واکنش داوزنی به صحبت‌های پروین؛ از قوطی مدیر درنیاوردیم!

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان آخرین وضعیت ورزش کشور در فاصله کمتر از یک سال تا المپیک را تشریح کرد....

واکنش داوزنی به صحبت‌های پروین؛ از قوطی مدیر درنیاوردیم!

به گزارش مدال، ورزش ایران یک سال حساس و پر فراز و نشیب را برای کسب سهمیه حضور در بازیهای المپیک ۲۰۲۰ در پیش دارد. این در حالی است که برخی فدراسیون ها با مشکلات مالی و مدیریتی مواجه هستند و همین امر نگرانی ها را برای موفقیت ورزش کشور ایجاد کرده ا ست. 

محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان صبح امروز یکشنبه در نشست خبری به تشریح آخرین وضعیت ورزش کشور پرداخت. 

سال مهمی در پیش داریم
وی در آغاز این نشست خبری که به بهانه هفته دولت برگزار شد، گفت: سال ٩٨ سال مهمی برای ورزش است، رشته های المپیکی باوجود کمبود منابع در حال تلاش هستند تا شرایط لازم برای کسب سهمیه المپیک را به دست بیاورند.

 

فدراسیون ها مدیریت هزینه کنند
داورزنی با بیان اینکه قیمت برخی برنامه ها به خصوص برون مرزی چند برابر شده است، تاکید کرد: به همین دلیل فدراسیون ها باید مدیریت هزینه بیشتری داشته باشند تا از این بزنگاه با نتیجه و بدون مشکل عبور کنیم.

 

تیم ها نیازمند اعزام هستند
معاون وزیر ورزش با اشاره به چگونگی کسب سهمیه در رشته های مختلف و اینکه در برخی رشته ها امتیازها در کسب سهمیه تعیین کننده هستند، خاطرنشان کرد: این رشته ها نیازمند اعزام های بیشتری هستند طوریکه اگر در یک رویداد حاضر نباشند، امتیاز آن رویداد را از دست می دهند.

داورزنی با بیان اینکه در برخی رشته ها هم مسابقات قاره ای و انتخابی در توزیع سهمیه ها تعیین کننده هستند، ادامه داد: هر یک از رشته ها در تلاش برای کسب سهمیه هستند تا کاروان ایران کاملتر شود.

 

برای دوومیدانی سرپرست می گذاریم
داورزنی با اشاره انتخابات اخیر برخی فدراسیون ها تصریح کرد: نیاز است تا در رشته های المپیکی ثبات مدیریت حفظ شود اما از طرفی به خاطر پایان دوره چهارساله روسا باید قانون را رعایت کنیم، مانند دو ومیدانی که شهریورماه دوره ریاست مجید کیهانی تمام می شود  قطعا تا ان زمان سرپرست انتخاب می شود.

 

واگذاری استقلال و پرسپولیس به مشکل می خورد
معاون وزیر ورزش با اشاره با روند خصوصی سازی سرخابی ها که از سال گذشته آغاز شد، گزارشی مختصر از پیگیری آن ارائه کرد و گفت: آنچه مجلس به عنوان شیوه واگذاری ارائه کرد با روند همیشگی متفاوت بود، جلسات زیادی برگزار کردیم تا این شیوه مصوب قابلیت اجرا بگیرد اما در نهایت جمع بندی با سازمان خصوصی سازی این بود که اینگونه واگذاری به مشکل بر می خورد. نظر  وزارتخانه بر خصوصی سازی است و اینکه یک درصد هم در اختیار دولت نباشد. در این میان مسایل مختلفی وجود دارد که اداره دو باشگاه را با مشکل مواجه می کند مانند اینکه اجازه پرداخت بودجه به این دو باشگاه نیست.

 

پیگیری تغییر روش واگذار سرخابی ها
محمدرضا داورزنی با اشاره به نامه وزیر به ریاست مجلس مبنی بر تغییر مصوبه این مجلس گفت: معاون امور مجلس پیگیر این مسئله است تا با استفاده از قانون اصل ٤٤ مصوبه تغییر کرده و از طریق مزایده روند خصوصی سازی را انجام دهیم.

 

بانک ذخیره ورزش
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش همچنین به موضوع استعدادیابی و برگزاری المپیاد ورزشی اشاره کرد و ضمن ارائه گزارشی در این زمینه تاکید کرد که نفراتی که از این رقابت ها شناسایی می شوند، بانک ذخیره ورزش از استعدادهای برتر را شامل می شوند.


امضا تفاهم نامه مالی با فدراسیون ها
داورزنی  همچنین اعلام کرد که از امروز نشست با فدراسیون ها آغاز می شود تا تفاهم نامه مالی برای سال جاری با آنها امضا شود، سعی می می کنیم ظرف مدت زمان ٢ هفته این نشست ها را تمام کنیم البته که تا به امروز در چند مرحله به فدراسیون ها پرداختی داشته ایم.


