس را حل کند، می خوانید.


جلیلوند مدیرعامل شرکت داده پرداز آتیه فردی بود که جلوتر از رغبتی و رسول پناه در نشست خبری شروع به حرف زدن کرد و گفت: « در تاریخ ۸/۸/۱۳۹۸ قراردادی منعقد شد و باشگاه پرسپولیس برای اولین مرتبه کارگزاری رسمی برای خودش انتخاب کرد. در داخل این قرارداد، قرار بر این بوده و بر این هست که زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری ایجاد شود تا بازدهی و درآمدهای باشگاه به صورت مستمر توسعه پیدا کند. هدف کارگزار این است که منافع باشگاه تامین شود.» 


جلیلوند مدیرعامل شرکت داده پرداز آتیه سپس در رابطه با مشکلاتی که قرارداد قبلی داشت و این توافق نامه را تا آستانه فسخ پیش برد، عنوان کرد: « وقتی کار شروع شد، نیاز به جلسه دیگری بود تا سوء تفاهمات برطرف شود و  از همه مهم تر شرح وظایف تبیین شود. نکته مهم دیگر این بود که جایگاه کارگزار و باشگاه مشخص شود.» 

مدیرعامل کارگزار برند حرف هایش را اینطور به پایان رساند که روزهای نویدبخشی در انتظار باشگاه خواهد بود.


پس از صحبت های مدیرعامل کارگزار، این رسول پناه سرپرست باشگاه پرسپولیس بود که حرف هایش را با اشاره به دلایل باشگاه برای فسخ قرارداد و مشکلات قرارداد اولیه آغاز کرد و گفت:« ماهیت قرارداد اولیه در نوع تعهدات و شروط مندرج در قرارداد به نحوی بود که منافع طرفین را تضمین نمی کرد و به همین دلیل نیاز به توافقات جدی داشتیم. در برخی جاها این تفاوت فاحش و نزدیک به قطع همکاری بودیم.»


سرپرست مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس در ادامه به ۴ مشکلی که الحاقیه جدید قرارداد حل کرده اشاره کرد و توضیح داد: « اولین کاری که کرد این بود که اهداف طرفین را همسو و واضح کرد. دوم اینکه باعث شد درک متقابلی از نوع مشارکت داشته باشیم.  سومین کار این بود که مرزبندی وظایف و مسئولیت های متقابل را مشخص کرد و چهارمین کار هم تعیین مسیر حرکت براساس شاخصه های کیفی بود.»


سرپرست مدیرعاملی باشگاه سپس در رابطه با جزئیات قرارداد و منافع مالی ای که قرار است به باشگاه تزریق شود، افزود:« قرارداد سه ساله است. بخشی از این مبلغ به ارزش ۳۱ میلیارد تومان تا تاریخ ۳۱ خردادماه پرداخت می شود. البته شروع لیگ در قرارداد ما خیلی تاثیرگذار است. با این حال در شرایطی که همه را کرکره ها را پایین کشیده اند، پرسپولیس و داده پرداز کر کره ها را بالا کشیده اند.» 


مشکلات قرارداد قبلی چه چیزی بود؛ رسول پناه در واکنش به این سوال گفت:« ببینید این الحاقیه آن قرارداد است. در قرارداد گذشته چند مشکل وجود داشت که حل شد. یکی کف درآمد. یکی بحث تضمین درآمد. یکی شرایط فسخ و یکی جدول زمانی که مهم ترین اصول بودند. این ها تغییر کردند وگرنه قرارداد قبلی پابرجاست.»


سوال بعدی خبرنگاران در رابطه با دلیل مخالفت  هاشمی یکی از اعضای هیئت مدیره باشگاه با این قرارداد و همینطور حضور نیافتنش در کنفرانس خبری بود که رسول پناه با رد شایعات اینطور پاسخ داد: « اولا اینکه ما اصلا در هیئت مدیره هیچ اختلافی نداریم. ضمن اینکه اینجا جا هم نبود ولی چون اینجا باید فاصله را رعایت می کردیم، ایشان نیامدند. مشکلی نیست و الان هم اگر بخواهید می آیند. یک موضوع دیگر اینکه خواهش می کنیم در این ماجرا حاشیه درست نکنید؛ اصلا هیچ اختلافی با آقای هاشمی در هیئت مدیره نداریم و چندین مرتبه پاسخ این سوال را داده ام.» 


سوال بعدی را خبرنگاری از جلیلوند مدیرعامل شرکت کارگزار پرسید که آیا ۴۰ درصد از درآمدهای باشگاه به کارگزار می رسد و از او در رابطه با چگونگی مشارکت شرکت کارگزار در کسب درآمدهای باشگاه نظیر ترانسفر کردن بازیکنان پرسید که او اینطور توضیح داد: « به هیچ عنوان کارگزار در ترانسفر کردن بازیکن دخالت ندارد و به طبع در منافعش. البته این قرارداد چون برای اولین مرتبه امضا شده، سوء  تفاهماتی ایجاد کرده است. ما اصلا نقش اسپانسر نداریم. خیلی ما را با اسپانسر اشتباه می گیرند. ما هدفمان این است که از  ظرفیت های برند، تیم، بازیکنان، مدیران و هواداران که مهم ترین دارایی باشگاه هستند، حداکثر استفاده کنیم و درآمدزایی ایجاد کنیم.» 


