همه با هم آماده برای دومین قهرمانی

تیم ملی والیبال در شرایطی در بازی های آسیایی 2018 شرکت می کند که پیش از این فقط یک بار به عنوان قهرمانی در این مسابقات رسیده است ......

تیم ملی والیبال در شرایطی در بازی های آسیایی 2018 شرکت می کند که پیش از این فقط یک بار به عنوان قهرمانی در این مسابقات رسیده است.

شاید باورش سخت باشد که بدانیم تیم ملی والیبال ایران در ۱۵ دوره قبلی که در بازی های آسیایی حاضر شده، فقط یک بار به عنوان قهرمانی رسیده است. واقعیت همین است و بلندقامتان کشورمان چند سالی است که به سطح جهانی رسیده اند و حرف اول را در آسیا می زنند. اولین قهرمانی هم در دوره قبلی با هدایت خولیو ولاسکو کسب شد که یکی از عوامل اصلی پیشرفت خیره کننده والیبال بود.
یک قهرمانی و ۳ نایب قهرمانی در ۱۵ دوره
تیم ملی والیبال ایران از سال ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۴ در ۱۵ دوره بازی های آسیایی حاضر بوده که در این میان ۳ بار نایب قهرمان و یک بار قهرمان شده است. اولین نایب قهرمانی به اولین حضور در توکیو برمی گردد و ۲ مدال نقره دیگر هم در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۱۰ کسب شده است. در دوره قبلی با وجود فشردگی برنامه های تیم ملی، فدراسیون مدال طلای این بازی ها را نشانه رفت و بلندقامتان برای نخستین بار به مدال طلای بازی های آسیایی رسیدند. برای رقم زدن این اتفاق خانواده بازیکنان هم به اینچئون کره جنوبی رفتند و صحنه های زیبایی برای والیبال ایران رقم خورد.


ترکیب تیم کولاکوویچ در جاکارتا
سعید معروف، محمد طاهر وادی(پاسورها)، سید محمد موسوی، علی شفیعی، سامان فائزی، امیرحسین توخته(سرعتی زن‌ها)، میلاد عبادی پور، فرهاد قائمی، محمدجواد معنوی نژاد، مرتضی شریفی قدرتی زن‌ها)، امیر غفور، صابر کاظمی(پشت خط زن‌ها) و مهدی مرندی، محمدرضا حضرت پور(لیبروها) ۱۴ بازیکنی هستند که با نظر ایگور کولاکوویچ راهی جاکارتا می شوند تا از عنوان قهرمانی ایران دفاع کنند.


بازی های آسان در دور مقدماتی
تیم ملی ایران در گروه دوم مسابقات در کنار پاکستان و مغولستان قرار دارد و اولین دیدار خود را ساعت ۱۶:۳۰ روز ۳۱ مردادماه به وقت محلی برابر پاکستان انجام خواهد داد. تیم ایران بعد از یک روز استراحت، دوم شهریورماه از ساعت ۹ به وقت محلی برابر مغولستان قرار می گیرد تا با برگزاری دو مسابقه، دیدارهای مرحله گروهی برای ایران به پایان برسد. شاگردان کولاکوویچ در اولین دیدار مرحله حذفی خود روز ۴ شهریورماه برابر یکی از سه تیم گروه اول یعنی هندوستان، عربستان و قرقیزستان به میدان می روند. به نظر می رسد تا قبل از نیمه نهایی مسابقات برای ایران رنگ و بوی جدی به خود نگیرد و شاید کولاکوویچ هم از ترکیب اصلی خود استفاده نکند. مهمترین رقبای ایران مثل همیشه تیم هایی چون ژاپن، چین و کره جنوبی هستند.


چالش بزرگ کولاکوویچ
تیم ملی والیبال در شرایطی در بازی های آسیایی حاضر می شود که مهمترین دغدغه ایگور کولاکوویچ آماده نگه داشتن بازیکنانش برای مسابقات جهانی است. تقریبا یک هفته بعد از پایان بازی های آسیایی بلندقامتان کشورمان باید راهی قاره سبز شوند و در مسابقات جهانی که به میزبانی ایتالیا و بلغارستان برگزار می شود، شرکت کنند. مسابقات قهرمانی جهان که بعد از المپیک از بالاترین سطح در والیبال دنیا برخوردار است، اولویت اصلی سرمربی مونته نگرویی بود؛ اما در نهایت اهمیت کسب مدال طلای بازی های آسیایی مسئولان و کادرفنی را به این فکر واداشت که ایران با تیم اصلی به جاکارتا برود و از این مسابقات به عنوان بازی های تدارکاتی بهره ببرد.

تگ ها


والیبال