وجه مشترک دایی، مهدوی‌کیا و سردار آزمون

در میان همه پاسورها و گل‌سازهای تاریخ فوتبال ایران باید نام علی دایی را هم گنجاند. به نظر اغراق‌آمیز می‌آید ولی دو گل ماندگار تاریخ فوتبال ایران را علی دایی ساخته است....

 به گزارش مدال و به نقل از ایران ورزشی ، در بازی مشهور ایران ـ استرالیا‌ هنوز هم بیشترین تحسین‌ها نثار احمدرضا عابدزاده و خداداد عزیزی می‌شود، اما پاس علی دایی که منجر به گل تساوی شد، انگار به‌عمد نادیده گرفته می‌شود. دایی در میانه میدان و درحالی ‌که کاملاً پشت به دروازه بود، توپ را کنترل کرد و بدون درنگ چرخید و توپ را برای خداداد فرستاد. 


یک پاس بی‌نظیر که قبلاً مشابه آن را در جام ملت‌های ۱۹۹۶ در بازی مقابل کره جنوبی هم داده بود. این لحظه نقطه عطف زندگی خداداد عزیزی است که البته هر وقت تریبون گیر آورد به دایی متلکی پراند که پاس نمی‌داد!


چند ماه بعد در دیدار فوق حساس ایران ـ آمریکا هم پاس علی دایی بود که مهدی مهدوی‌کیا را با کیسی کلر تک‌به‌تک کرد. باز هم پشت به دروازه، تحت فشار اما با دید عالی. یک گل درخشان دیگر که این‌بار مسیر زندگی مهدی را عوض کرد. او به‌واسطه این گل جاودانه شد و از گذراندن خدمت سربازی هم معافیت یافت.


مهدی مهدوی‌کیا هم یک گل‌ساز شگفت‌انگیز بود. هر سانتر او همه را از جا می‌پراند اما صحنه بوسیدن کفشش توسط روی پراگر، بازیکن اهل چک، از خاطره‌های ماندگار ما از بوندس لیگا است. تیم هامبورگ مقابل هرتابرلین قرار گرفت. مهدوی‌کیا، هاشمیان و رسول خطیبی در هامبورگ و علی دایی در هرتابرلین توپ می‌زدند. هامبورگ ۵-۱ پیروز شد و مهدوی‌کیا درحالی‌ که خودش در موقعیت کامل گلزنی بود توپ را به پراگر پاس داد تا او هت تریک کند و بعد خم شد و کفش مهدی را بوسید. برای ما که مشتاق دیده شدن در دنیا بودیم، این صحنه در مایه «بر طبل شادانه بکوب» اسباب شادمانی شد؛ یک قاب ماندگار از همه مهاجمانی که با پاس‌های مهدوی‌کیا گل زدند و در خاطره‌ها ماندند.


سردار آزمون با علی دایی و مهدوی کیا فرق دارد، اساسی. چیزی شبیه اختلاف‌ سلیقه دو نسل در لباس پوشیدن و موسیقی. سردار هم در دیدار زنیت ـ اورنبورگ پاسی داد که شاید بیشتر از بسیاری از گل‌هایش در ذهن بماند. او در اولین دقیقه از وقت‌های اضافه و درحالی ‌که تیمش با نتیجه ۳-۱ از حریف پیش بود و خودش با دو گل زده در موقعیت هت‌تریک بود، یک پاس فداکارانه به آرتم جیوبا کاپیتان تیم داد تا او با ۱۷ گل به‌عنوان آقای گل لیگ به صدر جدول بالاتر از مهاجم ایرانی برود!


یک رفتار عجیب که شاید بعدها وقتی سردار بازنشسته شد و در خلوت به لیست افتخاراتش نگاه کرد، لبش را بگزد. آقای گل شدن در یک لیگ حتی محلی هم لذت‌بخش است چه رسد به لیگ روسیه! اما درحالی‌ که هنوز یک هفته تا پایان این لیگ مانده است، کار عجیب آزمون مثل باقی رفتارهایش در رستوران و رختکن و... تیتر رسانه‌ها شده است. پسر خوش‌چهره فوتبال ایران همه ‌اعمال و رفتار عالم ستار‌گی را دارد با هم انجام می‌دهد. هم شروشور و حاشیه، هم درخشش و گلزنی‌های توقف‌ناپذیر!


احسان محمدی

بیشتر بخوانید:

سردار آزمون، قهرمان این روزهای سنت پترزبورگ

حرص دادن سردار آزمون در حین مصاحبه هم تیمی‌اش/ ویدیو

 

 

تگ ها


علی دایی زنیت سنت پترزبورگ مهدی مهدوی کیا سردار آزمون لیگ برتر خلیج فارس فوتبال