جلیلوند ادامه داد:« ضمن اینکه تمام این قرارداد مشارکتی است. هیچ چیزی در این قرارداد واگذار نشده است. ما فقط مجراهای جدید را شناسایی می کنیم و با اجازه و مشارکت باشگاه گسترس می دهیم. در قالب این قرارداد مشارکت حرف اول را می زند. اصلا ۴۰ درصد وجود ندارد. براساس یک جدول درآمد تسهیم درآمد می شود و حالت تصاعدی دارد.»


خبرنگاری از جلیلوند پرسید که در صورت واگذاری پرسپولیس و استقلال به بورس چه اتفاقی برای این قرارداد رخ خواهد داد که او گفت:« این یک مزیت برای پرسپولیس است. هیچ باشگاهی در ایران افق درآمدی مشخصی وجود ندارد. برای ورود به بورس مهم ترین قدم تجاری سازی است و این قرارداد این گام را برداشته است. حال اینکه وارد بورس شود و صاحبان جدید تصمیم بگیرند، باز هم بعید می دانم که اتفاق خاصی بیفتد.» 


سوالی هم در این خصوص پرسیده شد که آیا با پرداخت قسط اول توسط شرکت کارگزار مشکلات مالی باشگاه حل می شود و پرداختی به بازیکنان انجام می شود یا خیر که رسول پناه در پاسخ به این سوال گفت:« قطعا بعد از اولین واریزی، پول بازیکنان را پرداخت می کنیم.»


سوال بعدی توسط خبرنگار دیگری پرسیده شد و این بود که در اولین فاز پرداختی دقیقا چه مبلغی به باشگاه پرداخت خواهد شد که جلیلوند اینطور پاسخ داد:« تمام سعی کارگزار این است که تنگناهای مالی تا ۳۱ خرداد برطرف شود. ما به مسائل داخلی کاری نداریم و فقط هدفمان تامین درآمد است. اولویت در خرج‌کرد هزینه ها با باشگاه است. قطعا سعی‌مان این است که ۳۱ میلیارد را تا خردادماه بدهیم ولی بخشی از درآمدها متکی به فوتبال است.» 


سوال در مورد کف این قرارداد و نقش وزارت ورزش در عقد آن، توسط خبرنگار دیگری مطرح شد و رسول پناه اینطور پاسخ داد:« کف قرارداد مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان تا یکسال. در مورد بحث حقوقی اداره ورزش و جوانان ارسال کردیم و اظهار نظر هم کردند.» 


خبرنگاری در بخش های پایانی این نشست خبری از جلیلوند مدیرعامل کارگزار در رابطه با دلایل آنها برای ورود به این حوزه بود؛ اینکه آیا تاکنون تجربه کار اینچنینی دارند یا از کشورهای دیگر الگوبرداری شده است و او اینطور پاسخ داد:« ؛ در ارتباط الگوسازی که قطعا شرکت مدت ها است این کار را می کند. ما یک شرکت آی تی بیس هستیم و دور نیستیم از این فضا. البته یک باشگاه در انگلیس با باشگاهی در انگلیس تفاوت دارد و ما از خیلی چیزها محرومیم. ما سعی داریم هواداران را در طرح های اقتصادی برای افزایش منافع باشگاه به کار بگیریم و مشارکت دهیم و ابزارش هم در اختیار ما هست و قراردادش را هم داریم ولی مشارکت هواداران، بازیکنان و سایر ارکان باشگاه می تواند ضامن موفقیت باشد.»


رسول پناه در بخش پایانی این نشست خبری حرف زد و در شرایطی که شروع دوباره یا خاتمه لیگ چقدر می تواند در دریافتی های باشگاه پرسپولیس تاثیر داشته باشند و خبرنگاران در مورد این موضوع گیج شده بودند و خبرنگاری هم حرف های یکی از اعضای سابق باشگاه را عنوان می کرد که از این قرارداد به عنوان قرارداد ترکمنچای دیگری یاد کرده بود، رسول پناه وارد بحث شد و اینطور به این کنفرانس خبری خاتمه داد:« قرارداد ترکمنچایی در کار نیست. آن فرد خارج از چارچوب حرف زده بود و به همکاری اش خاتمه داده شد. همینطور و بدون اطلاعات که نمی شود در اینباره صحبت کرد. این یکی از بهترین فرصت های درآمدزایی برای باشگاه بود. کشور ما در شرایط خاصی قرار دارد و کرونا بر این موضوع تاثیر ویژه ای گذاشته است. در این شرایط کار کردن ساده نیست. ما نه حق پخش داریم، نه یک ریال در فصل جاری  پول بلیت فروشی گرفته ایم. باید برای عقد این قرارداد تبریک گفت. این قرارداد برد-برد است؛ حالا رسانه ها هم بدانند. ما چیز  پنهانی نداریم. این قرارداد در سایت سازمان بورس هم می آید و ما هم روی سایت می گذاریم. این قرارداد یک چیز عالی برای پرسپولیس است و از آن دفاع می کنیم. این را با تمام وجودم می گویم که ساختار باشگاه بیمار است و بعد از این قرارداد در جهت اصلاح گام برمی دارم.»

(عکس‌ها از امیرحسین خیرخواه)

تگ ها


مهدی رسول پناه پرسپولیس تهران