همه گروه‌های سنی در سند ترویج فرهنگ ورزش همگانی مورد توجه هستند

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: در چشم‌انداز تعریف شده آمده که ایران در سال ۱۴۰۴ کشوری است با مردمی فعال و تندرست که با داشتن آگاهی از مزایا ورزش همگانی به سلامت جسم و روان متعهد باشند....

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، محمدرضا موالی زاده دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در سومین جلسه شورای ورزش همگانی کشور که امروز با حضور دکتر سلطانی‌فر و دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل وزارت ورزش و جوانان برگزار شد اظهار داشت: ورزش همگانی موتور محرکه ورزش قهرمانی است. ما در سند برنامه ترویج فرهنگ ورزش همگانی ابتدا به مسئله سلامت روانی و جسمانی اشاره داریم. در چشم‌انداز تعریف شده این‌طور آمده که ایران در افق سال ۱۴۰۴ کشوری است با مردمی فعال، تندرست و شاداب که با داشتن آگاهی از مزایا و چگونگی انجام ورزش همگانی نسبت به سلامت جسم و روان متعهد باشند.
 

وی در ادامه افزود: ما در سند برنامه ترویج فرهنگ ورزش همگانی به دنبال چند هدف هستیم که از آن جمله می‌توان به ارتقا نگرش و آگاهی عموم مردم نسبت به ورزش همگانی، تقویت مسئولیت‌پذیری و تعهد دستگاه‌های مختلف و همچنین افزایش مشارکت سازمان‌های مردم نهاد و مجموعه‌های مردمی اشاره کرد. در اولین اقدام ما رونمایی از این سند را در دستور کار داریم.

موالی‌زاده گفت: تا به اینجا دوستان ما در وزارت ورزش و دیگر نهادهای مربوطه زحمت زیادی کشیده‌اند و گزارش‌های خوبی را دریافت کردیم. اجرای پویش‌های ملی، منطقه‌ای و استانی با رویکرد بهبود مهارت‌های سبک زندگی، بحت افزایش سواد حرکتی و ورزشی و برگزاری کارگاه‌های ضمن خدمت برای مدیران و کارشناسان از جمله اقدامات موثری است که گزارش انجام آنها را دریافت کرده‌ایم. همه گروه‌های سنی در این سند مورد توجه قرار گرفته‌اند و گروه‌های هدف نیز به صورت گسترده مخاطب هستند و زیر پوشش این مجموعه قرار می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: حمایت از تولید و توسعه نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها و پشتیبانی از استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه ورزش همگانی، نشان گذاری شهرهای فعال و استفاده از ظرفیت شهرداری و نکات دیگر از این قبیل مورد توجه قرار گرفته است. ما می‌خواهیم به صورت خانواده محور این موضوع را پیگیری کنیم. کارگروهی که تشکیل می‌شود مسئولیت آن برعهده وزارت ورزش و جوانان با ریاست معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی خواهد بود. دیگر نهادهای مربوطه نیز برای پیشبرد اهداف این سند به وزارت ورزش و جوانان کمک می‌کنند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور اظهار داشت: کارگروه‌های استانی باید هر سه ماه یکبار گزارش فعالیت خود را به کارگروه ملی تحویل دهند و کارگروه ملی نیز هر ۶ ماه یکبار این گزارش را به شورای ملی ارائه می‌دهد. امیدوار هستیم که بتوانیم در جهت ترویج ورزش همگانی گام‌های ارزشمندی را برداریم.

تگ ها


ورزش همگانی ورزش سید محمدرضا موالی زاده وزارت ورزش و جوانان