همه مدال های المپیکی که پس گرفته شدند

ورزشکاران رشته های مختلف این نکته مهم را می دانند که مدالی که برایش به مسابقه و رقابت می پردازند، باید با صداقت و سلامت به دست بیاید و تقلب و دوپینگ، باعث از دست دادن مدال، حتی پس از پایان رقابت ها خواهد بود...

ورزشکاران رشته های مختلف این نکته مهم را می دانند که مدالی که برایش به مسابقه و رقابت می پردازند، باید با صداقت و سلامت به دست بیاید و تقلب و دوپینگ، باعث از دست دادن مدال، حتی پس از پایان رقابت ها خواهد بود

کمیته بین المللی المپیک (IOC) نهاد برگزار کننده مسابقات المپیک است. این مسابقات در دو بخش تابستانی و زمستانی برگزار می شود و المپیک را می توان معتبر ترین رقابت ورزشی جهان دانست، جایی که هزاران ورزشکار از گوشه گوشه دنیا در ده ها رشته مختلف ورزشی به رقابت می پردازند و در نهایت در هر رشته تنها سه نفر یا سه تیم بر روی سکو می روند و مدال طلا تنها به یک نفر می رسد.
فارغ از مسابقات ورزشی کلاسیک که در یونان باستان و پای کوه المپ تحت نظارت خدایان و رب النوع ها برگزار می شد، اولین دوره مسابقات المپیک به شکل امروزی در سال ۱۸۹۶ در شهر آتن پایتخت کشور یونان گشایش یافت، و آخرین دوره آن نیز در ریو دو ژانیرو برزیل برگزار شد. دوره بعدی مسابقات نیز در توکیو و در سال ۲۰۲۰ میلادی برگزار می‌شود.
ورزشکاران رشته های مختلف این نکته مهم را می دانند که مدالی که برایش به مسابقه و رقابت می پردازند، باید با صداقت و سلامت به دست بیاید و تقلب و دوپینگ، باعث از دست دادن مدال، حتی پس از پایان رقابت ها خواهد بود. ورزشکاران ایرانی البته تا به حال مشمول این قانون نشده و مدالی از کاروان ایران پس گرفته نشده، اما روی دیگر قصیه برای ما خوش یمن بوده و پیش آمده که پس گرفته شدن مدال از نفرات مدال آور یک رشته خاص، ورزشکاران بعدی در جدول رده بندی آن رشته را حتی چند سال بعد صاحب مدال کرده است. مثال خوشایند برای این واقعه، طلای سعید محمد پور، وزنه بردار ایرانی در المپبک لندن است. 
سعید محمدپور در المپیک ۲۰۱۲ لندن در جایگاه پنجم قرار گرفته بود، ولی با مثبت اعلام شدن آزمایش دوپینگ چهار نفر بالای او در سپتامبر ۲۰۱۶، وی مدال طلای دسته ۹۴ کیلوگرم المپیک را بدست آورد. با توجه به احتمال کسب طلایی دیگر باز هم از المپیک هفت سال گذشته در لندن، این بار توسط کمیل قاسمی کشتی گیر، بر آن شدیم تا در این نوشتار، مدال های المپیکی که از چنگ ورزشکاران درآمد را با هم مرور کنیم.
با پیشرفت های چشمگیر در علم پزشکی و به تبع آن فناوری های مرتبط با آزمایش دوپینگ و بهینه شدن وسایل و آزمون ها در قرن جدید، از سال ۲۰۰۳ قانونی وضع شد که کمیته بین المللی المپیک قادر بود تا نمونه های گذشته را بررسی مجدد کند و با دقت بیشتری تاریخ مدال های المپبک را بررسی کند و در راه رسیدن حق به حق دار گام بردارد. این تست ها و آزمون ها گاه تا سال ها طول می کشند؛ به عنوان مثال، خبری طلای کمیل قاسمی در المپیک ۲۰۱۲ به خاطر دوپینگ تایمازوف، در سال ۲۰۱۹ منتشر می شود.
المپیک تابستانی ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی،‌ اولین دوره ای بود که مدال کسب شده توسط یک تیم ورزشی پس گرفته شد. تیم سوئد در رشته پنجگانه که شامل شمشیربازی، شنا، اسب سواری،‌تیراندازی و دومیدانی بود در پایان رقابت ها در سکوی سوم ایستاد و مدال برنز کسب کرد. اما این پایان کار نبود. چرا که این مدال به خاطر دوپینگ یکی از اعضای تیم پس گرفته شد. در آن سال ها البته مدال پس گرفته شده را به نفرات بعدی نمی دادند. جودوکار مغولستانی که در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ نقره گرفته بود، دومین ورزشکاری بود که به این شیوه از مدال خود محروم شد.
تا به امروز ورزشکاران ۳۷ کشور مختلف مجبور به پس دادن مدال خود شده اند که روسیه با پس دادن ۱۱ طلا، ۲۱ نقره و ۱۱ برنز، صدرنشین جدول پس دهندگان مدال است! بلاروس، اوکراین، قزاقستان، ایالات متحده، بلغارستان، ترکیه، چین، اسپانیا و مجارستان، رتبه های دوم تا دهم این جدول را به خود اختصاص داده اند. پنج کشور انگلستان، قرقیزستان، هلند، نروژ و شوروی نیز با پس دادن یک مدال بزنر، در انتهای این جدول قرار دارند. در مجموع تا به حال ۱۴۷ مدال توسط کمیته بین المللی المپیک بازپس گرفته شده که سهم مردان ورزشکار ۷۷ مدال بوده و مدال ۶۹ زن ورزشکار نیز به دلایل مختلف از آن ها بازپس گرفته شده است.
۱۳ رشته ورزشی در المپیک تابستانی و ۵ رشته مختص المپیک زمستانی، بیشترین رشته های درگیر قضیه بازپسگیری مدال بوده اند که دوومیدانی، وزنه برداری، کشتی، اسکی و دوچرخه سواری، بیشترین سهم را در این واقعه داشته اند.

 

همه مدال های المپیکی که پس گرفته شدند
همه مدال های المپیکی که پس گرفته شدند
همه مدال های المپیکی که پس گرفته شدند
همه مدال های المپیکی که پس گرفته شدند
همه مدال های المپیکی که پس گرفته شدند
همه مدال های المپیکی که پس گرفته شدند

تگ ها


المپیک مدال های المپیک المپیک زمستانی المپیک تابستانی کمیته بین المللی المپیک پیشنهاد مدال یادداشت اختصاصی