والورده برود یا بماند؛ مساله این است!

چالش بارسلونا برای ادامه همکاری یا اخراج والورده؟...

چالش بارسلونا برای ادامه همکاری یا اخراج والورده؟

تناقض دوگانه‌ای بین خواستن و نخواستن ارنستو والورده وجود دارد. از یک سمت هواداران بارسلونا و اولتراها در آخرین دیدار این تیم مقابل ختافه با سوت‌های اعتراض‌آمیز پیغام «ما تو را نمی‌خواهیم» را صادر کردند و از سمت دیگر اخباری از درون رختکن بارسا به بیرون درز کرده که بازیکنان همچنان حامی او هستند. از یک سمت او متخصص جام‌های داخلی است و طی دوفصل اخیر بارسلونا را در تمام جام‌های داخلی قهرمان کرده و از طرف دیگر دو شکست سنگین در لیگ قهرمانان نشان داد چهره والورده در اروپا بیشتر از یک مغموم همیشگی نیست که در مواقع خرد شدن تیمش، راهکاری جز تماشا کردن ندارد.

شایعات می‌گویند بارسلونا در آستانه یک انقلاب است؛ خروج راکیتیچ، اومتیتی، کوتینیو، فرمالن، بواتنگ و چند بازیکن دیگر. اما سوالی که وجود دارد این است؛ بارسلونا به خاطر کیفیت پایین بازیکنانش به لیورپول و رم نباخته که حالا  با قوی‌تر کردن ترکیبش برای فصل آینده بخواهد به لیگ قهرمانان اروپا بازگردد. بارسلونای والورده کماکان پرمهره‌ترین تیم اروپاست و شکست سنگین مقابل لیورپولی که ستاره هجومی‌اش در غیاب صلاح و فرمینیو، اوریگی بود، بیشتر از هر چیزی نشان‌دهنده حفره تاکتیکی والورده بود. کسی که طی یک فصل بدون نقص بازی کرد، فاتح لالیگا شد، به فینال جام حذفی رسید و حتی در اروپا بدون شکست تا نیمه‌نهایی پیش رفت، اما طی یک 90دقیقه همه‌چیز زیرورو شد تا والورده این طور در آستانه درهای خروج قرار بگیرد.

اما سختی خروج والورده دقیقا همینجاست؛ تصمیم مدیران بارسلونا در صورت اخراج والورده می‌تواند اقتدار کاتالانها در لالیگا را هم خدشه‌دار کند؛ آن هم در فصل بعد که رئال مادرید زیدان با خریدهای جنجالی‌ای که از راه می‌رسند، رقیب بزرگی خواهد بود. بارسلونا یکبار تجربه یک سرمربی ناکام مانند تاتا مارتینو را داشت که جز یک سوپرکاپ اسپانیا هیچ جام دیگری را برنده نشد و حتی فصل پیش از آمدن والورده هم لوئیز انریکه نتوانسته بود بارسلونا را قهرمان لالیگا کند. اخراج والورده همان‌قدر که می‌تواند برای رویای فتح لیگ قهرمانان اروپا تصمیم درستی باشد، احتمال فروریختن امپراتوری کاتالان‌ها در لالیگا را هم همراه خودش دارد.