ورزشگاه‌های میزبان یورو ۲۰۲۰ - قسمت اول

با تصمیم یوفا، بازی های یورو ۲۰۲۰ در ۱۱ شهر اروپایی برگزار خواهد شد....

به گزارش "ورزش سه"، یورو ۲۰۲۰ از جمعه شب هفته جاری با دیدار تیم های ترکیه و ایتالیا آغاز خواهد شد. ۱۱ شهر مختلف از سراسر اروپا، از بازی های این دوره میزبانی خواهند کرد. در آستانه شروع یورو، اطلاعات جالبی از شهرهای میزبان این دوره را طی دو گزارش برایتان آماده کرده ایم. قسمت اول این گزارش را در ادامه بخوانید:

۱- آمستردام/ هلند

پایتخت دوچرخه جهان که مردم آن ۶۰ درصد از سفرهای درون شهری خود را با این وسیله نقلیه انجام می دهند سالانه میزبان حدود ۱۷ میلیون نفر گردشگر از سرتاسر جهان است؛ با توجه به اینکه تعداد دوچرخه ها در آمستردام بیش از جمعیت این شهر است، اعطای لقب پایتخت دوچرخه جهان به این شهر کاملا منطقی به نظر می رسد. ورزشگاه یوهان کرایف آره¬نا با سقف کشویی که از سال ۱۹۹۶ افتتاح شد، میزبان بازی های یورو در این شهر خواهد بود. این شهر میزبان رویدادهای فوتبالی مهمی همچون فینال لیگ قهرمانان اروپا ۱۹۹۸، فینال لیگ اروپا ۲۰۱۳ و چند بازی گروهی و حذفی یورو ۲۰۰۰ بوده است.

ورزشگاه محل برگزاری بازی ها: یوهان کرایف آره¬نا
تاسیس: ۱۹۹۶
گنجایش: ۵۴ هزار نفر

ورزشگاه آمستردام آره¬رنا که در سال ۲۰۱۸ به احترام یوهان کرایف به ورزشگاه یوهان کرایف آره¬نا تغییر نام داد، ورزشگاه خانگی آژاکس است و با سقف متحرک خود، یکی از زیباترین ورزشگاه های اروپا از سالیان بسیار دور به شمار می رود. این ورزشگاه یکی از مدرن ترین ورزشگاه ها از نظر تکنولوژی های سبز به شمار می رود چرا که دارای ۴۲۰۰ صفحه خورشیدی ، نیروگاه بادی اختصاصی و سیستم برداشت آب باران برای آبیاری زمین است.

بازی هایی که در آمستردام و به میزبانی ورزشگاه یوهان کرایف برگزار خواهد شد:

هلند – اوکراین
هلند – اتریش
مقدونیه شمالی – هلند
مرحله یک هشتم نهایی

۲- باکو/ آذربایجان

باکو ، پایتخت آذربایجان ، کم ارتفاع ترین پایتخت جهان (۲۸ متر زیر سطح دریا) است و به شهر بادها شهرت دارد. مهمترین منبع درآمد باکو، صادرات نفت است که از قرن نوزدهم شروع شده است. باکو در کنار معماری فوق مدرن خود، یک بافت قدیمی هم دارد که آن را جزو میراث جهانی یونسکو کرده است. میزبانی از المپیک اروپایی ۲۰۱۵ و فینال لیگ اروپا ۲۰۱۹ از جمله اقدامات ورزشی بین المللی در این شهر به شمار می رود.

 ورزشگاه محل برگزاری بازی ها: المپیک باکو

تاسیس: ۲۰۱۵
گنجایش: ۶۹ هزار نفر

ورزشگاه المپیک باکو به عنوان ورزشگاه خانگی تیم ملی فوتبال آذربایجان در سال ۲۰۱۵ با هزینه ای بالغ بر ۶۰۰ میلیون دلار در ساحل دریاچه بویوک شور افتتاح شد و فرم آن از روبان ژیمناست های موزون الهام گرفته شده است. المپیک اروپایی ۲۰۱۵ اولین رویداد بزرگی بود که در این ورزشگاه انجام شد. یکی از جنجالی ترین اتفاقاتی که در مورد این ورزشگاه رخ داد مربوط به دیدار پایانی لیگ اروپا در سال ۲۰۱۹ بود؛ به دلیل مشکلات تاریخی شدید بین دو کشور آذربایجان و ارمنستان، هنریک میخیتاریان هافبک ارمنی آرسنال از حضور در باکو و شرکت در فینال انصراف داد تا توپچی ها یکی از ارزشمندترین بازیکنان خود را در فینال از دست بدهند؛ هر چند بعدها برخی رسانه ها از صدور نشدن روادید این بازیکن برای حضور در باکو خبر دادند.

