وضعیت زهرا نعمتی از زبان مربی اختصاصی‌اش/ کسب ۳۰ درصد آمادگی

بهزاد پاکزاد که از دو ماه پیش به عنوان مربی اختصاصی، زهرا نعمتی را در پیگیری تمریناتش همراهی می کند با بیان اینکه او به ۳۰ درصد از آمادگی مورد نظر دست یافته از روند کاری اش ابراز رضایت کرد....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، زهرا نعمتی سال گذشته با کسب سهمیه لازم، تکلیف خود را برای حضور در بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو مشخص کرد اما وی که در بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو حضور داشت برای دوره جدید این بازی‌ها همچنان در تلاش برای کسب سهمیه است.

به همین منظور زهرا نعمتی از دو ماه پیش زیر نظر بهزاد پاکزاد که به عنوان مربی اختصاصی‌اش معرفی شده پیگیر تمریناتش است تا همزمان هم برای شرکت در پارالمپیک توکیو آماده شود و هم کسب سهمیه المپیک توکیو و بعد از آن حضور در این دوره بازی‌ها.

این مربی از وضعیت تمرینی این کماندار - پاراکماندار ریکرو کشورمان طی مدت زمانی که به صورت اختصاصی کنار او قرار دارد، ابراز رضایت می‌کند و تاکید دارد که به گونه‌ای این روند ادامه پیدا می‌کند که برای شرکت در رویدادهای پیش رو به اوج آمادگی برسد.

بهزاد پاکزاد در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: زهرا نعمتی در مرحله قبلی اردو به ۲۰ درصد از آمادگی مورد نظر دست یافت و در این اردو هم ۱۰ درصد دیگر به آمادگی او اضافه شد. ۳۰ درصد آمادگی که زهرا نعمتی فعلاً از آن برخوردار است دقیقاً مطابق با هدف و برنامه ریزی مورد نظر است.

وی ادامه داد: هیچ نیازی نیست در این مقطع زمانی که هنوز چند ماه به اعزام زهرا نعمتی به رویدادهای مصوب باقی مانده او را به آمادگی مثلاً ۶۰ - ۵۰ درصد برسانیم. این حد از آمادگی و حتی بیشتر از آن در این مرحله از تمرینات اصلاً جالب نیست. روند آماده سازی باید به گونه‌ای پیش برود که ورزشکار به صورت تدریجی به آمادگی خود اضافه کند طوری که هنگام برگزاری رویداد در اوج آمادگی باشد.

این مربی با تاکید بر اینکه تمرینات زهرا نعمتی در سایت تیروکمان آزادی که به لحاظ تجهیزات مجهز و به روز است، پیگیری می‌شود، به رویدادهای مصوب و پیش رو اشاره کرد و گفت: سال آینده تیم ملی تیروکمان در سه رویداد آسیایی و جهانی شرکت می‌کند که زهرا نعمتی هم در همه آنها حضور خواهد داشت. اردیبهشت ماه مسابقات کاپ آسیا در تایلند برگزار می‌شود. بعد از چین میزبان کاپ جهانی است و خردادماه هم رقابت‌های جام جهانی فرانسه را خواهیم داشت.

وی در این رابطه افزود: هدف اصلی جام جهانی فرانسه است که به عنوان آخرین رویداد گزینشی المپیک اهمیت زیادی برای‌مان دارد. تیروکمان ایران فعلاً یک سهمیه برای المپیک دارد و امیدوار از حضور در مسابقات فرانسه بتواند تعداد سهمیه‌های خود را افزایش دهد. این امیدواری در مورد زهرا نعمتی هم وجود دارد.

پاکزاد با تاکید بر اینکه طی ماه‌های گذشته به دلیل کرونا و لغو فعالیت‌های ورزشی هیچ رویدادی برگزار نشد که کمانداران کشورمان بتوانند در آن شرکت داشته باشند، تصریح کرد: چند هفته‌ای است که مسابقات باشگاهی کشور آغاز شده است. کمانداران از همین رقابت‌های داخلی برای جبران عقب ماندگی خود در این بخش استفاده می‌کنند.

مربی اختصاصی زهرا نعمتی در مورد وضعیت رکوردی وی و وضعیتش نسبت به حریفانش اینگونه توضیح داد: تیروکمان یک رشته رکوردی است که در آن وضعیت رکوردی حریفان خیلی مد نظر نیست. در واقع بهترین حالت در نظر داشتن رکورد خود ورزشکار است و اینکه مرحله به مرحله ارتقای عملکرد داشته باشد.

وی تاکید کرد: به دنبال معجزه نیستیم. هر ورزشکاری به خصوص در رشته‌های رکوردی باید نسبت به خودش سنجیده شود. زهرا نعمتی هم نسبت به خودش در وضعیت خوبی قرار دارد. رکورد تیروکمان بانوان ایران در اختیار زهرا نعمتی است. وی باید این موقعیت را حفظ کرده و ارتقا دهد و اینگونه مسیر آماده سازی برای کسب سهمیه المپیک را دنبال کند.

پاکزاد در پایان و در پاسخ به این پرسش که «برای زهرا نعمتی و کسب سهمیه المپیکی او چه شانسی قائل هستید؟»، گفت: اصلاً قابل پیش بینی نیست. چه بسا در مرحله مقدماتی یک رویداد، ورزشکار در آخرین رده قرار بگیرد اما در مرحله حذفی بتواند خود را بالا بکشد. زهرا نعمتی یکبار برای المپیک کسب سهمیه کرده و نشان داده توانایی این کار را دارد. امیدواریم در فرانسه هم بتواند از توانایی‌اش برای کسب سهمیه استفاده درست را داشته باشد.

تگ ها


بهزاد پاکزاد زهرا نعمتی تیر و کمان