وزنه برداری در المپیک شانس مدال ندارد

اگر وزنه‌برداران به‌خاطر کرونا و مشکلات ویزا نتوانند به کلمبیا بروند شاید علی داوودی تنها نماینده ایران در المپیک باشد، گفته می‌شود او هم شانس چندانی برای مدال ندارد...

به گزارش مدال و به نقل از همشهری ، وزنه‌برداری در شرایط بحرانی قرار دارد. وزنه‌برداران نه‌تنها هنوز سهمیه‌هایشان را برای حضور در المپیک توکیو کامل نکرده‌اند که گفته می‌شود بهترین نفر تیم هم شانس چندانی برای گرفتن مدال طلا ندارد و حتی بعضی‌ها تردید دارند که او روی سکو برود. 


از ۴ سهمیه، ۲ مرد و ۲ زن، فقط یک سهمیه قطعی شده است. وزنه‌برداران زن که در شروع کار هستند، هنوز به حدی نرسیده‌اند که به حضور در المپیک فکر کنند. در تیم مردان هم وضعیت چندان خوب نیست.


 علی داوودی وزنه‌بردار سنگین‌وزن تنها کسی است که حضورش در المپیک را قطعی کرده است. ۳ نفر دیگر؛ علی هاشمی، کیانوش رستمی و سهراب مرادی شاید به‌خاطر شرایط سخت کرونایی نتوانستند به سهمیه برسند. از بین آنها فقط یک نفر می‌تواند به المپیک برود اما هر ۳ مصمم هستند که سهمیه را بگیرند. سهراب مرادی و کیانوش رستمی به‌دنبال سهمیه وزن ۹۶کیلوگرم هستند. آنها در مسابقات قهرمانی آسیا که روزهای گذشته در تاشکند برگزار شد، نتوانستند سهمیه‌های لازم برای المپیک را بگیرند. 


علی هاشمی در دسته ۱۰۹کیلوگرم فاصله چندانی با سهمیه ندارد. کافی است او در استارت لیست آخرین مسابقه گزینشی المپیک ثبت شود. اما مسئله این است که او و ۲ وزنه‌بردار دیگر می‌توانند به این مسابقات اعزام شوند؟


مسابقات کلمبیا آخرین فرصت برای نهایی شدن سهمیه‌هاست. در جلسه کمیته فنی که دوشنبه هفته آینده برگزار می‌شود و محمدحسین برخواه، سرمربی تیم تصمیمش را اعلام می‌کند که چه کسانی به کلمبیا می‌روند و اینکه کیانوش رستمی اجازه دارد مثل ۴ سال گذشته خارج از اردوی تیم ملی تمرین کند یا نه. 


در شرایط فعلی مسئله مهم اعزام تیم است، سفری که شاید انجام نشود. محسن بیرانوند، دبیر فدراسیون درباره مشکلات این اعزام می‌گوید: «نظر برخواه روی هر وزنه‌برداری باشد، این آمادگی را داریم او را اعزام کنیم.» اما ویزا و کرونا مشکل‌ساز شده است: «مسابقات در آمریکای جنوبی برگزار می‌شود، از سفارت ترکیه اقدام کردیم اما گرفتن ویزای کلمبیا سخت است. بهترین حالت این بود که در همان تاشکند کار تمام می‌شد اما این اتفاق نیفتاد. از طرف دیگر آنجا به‌شدت درگیر کرونا هست و قبلا این مسابقات لغو شده بود و در کل حضور در این رقابت‌ها سخت است.»


 سناریوی دیگری هم وجود دارد. اینکه کسی به کلمبیا نرود و این به شرطی است که امتیازات مسابقات سوئیس کیانوش محاسبه شود. نام رستمی در استارت لیست مسابقات نبود و به همین دلیل امتیاز مدال طلای او به جمع امتیازاتش اضافه نشد. مسئولین فدراسیون در همان روزهایی که تیم در ازبکستان مسابقه می‌داد، از فدراسیون جهانی درخواست کردند امتیاز مسابقات سوئیس که برای کیانوش لحاظ نشده است، محاسبه شود تا او شانس حضور در المپیک را داشته باشد. 


فدراسیون آخرین سنگش را هم برای المپیکی کردن کیانوش انداخته است. بیرانوند می‌گوید:«این احتمال وجود دارد که از طریق قاره‌ای سهمیه بگیریم. به هرحال احتمالاتی وجود دارد، مثل همین خبری که چند روز پیش اعلام شد(شاید وزنه‌بردار ارمنی به‌خاطر تصادف نتواند در المپیک شرکت کند.) از این دست اتفاقات هم ممکن است پیش بیاید. به هرحال خوب می‌شد اگر سهراب مرادی با وزنه خوب به کارش خاتمه می‌داد تا از این همه استرس و دغدغه و هیجان خارج می‌شدیم و خیالمان راحت می‌شد.»

یک سهمیه کم شانس در توکیو


اگر علی هاشمی به مسابقات آسیایی اعزام می‌شد الان دیگر نیازی نبود که تیم دغدغه حضور در کلمبیا را داشته باشد. اما چرا او به تاشکند نرفت؟ مسئولین فدراسیون گفته‎اند که هاشمی به اردو نیامد و جواب تماس مسئولین فدراسیون را هم نداد. هاشمی هم دلیل غیبتش را ابتلا به ویروس کرونا اعلا کرده بود. برای فدراسیون شاید حضور هاشمی در توکیو خیلی هم راضی‌کننده نباشد. او شانسی برای گرفتن مدال ندارد. تلاش فدراسیون این است که سهراب یا کیانوش به توکیو بروند. چرا که امید بیشتری به آنها دارد، هرچند بعید است آنها هم نتیجه خوبی در المپیک داشته باشند. رکوردهای این دو طلایی ریو در قهرمانی آسیا نشان داد باید خیلی اتفاقات عجیبی در توکیو رخ دهد تا بتوانند صاحب مدال المپیک شوند. علی داوودی تنها وزنه‌برداری است که فدراسیون با اطمینان منتظر مدالش است اما حضور حریفان قدرتمندی همچون لاشا تالاخادزه گرجستانی کار داوودی را هم سخت کرده است


. داوودی در تاشکند ۱۹۲ کیلوگرم در یک ضرب و ۲۳۹ کیلوگرم در دو ضرب وزنه زد. این در حالی است که آخرین رکورد تالاخادزه در یک‌ضرب ۲۲۲ و در دو ضرب ۲۶۳ کیلوگرم بوده است. 
ایران از سال ۲۰۰۸ تاکنون ۱۱ نمونه دوپینگ مثبت داشته است و با تصمیمی که فدراسیون جهانی گرفت، به وزنه‌برداری ایران در المپیک۲۰۲۰ تنها ۴ سهمیه (۲ مرد و ۲ زن) داده شد.

بیشتر بخوانید:

ٰبرخواه: آسیب دیدگی ها بزرگنمایی می شود

تشکیل جلسه برای معرفی وزنه‌برداران اعزامی به کلمبیا

 

تگ ها


وزنه برداری علی داوودی وزنه‌برداری