واکنش فدراسیون تکواندو به دوپینگ ولی نژاد

آرش فرهادیان، رییس سازمان تیم‌های ملی تکواندو در خصوص مثبت شدن تست دوپینگ ملی‌پوش بانوان توضیح داد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماموران ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در راستای اعزام کاروان پاک به المپیک، با حضور در اردوی تیم ملی تکواندو اقدام به نمونه گیری کردند که پس از انجام آزمایش‌های تخصصی در آزمایشگاه کلن آلمان وجود ماده ممنوعه AAF (فوروزماید) در نمونه یلدا ولی نژاد، ملی پوش تکواندوی بانوان تایید شد.


در همین خصوص با آرش فرهادیان رییس سازمان تیم‌های ملی تکواندو گفت و گو کردیم. فرهادیان در ابتدای صحبت هایش راجع به این موضوع گفت: ما بر اساس سیاست ورزش پاک و به دور از هرگونه حرکات غیراخلاقی در ورزش از چند سال قبل خودمان با هماهنگی‌ای که با فدراسیون پزشکی کشور و ستاد مبارزه با دوپینگ داشتیم در خواست کردیم، در اردوهای تیم ملی و حتی قبل از اعزام به رقابت‌های برون مرزی از ورزشکاران تست گرفته شود. این درخواست را خودمان دادیم مبنی بر اینکه ورزشکاران حمیت را داشته باشند که مسائل رعایت کنند و به همه ورزشکاران اطلاع دادیم از زمانی که به اردو وارد می‌شوند این موارد را رعایت کنند حتی پرونده‌های پزشکی برای ورزشکاران تشکیل شد و قبل از اینکه ورزشکاران به اردوها وارد شوند این پرونده‌ها توسط رئیس محترم کمیته پزشکی فدراسیون پر و تنظیم می‌شد. داروهایی که مصرف می‌کردند و یا اگر تحت درمان بودند همگی در این پرونده لحاظ می‌شد.


وی ادامه داد: در اردویی که تیم ملی بانوان داشتند، چندین ماه قبل طبق روال گذشته از ستاد مبارزه با دوپینگ آمدند و به درخواست خود ما از ورزشکاران‌مان تست گرفتند و بعدا مشخص شد یکی از ورزشکاران به علت مصرف داروی کاهش وزن تست او مثبت شده است. خانم ولی نژاد نسبت به نتیجه‌ای که اعلام شده بود اعتراض داشتند و گفتند به دلیل مصرف داروی کاهش وزن بوده است. هرچند این اتفاق بدون اطلاع کادر فنی و فدراسیون افتاده بود و به شدت برخورد کردیم. به هیچ عنوان هیچ هماهنگی‌ای برای مصرف آن دارو صورت نگرفته است. ضمن اینکه ما از همه ورزشکارانی که در اردوها شرکت می‌کنند تعهد نامه و ضمانت نامه در خصوص دوپینگ می‌گیریم که در واقع این اتفاق نیفتد. ایشان هم تعهد نامه را امضا کردند و هم چنین چیزهایی که مربوط به رعایت موارد از قبیل بحث مبارزه با دوپینگ می‌باشد. بدون هماهنگی با پزشک تیم و کادر فنی، متاسفانه ایشان داروی کاهش وزن مصرف کرده بودند و با توجه به اینکه ما درخواست کردیم از ورزشکاران حاضر در اردو نمونه گرفته شود این اتفاق افتاد.


او در این خصوص اضافه کرد: همین الان ما برای ورزشکارانی که در اردو هستند هم آقایان و هم بانوان که در رده سنی جوانان و بزرگسالان هستند و برای رقابت‌های آتی آماده می‌شوند دعوت کردیم و با مسئولان ستاد مبارزه با دوپینگ هماهنگ کردیم تا بیایند و از همه ورزشکاران تست بگیرند. طبیعتا این مسئله را فدراسیون به جدیت و قاطعیت دنبال می‌کند و اجازه نمی‌دهد که در این زمینه کسی تخلفی داشته باشد لذا این مسئله کاملا با اطلاع فدراسیون بوده و این تست درخواست خود فدراسیون بوده و متاسفانه ایشان با توجه به کاری که بدون هماهنگی کرده تستش مثبت شده است.


فرهادیان در مورد محرومیت این تکواندوکار گفت: این محرومیت دوساله از طرف ستاد مبارزه با دوپینگ است اما چون ما در تعهدنامه‌ای که به بچه‌ها دادیم اعلام کردیم در صورت بروز مشکل این چنینی فدراسیون هم جریمه خواهد کرد، مطمئنا فدراسیون هم در این خصوص جلسه‌ای تشکیل خواهد داد و حتما جریمه‌ای را برای ورزشکار خطاکار در نظر خواهد گرفت. متاسفانه آن چیزی که ایشان ارائه کرده دفاعیات قابل استنادی نبوده است. ضمن اینکه در تعهد نامه‌ای که به ورزشکاران تیم دادیم و قبل از ورود به اردو ملاحظه و امضا می‌کنند به صراحت اعلام کردیم بدون هماهنگی پزشک تیم و کادر فنی اجازه مصرف هیچ دارویی ندارند و در صورت بروز اتفاق این چنینی برخورد خواهد شد و ایشان هم هیچ کدام از بندهای تعهد نامه ر رعایت نکرده است.


سخنگوی تیم‌های ملی تکواندو در انتها بیان کرد: فقط خواهشم این است که دوستان به این نکته توجه داشته باشند که در هر صورت فدراسیون تکنواندو جدیت لازم را در زمینه انجام ورزش پاک و موارد مربوط به مبارزه با دوپینگ دارد و به جدیت این موارد را دنبال می‌کند. این مسئله‌ای که اتفاق افتاد عزم فدراسیون را بیشتر کرد تا دقت بیشتری داشته باشد و همچنان نمونه تست‌هایی که از ورزشکاران گرفته می‌شود را به جدیت دنبال کند.

تگ ها


تکواندو تکواندو