هیاهوی تبلیغاتی لیگ در کوران بلاتکلیفی کشتی!

در شرایطی که سایه سنگین ویروس کرونا باعث تعطیلی تمامی رویدادهای رسمی کشتی شده، هیاهوی عجیب کمیته لیگ، بیش از هر برنامه دیگری در این عرصه به گوش می‌رسد....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، کشتی ایران و جهان مثل تمامی رویدادهای مختلف از اواخر سال گذشته تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفت و همه چیز به ناچار تا به امروز، رو به تعطیلی گذاشت. البته این تعطیلی و بلاتکلیفی در ورزش جهان، ابعاد گسترده تری از کشتی داشت و حتی به تعویق بازیهای المپیک ۲۰۲۰ توکیو هم منجر شد و تمامی نهادهای بین المللی ورزشی را نیز درگیر کرد.

فدراسیون کشتی ایران نیز به عنوان زیر مجموعه ای از این سیستم بزرگ، چاره‌ای جز تعطیلی رویدادهای مختلف از جمله اردوهای تیم ملی، مسابقات رسمی و تورنمنت‌های داخلی نداشت و فعلا همه چیز منوط به پایان بحران کرونا در کشورمان کرده است.

حال در این اوضاع که حتی از سرگیری اردوی تیم های ملی کشتی و استارت چرخه انتخابی از رقابتهای قهرمانی کشور در ابهام قرار دارد، هر روز اخبار مختلفی از تدارکات وسیع و رنگارنگ کمیته لیگ فدراسیون کشتی مبنی بر برنامه ریزی و آغاز این پیکارها به گوش می رسد. نکته عجیب اینجاست، در شرایطی که فدراسیون کشتی به دلیل شیوع ویروس کرونا حتی قادر به برپایی اردوهای تیم ملی به عنوان اصلی ترین هدف خود تا المپیک نیست، کمیته لیگ مدام از طرح و برنامه های جدید خود برای آغاز این رویداد می‌گوید و بیش از آن که اهالی کشتی اخبار مرتبط با تیم های ملی و رخدادهای مهمتر را بشنوند، مدام با سفرهای استانی متولیان لیگ و تدارکات وسیع برای برپایی این مسابقات مواجه هستند.

متولیان کمیته لیگ باید در کنار این مانورهای تبلیغاتی به این موضوع نیز واقف باشند که انتشار اخبار گسترده از تمایل استان‌های مختلفی برای حضور در لیگ و نشان دادن اشتیاق وصف نشدنی متولیان سیاسی و ورزشی استانها برای حضور در چنین رویدادی، اگر به واقعیت بدل نشود به هیچ عنوان با سکوت رسانه‌ها مواجه نخواهد شد.

مسئولان تازه وارد به عرصه لیگ کشتی باید بدانند جذب منابع مالی از طریق اسپانسرهای مختلف و نهادهای دولتی در شرایط اقتصادی کنونی، کار چندان ساده ای نیست که بتوان به کمک آنها تیم های پرتعدادی را در لیگ پذیرا بود. ضمن اینکه هنوز وضعیت حضور کشتی‌گیران خارجی در ایران به دلیل محدودیت‌های کرونایی مشخص نیست و فعلا باید منتظر ماند تا این ابهامات یکی پس از دیگری برطرف شود. هر چند ممکن است متولیان لیگ در پاسخ به این انتقاد مدعی شوند در صدد جذب اسپانسر و بالابردن تعداد تیمها در لیگ هستند، اما ارتقای کمیت به هیچ عنوان نشانه کیفیت نیست. چه بسا سال گذشته در رقابتهای لیگ برتر و مسابقات قهرمانی جام باشگاه های جهان به وضوح دیدیم، جذب اسپانسر و ارتقای کمیت به هیچ عنوان متضمن کیفیت مطلوب نیست.

تجربه نشان داده، جار و جنجال‌های تبلیغاتی برای آغاز نقشه‌هایی که فعلا روی کاغذ هستند، همانقدر که می تواند باعث امید و انگیزه شود، می‌تواند توقع اهالی فن و عامه مردم را نیز بالا برده و در صورت عدم تحقق وعده ها، اصل موضوع را با کوچکترین تلنگری از هم بپاشد.

نباید فراموش کرد، فدراسیون کشتی با پیشینه تاریخی و ارزشمندش، افراد بزرگ و باتجربه و قابل احترامی را در راس امور لیگ خود دیده که حتی این بزرگان هم در مقطعی از زمان بنا به دلایل مختلف در برآورده کردن اهداف و خواسته هایشان ناکام ماندند. در نتیجه بهتر است مسئولان کنونی لیگ با توجه به نقایص و مشکلات کارنامه لیگ قبلی، کمی آهسته و دست به عصا حرکت کنند تا مبادا در اجرایی شدن برنامه هایشان، گرفتار ناتوانی فنی و تجربی شوند.

بیشتر بخوانید:
دعوت ایران از میزبان جام جهانی فوتسال به تورنمنت تایلند
آیا استخرها شرایط بازگشایی در دوران کرونا را دارند؟
جولان کرونا در مهد کشتی فرنگی ایران 

تگ ها


فدراسیون کشتی لیگ کشتی ویروس کرونا منهای فوتبال کشتی کشتی