واکنش رئیس کمیته داوران به اظهارات سخندان

هدایت ممبینی رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال در خصوص کنار گذاشته شدن رضا سخندان از لیست داوران بین‌المللی توضیحاتی ارائه داد...

هدایت ممبینی رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال در خصوص کنار گذاشته شدن رضا سخندان از لیست داوران بین‌المللی توضیحاتی ارائه داد

به گزارش مدال، هدایت ممبینی، رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال علت کنار گذاشته شدن رضا سخندان از لیست داوران بین‌المللی را اعلام کرد.

به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، هدایت ممبینی، رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت:
با توجه به اینکه سیاست کمیته داوران جوانگرایی است، در چیدمان بازی‌های لیگ برتر و دسته اول فوتبال تأکید بر جوانگرایی داریم.
وی در خصوص موضوع مطرح شده درباره رضا سخندان گفت:
ایشان متولد سال 1352 است و 46 سال سن دارد و تاکنون با تلاش و شایستگی‌های خود و حمایت‌های همه جانبه فدراسیون فوتبال در بسیاری از مسابقات جهانی و آسیایی قضاوت کرده است. پس از آنکه از تیم داوری آقای فغانی خارج شد، تاکنون هیچ مسابقه‌ای برای قضاوت از سوی AFC یا فیفا به عنوان کمک داور برای ایشان در نظر گرفته نشده و آخرین قضاوت ایشان با تیم داوری علیرضا فغانی در مسابقات بین‌المللی، در اسفند سال1397 بوده است.
ممبینی خاطرنشان کرد:
بر همین اساس کمیته داوران این شانس را برای داوران جوان قائل شده تا بتوانند سال‌های متمادی همانند رضا سخندان برای کشور عزیزمان افتخار آفرینی کنند. همانطور که در لیست داوران بین‌المللی سال 2020 میلادی مشاهده می‌شود، افرادی چون امیر عرب براقی با 27 سال، فرهاد مروجی با 30 سال و... وارد لیست بین‌المللی شدند تا برای داوری ایران در حوزه بین‌المللی پشتوانه‌سازی شود.
وی ادامه داد:
از ابتدا رضا سخندان جهت شرکت در آزمون‌های بین‌المللی دعوت نشده بود که در تماس تلفنی ایشان با کمیته داوران بحث انصراف داوطلبانه مطرح شد، اما وی اصرار به حضور در لیست و شرکت در آزمون‌های طراحی شده توسط کمیته داوران را داشتند که در نهایت مجوز حضور ایشان صرفاً جهت شرکت در آزمون‌ها صادر شد.
ممبینی افزود:
امسال در قسمت داوران بین‌المللی فوتبال از 5 نفر، کمک داوران فوتبال از 4 نفر و داوری فوتسال بانوان از 5 کاندیدا دعوت شد که پس از پشت سر گذاشتن آزمون تئوری زبان انگلیسی، ویدئو تست و دانش داوری برترین افراد براساس سابقه و نتایج آزمون برگزیده شدند.
وی خاطرنشان کرد:
کمیته داوران معتقد است انگیزه پیشرفت در داوری برای هر داور، دلیل اصلی موفقیت و توسعه است و به طور حتم ابلاغ‌های داوری صادره از سوی فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز بر این موضوع دلالت دارد. برای مثال در بحث آقای سخندان، تنها ابلاغ ایشان پس از 7 ماه در بالاترین سطح مسابقات AFC (لیگ قهرمانان آسیا) ابلاغی مبنی بر داور چهارمی بود.
ممبینی گفت:
همانطور که رضا سخندان در حضور 16 ساله خود در میادین بزرگ جهانی و آسیایی نظیر جام جهانی، المپیک، جام کنفدراسیون‌ها، جام ملت‌های آسیا برای سه دوره و... قضاوت کرد، هیچ عدم صداقتی در فدراسیون فوتبال وجود نداشت، امروز هم همان روند وجود دارد. انتظار می‌رود پیشکسوتان عرصه، ضمن رعایت اصول حرفه‌ای و تجربیات خود را در اختیار نفرات جوان‌تر قرار دهند.

بیشتر بخوانید:

سخندان:ممبینی گفت در فهرست بین‌المللی خواهی ماند/مشکل من بی صداقتی است

تگ ها


رضا سخندان هدایت ممبینی داوران رییس کمیته داوران کمیته داوران لیگ برتر فوتبال ایران خداحافظی سخندان از داوری لیگ برتر خلیج فارس فوتبال