واکنش بنا به کتک زدن برخی ملی‌پوشان؛ کسی را کتک نزده‌ام!

محمدبنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: چرا باید کشتی‌گیران مصدوم را به رقابت‌های جهانی اعزام کنم و توانمندی جوانانی که طی ماه‌های اخیر عالی ظاهر شده‌اند را نادیده بگیرم؟...

به گزارش مدال، محمد بنا در خصوص نحوه انتخاب ملی‌پوشان برای حضور در رقابت‌های جهانی نورسلطان، اظهار داشت: از همان ابتدا که تیم را تحویل گرفتم قرار شد طبق تفکرات من، تیم انتخاب شود و هیچ مسابقه رودررویی برگزار نشود. این موضوع را به کشتی‌گیران هم گوشزد کرده بودم. رقابت‌های قهرمانی کشور، انتخابی جام تختی، جام تختی و حتی جام باشگاه‌های جهان را ملاکی برای دعوت از کشتی‌گیران به اردوی تیم ملی قرار دادیم. از طرفی مدال‌آوران سال گذشته بزرگسالان و امید‌های جهان و همچنین کشتی‌گیرانی که سال گذشته در رقابت‌های جوانان جهان به مدال طلا رسیده بودند را به اردوی تیم ملی دعوت کردیم. در پروسه‌ای که تعریف کرده بودیم و به مسابقات جهانی ختم می‌شد، قرار گذاشته بودیم که رقابت انتخابی به صورت رودررو برگزار نشود.

وی ادامه داد: بیش از هشت ماه کشتی‌گیران را زیر نظر داشتیم و در نهایت همراه با کادرفنی روی این نفرات به اجماع رسیدیم. در گذشته تیم‌ملی را خودم انتخاب می‌کردم، اما الان این کار را انجام نمی‌دهم و فقط با مشورت و خرد جمعی تیم را می‌بندیم. حتی این احتمال وجود دارد که تعدادی از کشتی‌گیران برخلاف نظر من انتخاب شده باشند، اما من به خرد جمعی احترام گذاشتم.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی تصریح کرد: چند ماه پیش که تیم ملی را تحویل گرفتیم ابتدا باید به هم ریختگی‌های دو سال اخیر را سر و سامان می‌دادیم. شرایط کشتی‌گیران هم تعریفی نداشت و حتی باتجربه‌ها هم حال و روز امیدوار کننده‌ای نداشتند. در واقع تفاوت زیادی بین جوانان و باتجربه‌های تیم وجود نداشت و کشتی‌گیران تقریبا در یک سطح بودند. با نگاهی به این وضعیت حتی به برگزاری رقابت‌های انتخابی تیم‌ملی هم فکر کردیم، اما بعد از جام وهبی امره که برخی از جوانان نمایش قابل قبولی داشتند، تصمیم‌گرفتیم در اردو‌های تیم‌ملی به جمع‌بندی برسیم و در تورنمنت‌ها کشتی‌گیران را مورد ارزیابی قرار دهیم. کشتی‌گیران را در جام وهبی امره، تورنمنت مجارستان، مسابقات قهرمانی آسیا، رقابت‌های امید‌های آسیا، تورنمنت قزاقستان و در نهایت جام بالاوادزه و کارتوزیای گرجستان مورد ارزیابی قرار دادیم و با در نظر گرفتن تمام جوانب اقدام به انتخاب ملی‌پوشان کردیم.

بنا در ادامه صحبت‌هایش گفت: در شرایطی که دست‌مان از کشتی‌گیران تراز اول خالی بود، اگر مسابقات انتخابی برگزار می‌کردیم و ملاک انتخاب ملی‌پوشان را مسابقات انتخابی قرار می‌دادیم، طبیعتا هر کسی که شکست می‌خورد اردوی تیم ملی رها می‌کرد و می‌رفت. در حال حاضر ما به کسی نگفتیم اردو را ترک کند و معتقدم که همه باید تا آخرین روز در اردو می‌ماندند و به ملی‌پوشان کمک می‌کردند.