کارمندان وزارت ورزش در هیات مدیره استقلال و پرسپولیس
وی در آغاز این بخش در مورد حضور کارمندان وزارت ورزش در هیات مدیره سرخابی ها گفت: موضوع این نیست که کارمندان نتوانند عضو شوند، آنها می توانند مامور شوند نه اینکه همزمان در وزارت و هیات مدیره باشند.

 

*از قوطی مدیر درنیاوردیم!

وی درباره صحبت های پروین مبنی بر اینکه گفته از قوطی مدیر درآورده اید، تصریح کرد: ما مدیرعامل انتخاب نمی کنیم بلکه هیات مدیره انتخاب می کند که فکر نمی کنم از قوطی درآمده باشند، بلکه صاحب نظر هستند. هیات مدیره هم حساسیت خودش را دارد و وزارت تلاش کرده در این امور دخالت نکند تا به قول دوستان از قوطی مدیر در بیاورد.

 

*واکنش به مسدود شدن حساب فدراسیون ها
معاون وزیر با اشاره نشست برگزار شده با سازمان امور مالیاتی گفت: دوستان قول دادند در مورد مسدود شدن حساب فدراسیون ها همکاری لازم را داشته باشند تا به موقع از طریق ظرفیت های قانونی به این موضوع رسیدگی شود.

 

*مخالفت با استعفای سعادتمند از استقلال
وی در رابطه با هیات مدیره استقلال مطرح شد، گفت: سعادتمند بنا به دلایل شخصی استعفا داد که مورد پذیرش قرار نگرفت اما اینکه نهایتا در مورد ریاست هیات مدیره چه کسی انتخاب شود، موضوعی است که شخص وزیر باید در مورد آن تصمیم بگیرد. وزیر که رئیس مجمع است استعفای سعادتمند را نپذیرفته است، امیدواریم زودتر در این مورد تعیین تکلیف شود.


*حقوق ورزشکاران چقدر است؟
وی با تاکید بر اینکه تلاش می شود خللی در روند کسب سهمیه فدراسیون ها ایجاد نشود، خاطرنشان کرد: سعی این است به لحاظ تعداد رشته ها و ورزشکاران نسبت به دوره قبل بهتر باشیم، در ستاد بازی ها هم مصوب سد از تیرماه امسال تا تیرماه سال آینده ورزشکاران صاحب سهمیه حقوق بگیرند. جمع این حقوق برای هر ورزشکار ٦٠ میلیون است، کسانیکه دیرتر سهمیه بگیرند هم حقوق شان به صورت معوقه پرداخت می شود.


*فدراسیون فوتبال در مورد ساکت پاسخگو باشد
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش همچنین در مورد پست های متعدد محمدرضا ساکت در فدراسیون فوتبال گفت: ساکت به خاطر بازنشستگی در ارکان فدراسیون یعنی ریاست، نایب رئیسی، دبیری و خزانه داری نمی تواند پست بگیرد اما اینکه یک بازنشسته در بخش های مختلف بتواند همکاری داشته باشد، غیرقانونی نیست، قانون هم اجازه می دهد از بازنشستگان به عنوان مشاور و .... استفاده شود اما نه در بخش اجرایی، فدراسیون فوتبال هم در مورد آقای ساکت پاسخگو باشد.


*تاج پاسخ دو استعفا را بدهد
وی در واکنش به این  که دو عضو کمیته فوتسال و از جمله انصاریفر بعد از انتصاب ساکت اعلام استعفا کردند، خاطرنشان کرد: مهدی تاج باید در این زمینه پاسخ بدهد.


*احضار رئیس فدراسیون طبیعی است
 ورود نهادهای نظارتی به فدراسیون ها و نظارت بر عملکرد آنها موضوع دیگری بود که داورزنی در مورد آن اینگونه توضیح داد:  موضوع دستگاه های نظارتی همیشگی است، مدیران اجرایی بازرسی می شوند، بعد از بازرسی ها پرونده بسته می شود یا در مراجع قضایی بررسی بیشتری نسبت به آنها انجام می شود، اینکه یک رئیس فدراسیون جدیدا از طرف نهادهای نظارتی احضار شده است، طبیعی است.


*باید در مورد والیبال پاسخگو باشم
داورزنی تاکید کرد: فدراسیون والیبال هم جزو فدراسیون هایی بوده که مورد بازرسی قرار گرفته است، موضوع مربوط به زمانی می شود که من رئیس فدراسیون بودم و قاعدتا باید پاسخگو باشم، این کار طی دو مرحله انجام شده است، به جز فدراسیون والیبال چند فدراسیون دیگر هم بازرسی شده اند.
وی تاکید کرد که در مورد حضورش در انتخابات فدراسیون والیبال هنوز تصمیمی گرفته نشده است.


