همه چیز درباره سرمربی جدید تراکتور سازی

باشگاه تراکتورسازی پس از مذاکره با سه گزینه جدی خود در نهایت با ارطغرل ساغلام به توافق رسید و حالا قرار است این سرمربی 48 ساله سرمربی جدید سرخپوشان تبریزی باشد ......

باشگاه تراکتورسازی پس از مذاکره با سه گزینه جدی خود در نهایت با «ارطغرل ساغلام» به توافق رسید و حالا قرار است این سرمربی 48 ساله سرمربی جدید سرخپوشان تبریزی باشد. قرار است ساغلام امشب (پنجشنبه) به تبریز بیاید تا مقدمات عقد قراردادش با باشگاه تراکتورسازی را فراهم کند. این سرمربی 48 ساله سابقه سرمربیگری در شش تیم ترکیه‌ای را در کارنامه‌اش دارد.
ساغلام در فصل 03-2002 به‌عنوان مربی در تیم «سامسون اسپور» حضور داشت. او در بازی پایانی فصل بعد به‌عنوان سرمربی روی نیمکت تیم این تیم نشست و در سال بعد آن نیز هدایت سامسون اسپور را بر عهده داشت. ساغلام در 35 بازی روی نیمکت این تیم نشست و 11 برد، هشت تساوی و 16 شکست به همراه این تیم تجربه کرد. ساغلام در «سامسون اسپور» 41 امتیاز کسب کرد تا میانگین 1.17 امتیاز در هر بازی برای این مربی ثبت شود.
ساغلام در فصل بعدی راهی کایسر اسپور شد و در 74 بازی روی نیمکت این تیم نشست. وی 30 برد، 21 مساوی و 23 شکست را با این تیم تجربه کرد. کسب 111 امتیاز ماحصل حضور ساغلام در کایسر اسپور بود. میانگین امتیازی این مربی در کایسر اسپور، 1.5 امتیاز برای هر بازی بود که آمار نسبتاً متوسطی به حساب می‌آید.
سرمربی جدید تیم تراکتورسازی سال 2007 راهی بشیکتاش، تیم نامدار ترکیه شد و حتی در فصل بعد نیز روی نیمکت این نشست، اما در فصل دوم حضورش از هفته ششم به بعد جای خود را به مصطفی دنیزلی داد. نکته جالب توجه این است که دنیزلی گزینه نخست باشگاه تبریزی بود، اما در نهایت با ساغلام به توافق رسید.
ساغلام در 55 دیداری که روی نیمکت بشیکتاش نشست، 35 پیروزی و 7 تساوی را به همراه 13 شکست با این تیم تجربه کرد. او در مجموع با بشیکتاش 112 امتیاز کسب کرد تا بهترین عملکرد این سرمربی مربوط به دوران حضورش در این تیم باشد. میانگین امتیازی او در بشیکتاش 2.03 امتیاز برای هر بازی است.
پس از عملکرد خوب در بشیکتاش، این‌بار نوبت به تیم «بورسا اسپور» رسید تا ساغلام را بر روی نیمکت خودش ببیند. بورسا اسپور به باشگاهی تبدیل شد که ساغلام بیشترین سال‌های حضور در یک باشگاه را در دوران مربیگری‌اش در آنجا تجربه کرد. وی از سال 2009 تا پایان فصل 2013 در بورسا اسپور حضور داشت. 185 بازی و کسب 90 پیروزی به همراه 45 تساوی نتیجه کار ساغلام در بورسا اسپور بود. ساغلام البته 50 بار نیز به‌عنوان مربی با بورسا اسپور متحمل شکست شد و در نهایت با 315 امتیاز بورسا اسپور را ترک کرد تا میانگین امتیازی 1.70 را از خود در این تیم به جای بگذارد. این سرمربی در فصل 2009 نیز به همراه بورسا اسپور، با یک امتیاز بیشتر نسبت به فنرباغچه قهرمان سوپر لیگ ترکیه شد.
ارطغرل از سال 2013 تا 2015 در اسکی شهیر حضور داشت و در 68 بازی روی نیمکت این تیم نشست. ساغلام با اسکی شهیر 25 برد، 20 تساوی و 23 شکست را تجربه کرد تا مجموع امتیازی 95 را از خود در اسکی شهیر به جا بگذارد. میانگین امتیازی ساغلام در اسکی شهیر نیز 1.40 امتیاز برای هر بازی بود.
ساغلام پس از اسکی شهیر بار دیگر به بورسا اسپور بازگشت تا خاطرات شیرینش را با این تیم تکرار کند، اما این اتفاق نیفتاد و وی نتوانست نتایج مناسبی در این تیم کسب کند. ساغلام کلاً 14 بازی هدایت این تیم را برعهده داشت و 9 شکست را با این تیم متحمل شد. پنج پیروزی که ساغلام با بورسا اسپور کسب کرده بود هم نتوانست مانع از برکناری او از این تیم شود. در نهایت ساغلام با 15 امتیاز در 14 بازی و میانگین امتیازی 1.07 بورسا اسپور را ترک کرد.
آخرین تجربه مربیگری ساغلام به تیم «مالاتیا اسپور» برمی‌گردد. وی چهار بازی هدایت این تیم را برعهده داشت و یک برد به همراه یک تساوی و دو باخت را متحمل شد.
پس از مالاتیا، اَرطغرل ساغلام هدایت هیچ تیمی را برعهده نداشت تا اینکه با تراکتورسازی به توافق رسید. او در حالی با تیم تراکتورسازی به توافق رسید که احتمال حضور مصطفی دنیزلی و ارسون یانال در این تیم خیلی بیشتر به‌نظر می‌رسید. ساغلام حالا قرار است به ایران و تبریز سفر کند و هدایت تیم محبوب این شهر را برعهده بگیرد. ساغلام با رویاهای شیرین به تبریز می‌آید تا بتواند تراکتورسازی را از بحرانی که در آن گرفتار شده، نجات بدهد.
ارطغرل ساغلام در مجموع 435 بار به‌عنوان سرمربی روی نیمکت شش تیم نشسته و 693 امتیاز را کسب کرده است. میانگین امتیازی این سرمربی در هر بازی 1.59 امتیاز است. وی در حالی هدایت تراکتورسازی را بر عهده می‌گیرد که سرخپوشان تبریزی در 19 بازی اخیرشان 21 امتیاز کسب کرده و با میانگین امتیازی 1.1 به کار خود در لیگ هفدهم ادامه می‌دهند.
ساغلام همانند خیلی دیگر از مربیان معمولاً از سیستم 1-3-2-4 استفاده می‌کند که تراکتورسازی هم ابزار لازم برای کار کردن وی با سیستم مورد علاقه‌اش را دارد.

تگ ها


اخبار روز المپیک