ورلدساکر: دربی تهران مهم‌ترین بازی آسیاست

دربی تهران از نگاه نشریات خارجی جز مهم ترین بازی های آسیا به حساب می آید....

نشریه ورلد ساکر در جدیترین شماره خود در گزارشی دربی تهران را بررسی کرده است.
ورلد ساکر در این گزارش گفته است: " شهرآورد تهران هر سال در ورزشگاه آزادی و در حضور 100 هزار نفر برگزار می شود. در یک سو تیم پرسپولیس به عنوان یکی از پرطرفدارترین تیم های آسیا قراردارد که هوادارانی از طبقه کارگر دارد. این باشگاه دارای 11 قهرمانی لیگ است و ریشه ای از تیم شاهین دارد. البته تیم شاهین هم اکنون نیز به فعالیت خود در دسته های پایین تر ادامه می دهد.
در سمت دیگر تیم تاج قرار دارد که بعد از انقلاب ایران به نام استقلال شناخته می شود. اگر چه این تیم 3 قهرمانی لیگ کمتر دارد اما صاحب 2 قهرمانی قاره آسیاست. هواداران این تیم از قشر مرفه جامعه هستند.
سرمربی تیم ملی ایران کارلوس کیروش اعتقاد دارد این دو تیم دارای 20 میلیون هوادارا هستند و شما باید در دربی حضور داشته باشید تا این جو منحصر به فرد را حس کنید."
این نشریه در گزارش خود از شاهرخ بیانی، غلامرضا فتح آبادی، احمدرضا عابدزاده، مهدی هاشمی نسب، علیرضا واحدی نیکبخت و هوارملا محمد به عنوان کسانی که پیراهن هر دو تیم را پوشیده اند یادکرده است.
ورلد ساکر در بررسی اتفاقات این دربی در این سال ها نوشته است:
*اولین دیدار دو تیم، 5 آپریل 1968 برگزار شد.
*20 ژانویه 1995 و در حالی که استقلال توانست 2 گل عقب افتادگی را در 10 دقیقه جبران کند، با هجوم هواداران پرسپولیس بازی ناتمام ماند تا فدراسیون تعداد زیادی را محروم کند.
* 29 دسامبر 2000 و زمانی که بازی 2-2 به پایان رسید، درگیری های بیشماری در زمین چمن شکل گرفت و  باعث شد 250 اتوبوس تخریب و 60 نفر (شامل بازیکنان و مربیان) دستگیر شوند.
*2 فوریه 2012 و پس از 4 برد پیاپی استقلال، تیم پرسپولیس توانست درحالی که یک یار کمتر داشت با هتریک ایمون زائد بازی را به سود خود به پایان ببرد.

 

تگ ها


پرسپولیس استقلال فوتبال