واکنش رئیس کمیته انضباطی به صحبت‌های قهرمانی

......

 
فریدون اصفهانیان، رییس کمیته داوران درباره ارزیابی‌اش از عملکرد داوران در شش هفته ابتدایی لیگ هجدهم اظهار کرد: متاسفانه هنوز وقت نکردیم هفته ششم را بررسی کنیم اما مجموع عملکرد داوری را در پنج هفته اول مثبت ارزیابی می‌کنم و فکر می‌کنم داوان عملکرد خوبی داشتند و اشتباهات تاثیرگذار چیزی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد بوده که به نظرم متناسب است. البته با همت بیش‌تر داوران این درصدها می‌تواند به صفر نزدیک شود.

او ادامه داد: هفته ششم را هنوز بررسی نکردیم اما بازی ذوب‌آهن و پدیده را در استادیوم حضور داشتم و داور یک پنالتی را برای ذوب‌آهن نگرفت. اشتباهاتی در این هفته‌ها موجود بوده اما سه چهار اشتباه تاثیرگذار بیشتر نبوده است. باتوجه به این که بهترین مدرس فیفا را آوردیم، کلاس‌های مستمر زیادی برای داوران برگزار کردیم و با راهکارهایی آمادگی جسمانی و دانش آن‌ها را تقویت کردیم، کمیته داوران وظایف خود را انجام داده است.

رییس کمیته داوران اضافه کرد: نمی‌شود که اشتباه وجود نداشته باشد. در جام جهانی هم داوران اشتباه می‌کنند چه برسد به لیگ برتر. حالا در جام جهانی کمک داور ویدیویی وجود داشته و توانسته برخی اشتباهات داوران را اصلاح کند که همین یکی از مزیت‌های ویدئو چک است. ما اشتباهات داوران‌مان را تایید می‌کنیم و باید آن‌ها را کاهش دهیم. برای این داوران کلاس‌های توجیهی برگزار می‌شود تا متوجه خطاهای خود بشوند و در قضاوت‌های بعدی خود آن را اصلاح کنند.

او درباره انتقادهای سایر کارشناسان داوری نسبت به تعداد زیاد اشتباه‌های تاثیرگذار و مقصر اصلی این قضیه تصریح کرد: ما دنبال مقصر نیستیم. تیم‌ها هم نباید این کار را بکنند زیرا اگر می‌خواهند دنبال مقصر بگردند، نیمی از نتیجه نگرفتن‌شان هم تقصیر خودشان است چون نتوانستند از فرصت‌های گلزنی خود استفاده کنند. ما هنوز بررسی کامل نکردیم ولی می‌دانم اگر این بررسی انجام شود، همان ۳ تا ۴ اشتباه تاثیرگذار بیش‌تر نبوده است. جریمه برای داوران، پس از آنالیز کمیته داوران در نظر گرفته خواهد شد نه کارشناسی داوران پیشکسوت در رسانه‌های مختلف.

اصفهانیان درباره صحبت‌های جنجالی محسن قهرمانی در یک برنامه تلوزیونی مبنی بر سالم گرفتن گل خطای راه‌آهن در دیدار با استقلال به دلیل حواشی هوداران آبی‌پوش گفت: من این صحبت‌ها را نشنیدم. این برنامه را ندیدم. انتظار ما این است که داوران چنین تفکری نداشته باشند. به هر حال هواداران فحاشی می‌کنند اما داور نباید مسائل شخصی را در قضاوت خود دخیل کند. نباید به‌خاطر مسائل شخصی نتایج بازی را عوض کنیم. من نمی‌دانم قهرمانی چرا این حرف‌ها را زده و چرا آن موقع این کار را انجام داده است. فکر می‌کنم داوران کنونی ما به هیچ وجه این شکلی عمل نمی‌کنند و قضاوت‌های عادلانه‌ای دارند.

او در پایان درباره حضور تیم‌های داوری ایرانی در جام ملت‌های آسیا گفت: هنوز نامه‌ای به فدراسیون نرسیده و رایزنی انجام نشده است. با این حال ما از حضور هر کدام از داوران‌مان در این مسابقات استقبال می‌کنیم.

تگ ها


لیگ برتر خلیج فارس فوتبال