همه چیز درباره دربی فانوس؛ شهر متعلق به کیست؟

دربی شهر جنوا (دربی فانوس) بین سمپدوریا و جنوا از نظر بسیاری از رسانه‌های ایتالیایی مهم‌ترین دربی این کشور به شمار می‌رود....

به گزارش مدال، در سال ۱۹۹۲ و در جریان دربی شهر جنوا، هواداران این تیم که در ضلع شمالی استادیوم لوئیجی فراری نشسته بودند بنری آویزان کردند که روی آن نوشته شده بود: «ما جنوا هستیم!» این جمله‌ طعنه‌ای به رقیب آن‌ها در دربی فانوس، یعنی هواداران سمپدوریا بود.
دربی دو تیم بندر جنوا تنها ۷۰ سال قدمت دارد زیرا بلوچرچیاتی (لقب سمپدوریا) در سال ۱۹۴۶ با ترکیب دو باشگاه سمپیردانزه و آنرا دوریا تاسیس شد و همین مسئله باعث طعنه جنوایی‌ها به رقیب بابت قدمت کمترشان شده است. جنوا تا قبل از تاسیس سمپدوریا با ۹ قهرمانی از بزرگترین باشگاه‌های ایتالیا به شمار می‌رفت اما دو سال بعد، با خورد شدن گریفین‌ها (لقب تیم جنوا) مقابل سمپدوریا با ۵ گل، بت این تیم فرو ریخت و ظهور یک رقیب قدرتمند گوش‌های هواداران جنوا را تیز کرد. 
دربی فانوس به دلیل حساسیت‌هایش همیشه کم گل‌ و پر از تنش بوده است و چون این دو تیم در سال‌های اخیر شانس بسیار کمی برای فتح سری‌آ داشته‌اند، پیروزی در دربی جزء مهم‌ترین موفقیت‌های تیمی در این شهر محسوب می‌شود. البته جنوایی‌ها اعتقاد دارند شهر متعلق به آن‌هاست و در تمام شهر شعارهایی علیه تیم رقیب را روی در و دیوار نوشته اند و حتی در سال ۲۰۱۱ آن‌ها با بنری با شعار: شهر به سمپدوریا نیازی ندارد... جنوا را ترک کنید! به استقبال تیم رقیب رفتند. 

 

نام این دربی برگرفته از لانترنا، یکی از قدیمی‌ترین فانوس‌هایی است که در بندر جنوا قرار دارد. بازی امشب نود و نهمین دیدار این دو تیم است که سهم جنوا تا امروز ۲۴ برد و سهم سمپدوریا ۳۸ پیروزی بوده و ۳۶ بازی هم به تساوی انجامیده است. مارکو لیگوری، روزنامه نگار ایتالیایی می‌نویسد: اگر درباره افتخارات صحبت کنید قطعا نام تیم‌هایی چون اینتر، میلان و یوونتوس در ذهن شما پدیدار می‌شود اما اگر درباره شدت هواداری می‌خواهید چیزی بدانید به صحبت‌‌های مارچلو لیپی دقت کنید که گفته این بازی خاص‌ترین بازی فوتبال ایتالیاست.
حالا شاگردان تیاگو موتا در رده هجدهم قرار دارند و سمپدوریای رانیری را بالای سر خود روی پله هفدهم می‌بینند. هر دو تیم تنها برای فرار از سقوط می‌جنگند اما برنده این دربی، پاسخ یک سوال مهم را مشخص می‌کند:
شهر متعلق به کیست؟

بیشتر بخوانید:

برنامه بازی‌های هفته شانزدهم سری‌آ؛ دربی کم‌اهمیت جنوا

 

تگ ها


پیش بازی یادداشت اختصاصی یادداشت‌های اختصاصی دربی فانوس فوتبال جهان تیاگو موتا کلودیو رانیری سمپدوریا جنوا جنوا-سمپدوریا سری آ فوتبال