*تصمیم گیری در مورد فدراسیون تنیس
داورزنی همچنین گفت که در رابطه با انتخابات فدراسیون تنیس تا فردا تصمیم گیری خواهد شد.


*اختلاف نظر در مورد یک رئیس فدراسیون
این مقام مسئول در وزارت ورزش همچنین در مورد شرایط رئیس دوتابعیتی یکی از فدراسیون ها اینگونه توضیح داد: زمانی یک نفر از کشوری درخواست تابعیت می کند که این دو تابعیتی است، زمانی مادر یک فرد تابعه کشور دیگری است و فرزند می تواند تابعه کشور دیگر را داشته باشد بدون اینکه درخواست تابعیت بدهد. اختلاف نظری در این خصوص وجود دارد که از طریق نهادهای مربوطه پیگیر آن هستیم.


*واگذاری استقلال و پرسپولیس قائل به فرد نیست
داورزنی همچنین در رابطه با این که آیا تغییرات ایجاد شده در مدیریت سازمان خصوصی خللی در روند واگذاری سرخابی ها ایجاد می کند، گفت: خیر، تصمیات قائل به فرد نیست، سازمان خصوصی سازی طبق قانون و مصوبه مجلس موظف است تا شرایط واگذاری سرخابی ها را با هر مدیریتی ایجاد کند.


*موفقیت بانوان ایران با حجاب بهترین تبلیغ است
وی در مورد بهره برداری سیاسی شبکه معاند اینترنشنال از بانوان ورزشکار گفت: بانوان ما با رعایت مسائل فرهنگی و شرعی در رشته های مختلف حضور بین المللی دارند. در والیبال و بسکتبال بعد از  حدود ۳۸ سال راهی رقابت های بین المللی شده اند و ما در والیبال لژیونر داریم. وقتی قهرمان تکواندو ما مدال آور ما در المپیک مدال می گیرد و در صد شبکه پخش می شود، در واقع تبلیغ ما است که حجاب محدودیت نیست و می شود با حجاب مدال المپیک گرفت و قهرمان شد. این افتخاری برای همه ما است که حجاب محدودیت اجتماعی ندارد. بانوان ما ثابت کرده اند که می توانند با پوشش خود در مسابقات مختلف حضور یابند و توانمندی خود را نشان دهد.


*پاسخ به یک اتهام
معاون وزیر ورزش همچنین در پاسخ به پرسش یک خبرنگار در مورد نگاه متفاوت وزارت ورزش نسبت به فدراسیون ها و اینکه فدراسیون ها به مدیریت هزینه تشویق می شوند اما در فوتبال اینگونه نیست کمااینکه شما ٤٠٠ هزار دلار هم با خود به امارات بردید تا به فوتبالیست ها بدهید، توضیح داد.


*۴۰۰ هزار دلار از اعتبارات فدراسیون فوتبال بود
وی گفت: فوتبال در دنیا به دلیل گستردگی و نفوذش متفاوت از سایر رشته هاست، اما فوتبال در ایران یک بنگاه اقتصادی نیست، مثل دیگر رشته ها یک فدراسیون است و با نظارت دولت فعالیت دارد، البته دولت در فعالیت داخلی هیچ فدراسیونی دخالت نمی کند اما همراهی و نظارت لازم را دارد، نمی توان منکر هیجاناتی که فوتبال در جام جهانی برای جامعه ایجاد کرد، شد طوریکه مقام رهبری هم پیام دادند. اینکه می گویید مدیریت هزینه در فوتبال نادیده گرفته می شود، درست نیست. پولی که فدراسیون فوتبال بابت صعود به جام جهانی از فیفا گرفت از کمک های دولت بیشتر بود. آن ٤٠٠ هزار دلاری هم که من با خود به امارات محل برگزاری جام ملت ها بردم از محل اعتبارات خود فدراسیون فوتبال بود نه وزارت ورزش، از محل بودجه وزارت ورزش هیچ پاداشی به فوتبال تعلق نگرفت.


*داوری باید از والیبال کنار برود
داورزنی در پایان در رابطه با سرپرستی فدراسیون والیبال گفت: داوری در صورتی که بخواهد برای انتخابات کاندیدا شود، از سرپرستی کنار می رود.

 

بیشتر بخوانید:

پروین: داورزنی چه کاره است که برای پرسپولیس و استقلال تصمیم می‌گیرد!

 

تگ ها


محمدرضا داورزنی واگذاری سرخابی ها لیگ برتر خلیج فارس فوتبال