واکنش‌ها به حواشی ورزشگاه کربلا/ دیوان وقت شیعی: تقدس کربلا مخدوش شد

محافل سیاسی و مذهبی به اتفاقات رخ داده در ورزشگاه کربلا واکنش نشان دادند و خواستار عدم تکرار این اتفاقات در کربلا شدند....

در پی مطرح شدن برخی حاشیه ها در خصوص برگزاری مراسم افتتاحیه بازی های قهرمانی غرب آسیا در ورزشگاه بین المللی شهر کربلا، برخی محافل سیاسی و مذهبی نسبت به آن واکنش نشان دادند.

به گزارش مدال، دیوان وقت شیعی عراق در بیانیه ای روز پنجشنبه اعلام کرد که رویدادهای مراسم افتتاحیه، تقدس کربلا را آشکارا مخدوش کرده است.

این دیوان در بیانیه خود ضمن محکوم کردن حواشی این مراسم، آن را هتک حدود شرعی و تجاوز به ضوابط اخلاقی لازم الاجرا در  شهر مقدس کربلا دانسته است.

دیوان وقف شیعی از همه دست اندرکاران خواسته است اقدامات لازم برای عدم تکرار چنین حوادثی انجام دهند.

نوری المالکی دبیرکل حزب الدعوه اسلامی عراق نیز ساعتی پیش در بیانیه ای با محکوم کردن حواشی مراسم افتتاحیه بازی های غرب آسیا در ورزشگاه کربلا در "پخش موسیقی رقص" آن را موجب هتک حرمت و قداست شهر کربلا و حرم امام حسین (ع) دانست.

وی خواستار انجام تحقیق در خصوص این حادثه و روشن شدن ابعاد آن شد.

همزمان دولت محلی استان کربلا به ریاست استاندار این استان نیز بیانیه ای صادر و با اشاره به انتقاداتی از برگزاری مراسم افتتاحیه مسابقات غرب آسیا در ورزشگاه کربلا انجام می شود، اعلام کرد که نقشی در برنامه ریزی و برگزاری این مراسم نداشته و صرفا مانند دیگر برنامه های مشابه، حمایت و پشتیبانی برای برگزاری اصل مراسم انجام داده و مسئولیت برگزاری و جزییات مراسم با وزارت جوانان و ورزش بوده است.

بیانیه تاکید کرده است که دولت محلی کربلا از این پس اجازه برگزاری هر گونه مراسم را منوط به هماهنگی های لازم خواهد دانست تا جلوی تکرار این رویدادها گرفته شود.

انتشار ویدئوی کوتاه از مراسم افتتاحیه مسابقات غرب آسیا در ورزشگاه بین المللی کربلا که طی آن و در قالب بخشی از برنامه افتتاحیه برخی زنان بدون پوشش سر و همراه با موسیقی اقدام به حرکات نمایشی کرده بودند، بازتاب گسترده ای در فضای رسانه ای و مجازی عراق داشته است.

وزارت ورزش عراق نیز روز جمعه در  اطلاعیه خود تاکید کرده است که این وزارتخانه در حد پشتیبانی و فراهم کردن امکانات برای برگزاری مراسم آبرومند در ورزشگاه در حالی که ورزشگاه های عراق همچنان در تحریم بین المللی قرار دارد، تلاش کرده است اما مسئولیت تدوین و اجرای برنامه های افتتاحیه بر عهده کنفدراسیون غرب آسیا بوده است.

اطلاعیه تاکید کرده است که حوادث ورزشگاه کربلا به هیچ عنوان عمدی نبوده چرا که وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال این کشور پیشتر به شرکت مجری تاکید کرده بودند که مراسم نباید حاوی مواردی باشد که قداست استان کربلا را مخدوش می کند.

در این بیانیه بر تلاش مضاعف بر عدم تکرار این گونه رخدادها و کوشش برای حفظ حرمت و قداست استان کربلا تاکید شده است.

وزارت جوانان و ورزش عراق همچنین خواستار حفظ وحدت، احترام به نظرات دیگران و پایبندی به قوانین و عرف جامعه و عدم ورود عراقی ها به درگیری و تبادل اتهامات در فضای مجازی و فضاسازی هایی شد که – به تعبیر بیانیه - برای رفع تحریم از ورزشگاه های عراق مضر است.

بیشتر بخوانید:
توتومرکاتو خبر داد؛ یک مدافع بوسنیایی در راه استقلال
راهکار سرمربی استقلال برای مقابله با تاخیر در برگزاری لیگ

تگ ها


ورزشگاه کربلا حواشی ورزشگاه کربلا فوتبال عراق مراسم افتتاحیه فوتبال