وی در خصوص کنار گذاشتن برخی کشتی‌گیران شاخص، اظهار داشت: حسین نوری، محمدرضا گرایی، مهرداد مردانی و مهدی علیاری مصدوم بودند و به همین دلیل از تیم ملی خط خوردند چرا که با چشمان خودم دیدم که گرایی چه دردی می‌کشد، با چشمانم مدارک پزشکی مهدی علیاری و آتل حسین نوری را دیدم و می‌دانستم که موقع تمرین چه عذابی می‌کشند و کنار گذاشتن آنها هیچ دلیل دیگری نداشت. البته قرار نبود در این برهه از زمان اسامی را اعلام کنیم، اما نمی‌توانستم به کشتی‌گیران دروغ بگویم و در پاسخ به همه کشتی‌گیران صادقانه نظرم را اعلام کردم.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی تصریح کرد: بعضی از کشتی‌گیران را به دلیل مصدومیت از تیم کنار گذاشتیم و برخی دیگر هم در تورنمنت‌ها خوب ظاهر نشدند و نتوانستند توقعات کادرفنی را برآورده کنند و به همین دلیل از برنامه‌های کادرفنی خارج شدند. به طور مثال یوسف قادریان را در قزاقستان و مجارستان به میدان فرستادیم، اما نتایج ضعیفی کسب کرد و از برنامه‌های کادرفنی خارج شد. محمد الیاسی هم در تورنمنت مجارستان و مسابقات امید‌های آسیا حذف شد. حسین نوری و مهدی علیاری را در ترکیب تیم اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا قرار دادیم تا از نظر روحی تیم را ارتقا دهیم. نوری و علیاری از بهترین‌های تیم به حساب می‌آمدند، اما در رقابت‌های آسیایی نمایش قابل قبولی نداشتند. در رقابت‌های قزاقستان هم به حسین نوری استراحت دادیم، اما چهار کشتی‌گیر را در وزن ۸۷ کیلوگرم اعزام کردیم که از بین آنها رامین طاهری عالی ظاهر شد و نظر کادرفنی را به خود جلب کرد و موفق شد در برنامه‌های کادرفنی باقی بماند. قرار بود پروسه انتخاب ملی‌پوشان در تورنمنت گرجستان تکمیل شود و درواقع مسابقات گرجستان برای ما حکم انتخابی را داشت و به همین دلیل قصد داشتیم تمام کشتی‌گیرانی که از فیلتر‌های گذشته عبور کرده بودند را به گرجستان اعزام کنیم تا هر کشتی‌گیری که شکل بهتری از مبارزه را به نمایش بگذارد به عضویت تیم ملی درآید، اما در آستانه اعزام به گرجستان مهدی علیاری با مدارک پزشکی نشان می‌داد با پارگی عضله مواجه شده است. حسین نوری هم مصدوم شده بود و باید مچ پایش به مدت ده روز در آتل می‌ماند. محمدرضا گرایی به دلیل مصدومیت حدود بیست از تمرینات دور بود و در اردوی آخر هم نمی‌توانست در خاک تمرین کند. مهرداد مردانی شرایط مساعدی برای حضور در هیچ مسابقه‌ای را نداشت

بنا در ادامه گفت: کشتی‌گیرانی که در آستانه اعزام به رقابت های گرجستان مصدوم شده بودند از من پرسیدند که تکلیف چه می‌شود؟ به آنها گفتم منتظر بمانند تا عملکرد نفرات اعزامی به گرجستان را ببینیم. محمدهادی ساروی، رامین طاهری و کاویانی‌نژاد در رقابت های گرجستان عالی ظاهر شدند. از طرفی مصدومیت علیاری به گونه‌ای نبود که به مسابقات جهانی برسد چرا که دکتر ملک‌زاده گفت که تا سه ماه دیگر مصدومیت علیاری برطرف نخواهد شد. حسین نوری هم در فاصله‌ای کوتاه تا مسابقات جهانی نامه‌ای مبنی بر مصدومیت آورده بود و گرایی و مردانی هم به شدت مصدوم بودند. چرا باید کشتی‌گیران مصدوم را به رقابت‌های جهانی اعزام کنم و توانمندی جوانانی که طی ماه‌های اخیر عالی ظاهر شده‌اند را نادیده بگیرم؟ رامین طاهری در جام باشگاه‌های جهان بر قهرمان جهان غلبه کرد و پس از آن در هر تورنمنتی که خواستیم حضور پیدا کرد و نتایج عالی هم کسب کرد. کاویانی‌نژاد هم دو مدال طلای جوانان جهان کسب کرده و در گرجستان نمایشی قابل تحسین داشت. همه دوست دارند به مسابقات جهانی اعزام شوند اما من باید بهترین کشتی‌گیران را انتخاب کنم. به این تیم اعتقاد دارم و شک ندارم کشتی‌گیران جوان و با انگیزه‌ای که انتخاب کرده‌ام بهتر از باتجربه‌های مصدوم کشتی ظاهر خواهند شد. قول می‌دهم که این کشتی‌گیران در رقابت‌های جهانی با تمام وجود بجنگند

وی در پاسخ به این سوال که چرا بعد از تورنمنت گرجستان یک فرصت دیگر به کشتی‌گیران مصدوم نداده است، اظهار داشت: چطور می‌توانم چنین کاری را انجام بدهم؟ کمتر از ۲۰ روز تا رقابت‌های جهانی زمان داریم و با توجه به اینکه کشتی‌گیران تازه از تورنمنت گرجستان بازگشته‌اند باید چند روز به آنها فرصت بدهیم تا ریکاوری شوند. از طرف دیگر باید در فاصله‌ای نزدیک تا رقابت‌های جهانی وزن کم کنند تا با یکدیگر انتخابی برگزار کنند که چنین کاری اصلا منطقی نیست. کشتی‌گیران مصدوم شاید با مُسکن بتوانند در اردوها دوام بیاورند اما با این کار مصدومیتشان تشدید می‌شود و اعزام آنها به رقابت‌های جهانی می‌تواند به تیم ضربه بزند

بنا در پایان در خصوص شایعاتی مبنی بر کتک‌زدن برخی ملی‌پوشان اظهار داشت: من کسی را کتک نزده‌ام و فقط کشتی‌گیری که وارد اتاق شد و صدایش را بالا برده بود از اتاق بیرون کردم. من برای شاگردانم مثل پدر هستم و با آنها برخورد پدرانه دارم.

 
بیشتر بخوانید:

تگ ها


محمد بنا تیم ملی کشتی فرنگی کشتی