هنوز هیچ ورزشگاهی آماده بلیت‌فروشی الکترونیکی نیست

جنجال‌های فینال جام حذفی، با گذشت چند ماه اما هنوز تازه هستند. بخصوص که بهانه‌ای شدند برای اینکه فدراسیون فوتبال به تأمین زیرساخت‌ها و بلیت‌فروشی الکترونیکی بیفتد....

به گزارش مدال، مهدی تاج در همه مصاحبه‌های بعد از فینال جام حذفی، کنترل ورود تماشاگران را از گردن مسئولان برگزاری مسابقات و فدراسیون فوتبال ساقط کرد و نیروی انتظامی و یگان ویژه را مسئول این امر دانست.
 با این حال معتقد بود که اگر بلیت‌فروشی الکترونیکی شود، کار یگان ویژه هم در تأمین نظم ورزشگاه‌ها راحت‌تر خواهد بود. سردار حسن کرمی، فرمانده یگان‌های ویژه ناجا، گرچه این موضوع را قبول دارد اما معتقد است که طراحی کنترل ورودی ورزشگاه‌ها بر جلوگیری از ازدحام تأثیر دارد و برعهده یگان ویژه است. او در همین رابطه می‌گوید: «تیپ یگان ویژه تهران در اواخر سال گذشته با همکاری مجموعه آزادی با الگوبرداری از چند ورزشگاه مهم دنیا، طراحی جدیدی را در کنترل ورودی ورزشگاه انجام دادند و خوشبختانه با اجرای این طرح هم اینک در ورودی ورزشگاه آزادی دیگر ازدحام جمعیت را نخواهیم داشت و کنترل‌ها مؤدبانه انجام خواهد شد و مردم نیز راحت تردد خواهند کرد.»
 
اقدامی جدی برای فروش الکترونیکی بلیت انجام نشده است
او البته اجرا نشدن طرح الکترونیکی شدن فروش بلیت‌ها را باعث ایجاد اخلال در کار یگان ویژه می‌داند: «عمده نقص موجود در بحث ورزشگاه‌ها در تهران و سراسر کشور همین موضوع است. ورزشگاه‌های سایر شهرها نیز تعمیراتی انجام دادند اما در کل می‌توان گفت کار اساسی در ورزشگاه‌ها انجام نشده است. در ورزشگاه تختی تبریز که بازدیدی داشتم هنوز کاری جدی انجام نشده و آثار خرابی لیگ قبلی برجا بود.»
سردار کرمی وضعیت کلی ورزشگاه‌ها را با توجه به عدم اصلاح زیرساخت‌ها آماده برگزاری مسابقات نمی‌داند: «در خصوص الکترونیکی شدن بلیت‌ها هنوز اقدامی صورت نگرفته و جز ورزشگاه آزادی در هیچ ورزشگاهی اقدام جدی در خصوص رفع نواقص لیگ سال قبل و تعمیرات و نگهداشت انجام نشده است.»
او با اعلام دوباره این مطلب که پلیس برای انجام بازی‌ها آ‌مادگی کامل دارد اما باید زیرساخت‌ها تأمین شود، می‌گوید: «در صورت الکترونیکی شدن بحث فروش بلیت‌ها با توجه به گیت ورودی ورزشگاه آزادی که طراحی جدیدی شده تنها می‌توان گفت که ورزشگاه آزادی مناسب‌ترین وضعیت را دارد.»


 فدراسیون و باشگاه‌ها در مدیریت محیط ورزشگاه کمک کنند
سردار کرمی به مذاکرات پلیس با فدراسیون و سازمان لیگ اشاره می‌کند: «پلیس در این صحبت‌ها اشاره کرده هم اکنون تماشاگران رفتار و تعامل‌شان نسبت به گذشته بهتر شده است و اگر فدراسیون و وزارت ورزش و باشگاه‌ها پای کار بیایند می‌توان محیط ورزشگاه‌ها را مدیریت کرد.»
او تأکید می‌کند: «چون باشگاه‌ها پای کار نمی‌آیند در حین بازی‌ها بالاخره اختلاف بین تماشاگران به وجود آمده و درگیری رخ می‌دهد. پلیس مجبور به دخالت و کنترل موضوع می‌شود و الا این موارد مربوط به خود باشگاه‌هاست و باشگاه‌ها باید به هر کسی که بلیت می‌فروشند جایش را تعیین و اعلام کنند، امکانات رفاهی و خدماتی برایش تأمین کند. آ‌نها پای کار نمی‌آیند و پلیس ناچاراً وقتی که درگیری ایجاد می‌شود باید دخالت کند.»
 
تا چه زمانی فضای ورزشگاه‌ها پلیسی باشد؟
اما آنچه درباره جایگاه یگان ویژه در ورزشگاه‌ها هنوز جا نیفتاده فراتر از بحث تأمین نظم و امنیت است. اینکه تا چه زمانی می‌توانیم وضعیت ورزشگاه‌‌ها را پلیسی کنیم؟ آیا این خط بالاخره یک روز نباید شکسته شود؟ عالی‌ترین مقام یگان ویژه پلیس کشور در پاسخ به این سوال‌ها می‌گوید: «به نظرم هم اینک فضا و شرایط کاملاً مهیاست؛ اگرچه پلیس مسؤولیت خود را انجام خواهد داد. ورزشگاه‌ها باید کار خدماتی خود را انجام دهند.»
 
پلیس مسئولیتی درباره جای نشستن تماشاگران ندارد
او البته با توضیح وظایف یگان ویژه از مأموران حاضر در ورزشگاه این‌طور حمایت می‌کند: «پلیس هیچ مسئولیتی درمورد اینکه تماشاگر کجا بنشیند، ندارد. اینکه این هوادار این‌طرف بنشیند و ما بگوییم آقا شما آن‌طرف بنشین یا در بحث‌ بلیت‌ها چه باید کرد و چه کسی بفروشد، اینها مسئولیت خود باشگاه‌ها و ورزشگاه‌هاست چرا که یگان ویژه باید کار پلیسی خود را طبق قوانین انجام دهد؛ متأسفانه در لیگ قبل دیدیم هیچ‌کس پای کار خود نبوده است.»
 پلیس هیچ مشکلی برای برگزاری بازی‌ها ندارد و مشکل، عدم ایجاد زیرساخت‌هاست. این نکته‌ای است که فرمانده یگان‌های ویژه ناجا به آن تأکید می‌کند: «ما اعلام کرده‌ایم که اگر شرایط آماده نشود و ببینیم از نظر ایمنی برای تماشاگران وضعیت امن نبوده و احساس کنیم که مشکل و آسیبی به وجود بیاید، پلیس وضعیت را تأیید نکرده و در صورت برگزاری، مسؤولیت با خود آنهاست.»

بیشتر بخوانید:

اعلام تاریخ احتمالی آغاز لیگ برتر نوزدهم

 

تگ ها


بلیت فروشی مهدی تاج تاریخ شروع لیگ برتر لیگ برتر خلیج فارس فوتبال