بازی هایی که در باکو و به میزبانی المپیک باکو برگزار خواهد شد:

ولز – سوئیس
ترکیه – ولز
سوئیس – ترکیه
مرحله یک چهارم نهایی

۳- بخارست/ رومانی:

پایتخت رومانی شهری است که ایلی نوستاز (تنیس باز مشهور) در آن تنیس آموخت و کنستانتین برونشوشی (هنرمند شناخته شده) قبل از رفتن به پاریس در آنجا هنر آموخت. این شهر از سال ۱۹۱۸ تا ۱۹۴۷ با توجه به تحولات گسترده ای که در آن به وجود آمد به پاریس کوچک شهرت یافته بود. ورزشگاه ملی بخارست در جایگاه ورزشگاه ملی قدیمی این شهر قرار دارد که دو بار میزبان کنسرت مایکل جکسون فقید بود. مهمترین رویداد ورزشی که بخارست طی یک دهه اخیر میزبان آن بوده، فینال لیگ اروپا ۲۰۱۲ بین اتلتیکو مادرید و اتلتیکو بیلبائو است.

ورزشگاه محل برگزاری بازی ها: نشنال آره¬نا
تاسیس: ۲۰۱۱
گنجایش: ۵۴ هزار نفر


نشنال آره¬نا با هزینه ۲۶۰ میلیون دلاری بنا شده که یک سال پس از افتتاح، میزبان فینال لیگ اروپا بود. پس از برگزاری مسابقه مقدماتی یورو ۲۰۱۲ بین رومانی و فرانسه در این ورزشگاه، انتقادات زیادی از کیفیت چمن آن شد و فلاناگان سرپرست پروژه حل مشکل یاده شده، آن را برای مقامات رومانی شرم آور توصیف کرد. البته این مشکل خیلی وقت است که حل شده و ورزشگاه گرانقیمت و زیبای بخارستی ها کاملا آماده میزبانی از بازی های یورو است؛ ورزشگاهی که به سبک معماری کولوسئوم باستانی (یکی از برترین جاذبه‌های گردشگری جهان در ایتالیا و بزرگ‌ترین تماشاخانه در رم است.) ساخته شده و در کنار امکانات رفاهی مدرن از پیشرفته ترین سیستم های صوتی و ویدئویی و سقف متحرک نیز برخوردار است.

بازی هایی که در بخارست و به میزبانی نشنال آره¬نا برگزار خواهد شد:

اتریش – مقدونیه شمالی
اوکراین – مقدونیه شمالی
اوکراین – اتریش
مرحله یک هشتم نهایی

۴- بوداپست/ مجارستان:

شهر بوداپست فعلی از سه بخش اُبودا (بودای قدیم)، بودا (تپه ای و در کرانه باختری دانوب)، و پست (برخلاف بودا کاملاً تخت و سمت خاوری رود) تشکیل شده‌است. این شهر در کنار هنرمندان سرشناسی که به دنیا معرفی کرده، فرانس پوشکاش را هم در دهه ۱۹۵۰ از دل خود به دنیا فوتبال ارائه کرده است. این شهر دارای ۸۰ چشمه آب گرم بوده و بزرگترین سیستم غار آب حرارتی در جهان را نیز صاحب است. شهر تاریخی بوداپست با سالانه میلیون ها گردشگر خارجی مکان های دیدنی بسیاری دارد که برای بازدید از آنها به اقامتی طولانی در این شهر نیاز است. مهمترین جاذبه توریستی این شهر، قلعه بودا یا همان تپه قلعه، مجموعه‌ای یک کیلومتری در ارتفاع ۱۷۰ متری است که روی رود دانوب جای دارد و امروزه جزئی از میراث جهانی یونسکو است.

