واعظ‌آشتیانی: در هیچ لیگی یک نفر مالک دو باشگاه نیست

مدیر عامل سابق باشگاه استقلال گفت:احتمال تبانی بین دو تیم با مالکیت مشترک وجود دارد...

مدیر عامل سابق باشگاه استقلال گفت:احتمال تبانی بین دو تیم با مالکیت مشترک وجود دارد

به گزارش مدال،بازی روز پنجشنبه دو تیم تراکتورسازی و ماشین‌سازی که باید به میزبانی سبزپوشان تبریزی برگزار می‌شد با موافقت مسئولان دو باشگاه که تحت مالکیت مشترک هستند، در یادگار امام انجام پذیرفت. علاوه‌بر تغییر میزبان مسابقه، این دیدار که با پیروزی تراکتورسازی به پایان رسید، شائبه‌هایی در اذهان عمومی ایجاد کرد. شائبه‌هایی که صدای استقلالی‌های هم‌امتیاز با تراکتورسازی را هم درآورد.گفت‌وگوی «فرهیختگان» با امیررضا واعظ‌آشتیانی را در ادامه می‌خوانید.

چطور امکان دارد دو باشگاه لیگ برتری با یک مالک اداره شود، این مساله خلاف قانون نیست؟

حتی اگر خلاف قانون نباشد،خلاف عرف است. هیچ لیگی را در دنیا نداریم که مالک دو باشگاه، یک نفر باشد. قطعا با وجود چنین مساله‌ای شائبه‌هایی مطرح می‌شود، حتی اگر هیچ اتفاقی بین دو تیم به وجود نیامده باشد. به‌ هر حال نباید مالک هر دو باشگاه یک نفر باشد، زیرا به صلاح هیچ‌کدام از این تیم‌ها نیست.

چرا این موضوع تا به حال بررسی نشده؟

باید خود فدراسیون فوتبال برخورد کند. به نظر من تا الان هم فدراسیون ما مماشات کرده و برخورد جدی و قاطعی در این خصوص نکرده است. نیم‌فصل اول تمام شده و نیم‌فصل دوم هم چند بازی انجام شده و هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده و تکلیف دو تیم به لحاظ قانونی مشخص نشده است. اگر باشگاه متعلق به آقای زنوزی است، باید تکلیف تیم را در ابتدای فصل مشخص می‌کردند و اگر به نام ایشان نیست و بودجه ماشین‌سازی از طریق آقای زنوزی تامین نمی‌شود، خب این را صراحتا شفاف‌سازی کنند.

تراکتورسازی درحالی میهمان دیدار این هفته لیگ بود که با موافقت باشگاه ماشین‌سازی، این بازی در یادگار امام برگزار شد. این میزبانی سرخ‌پوشان به نفع این تیم نشد؟

فرض را بر این بگذاریم که دو تیم متعلق به آقای زنوزی نیست. در این صورت اگر توافقی بین دو تیم شود، مشکلی نیست. اما چیزی که الان شائبه‌برانگیز است، اینکه مالک هر دو باشگاه یک نفر است. به اعتقاد من قبل از اینکه آقای زنوزی، مالک دو باشگاه پاسخگو باشد، باید فدراسیون فوتبال پاسخگو باشد. فدراسیون در قبال این موضوع مسئولیت دارد. باید بگوید چرا تا الان با این دو باشگاه مدارا کرده است؟

شایعاتی مبنی‌بر تبانی این دو تیم در بازی روز پنجشنبه وجود دارد، نظر شما در این‌باره چیست؟

نظر من این است که نباید به این قضایا بدبینانه نگاه کرد. شاید اتفاقاتی هم افتاده باشد اما تیم تراکتورسازی تیم یکدست و خوبی است. اینکه ماشین‌سازی را دو بر هیچ برده،از این تیم بعید نبوده اما اگر نتیجه پرگل‌تر می‌شد، جای حرف و حدیث زیادی باقی می‌گذاشت.

بیشتر روی گل‌هایی که به ثمر رسید و اشتباهات فاحشی که بازیکنان ماشین‌سازی انجام دادند، شائبه‌هایی ایجاد شد.

همیشه در هر رشته ورزشی باید اشتباهی رخ دهد تا تیمی به نتیجه‌ دلخواهش برسد و این یک مساله طبیعی است اما همین‌قدر که مالک هر دو باشگاه تبریزی آقای زنوزی است، احتمال تبانی وجود دارد. البته اینها شائبه‌هایی است که قبل از اینکه افکار عمومی به این سمت کشانده شود، فدراسیون فوتبال باید شفاف‌سازی کند و بگوید چرا اجازه این کار را داده است.

سه‌شنبه آینده استقلال باید در دومین دیدار خود در لیگ قهرمانان آسیا به مصاف العین امارات برود، بعد از شکست سنگین آبی‌پوشان در دیدار اول مقابل الدحیل، فکر می‌کنید استقلال بتواند در آزادی به برد دست پیدا کند؟

الدحیل تیم قوی‌، پرمهره‌ و چند ملیتی است. استقلال در دیدار مقابل این تیم از روی اشتباهات فردی خود سه گل دریافت کرد که اگر آن اشتباهات را انجام نمی‌داد، بعید نبود نتیجه بازی مساوی ‌شود، اما در آزادی ماجرا فرق می‌کند. در این ورزشگاه هیچ تیمی حاشیه امنیت ندارد و استقلال اگر از پشتوانه تماشاگرانش خوب استفاده کند و نمایش خوبی مقابل حریفانش به نمایش بگذارد، می‌تواند یکی از تیم‌های صعود‌کننده باشد.