ورزشگاه محل برگزاری بازی ها: پوشکاش آره¬نا

تاسیس: ۲۰۱۹
گنجایش: ۶۸ هزار نفر

ورزشگاه پوشکاش آره¬نا که تنها ۱۰ دقیقه پیاده از ایستگاه مرکزی شهر بوداپست فاصله دارد، بزرگترین ورزشگاه پایتخت مجارستان است. تیم ملی مجارستان امید زیادی دارد تا به میزبانی این ورزشگاه، بازی های سخت خود مقابل فرانسه و پرتغال را پشت سر بگذارد. ورزشگاه قدیمی که پوشکاش آره¬نا جایگزین آن در همان محل قبلی شده، صحنه سنگین ترین شکست تاریخ تیم ملی انگلستان و یکی از بزرگترین پیروزی های تاریخ فوتبال مجارستان است؛ جایی که مجارستان موفق شد در سال ۱۹۵۴ با نتیجه ۷ بر یک انگلیس را شکست دهد. فرانس پوشکاش افسانه ای که نامش روی ورزشگاه فعلی نهاده شده، در آن دیدار دو بار موفق به باز کردن دروازه انگلستان شد؛ مهاجم افسانه ای مجارستان طی ۸۵ بازی ملی برای تیم ملی کشورش ۸۴ گل به ثمر رساند تا  فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال او را به عنوان بهترین گلزن قرن بیستم انتخاب کند؛ حال در ورزشگاهی که به نام اوست، کریستیانو رونالدو تلاش خواهد کرد تا تعداد گل های خود را برای تبدیل شدن به بهترین گلزن ملی فوتبال جهان که علی دایی سال هاست آن را از پوشکاش گرفته مال خود کند. این ورزشگاه اخیرا نیز میزبانی سوپر جام یوفا ۲۰۲۰ بین بایرن مونیخ و سویا را به عهده داشته است.

بازی هایی که در بوداپست و به میزبانی پوشکاش آره¬نا برگزار خواهد شد:

مجارستان – پرتغال
مجارستان – فرانسه
پرتغال – فرانسه
مرحله یک هشتم نهایی

۵- کپنهاگ/ دانمارک

کپنهاگ یکی از شادترین شهرهای جهان است. این شهر هم مثل پایتخت هلند، دوچرخه سواران زیادی دارد که هر روز قادر به پیمودن مسیری هستند که در دنیا منحصر به فرد است؛ مسیر پل ارسوند که کپنهاگ را به مالموی سوئد متصل می کند و بعد از درام جنایی نوردیک به نام "The Bridge"  شهرت جهانی یافت. یکی از مکان ‌هایی که شادی مردم کپنهاگ در آن نمود پیدا می کند باغ‌ های بزرگ تیوولی است. پارک تیوولی در سال ۱۸۴۳ افتتاح شد و از نظر قدمت تاریخی نیز دومین پارک در دنیا محسوب می ‌شود. این پارک شب ‌ها و زمانی که هزاران چراغ به زیباترین شکل ممکن آن را تزیین می ‌کنند حالت شگفت انگیزی به خود می گیرد و طبق روایت ها، مکان مورد علاقه هانس کریستیان آندرسن، نویسنده مشهور دانمارکی بوده است. این شهر در دهه نود میزبان دو رویداد مهم فوتبال اروپا بوده است؛ فینال جام برندگان جام اروپا و فینال جام یوفا.

ورزشگاه محل برگزاری بازی ها: پارکن استادیوم

تاسیس: ۱۹۹۲
گنجایش: ۳۸ هزار نفر


این ورزشگاه که به عنوان ورزشگاه خانگی تیم باشگاهی اف سی کپنهاگن و تیم ملی دانمارک استفاده می شود دارای سقف جمع شونده است و ظرفت فعلی آن در حالی ۳۸ هزار نفر است که در حین برگزاری کنسرت می توان ظرفیتش را تا ۵۰ الی ۵۵ هزار نفر افزایش داد؛ پر جمعیت ترین روز این ورزشگاه در سال ۱۹۹۷ و طی اجرای زنده مایکل جکسون بود که ۶۰ هزار نفر در آن حضور یافته بودند. هواداران قدیمی باشگاه آرسنال از این ورزشگاه خاطرات جالبی دارند. آنها یک بار در سال ۱۹۹۴ با شکست دادن پارما با گل آلن اسمیت به مقام قهرمانی جام برندگان یوفا دست یافتند و ۶ سال بعد با قبول شکست مقابل گالاتاسرای در ضربات پنالتی از کسب عنوان قهرمانی جام یوفا بازماندند.

بازی هایی که در کپنهاگ و به میزبانی پارکن استادیوم برگزار خواهد شد:

دانمارک – فنلاند
دانمارک – بلژیک
روسیه - دانمارک
مرحله یک هشتم نهایی

تگ ها


یوفا