وقتی تلویزیون داربی را دوست نداشت

داربی های پایتخت بین استقلال و پرسپولیس پر از خاطره های فراموش نشدنی هستند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، در همین ماه بهمن سال گذشته بود که دربی ۹۲استقلال و پرسپولیس برگزار شد و دو تیم در پایان ۹۰دقیقه به نتیجه تساوی دو بردو رضایت دادند.شهرآوردی  پرهیجان که در گوشه تاریخ و ذهن هواداران باقی خواهد ماند. دبل ارسلان مطهری ، شادی گل جنجالی علیپور، دوبار بازگشت پرسپولیس ،دریبل نیماری قایدی قبل از گل دوم و تعویض های یحیی  که می تواند دردهه های آینده توسط نسلی نو بازگو شود و خاطره ها را زنده کند.


اما در این مطلب می خواهیم برگردیم به ۳۳سال قبل به روز جمعه  هفتم  فروردین سال ۱۳۶۶و نگاهی بندازیم به داربی بیست وهشتم  و همیشه جنجالی استقلال و پرسپولیس درورزشگاه آزادی.


مسابقات فوتبال باشگاه‌های تهران از اسفند ۶۵شروع شد، پرسپولیس با از دست‌دادن محمد پنجعلی، حمید درخشان، ناصر محمدخانی و شاهرخ بیانی و استقلال با رفتن ناصر حجازی، سسعیدمراغه‌چیان،رضا نعلچگر، عبدالعلی چنگیز و شاهین بیانی نسبت به سال قبل ضعیف تر شده بودند.


داربی  در هفته دوم برگزار می شد.در زمانی که روزنامه ورزشی وجود نداشت و اخبارمحدود به دو هفته نامه کیهان ورزشی و دنیای ورزش و گوشه ای ازیک صفحه  دو روزنامه اطلاعات و کیهان محدود بود، دو تیم دربی خبری  تعطیلات نوروزی در سرمای بهاری که سوز سردی داشت بدون پخش مستقیم تلویزیونی درهفتم فروردین و در حضور بیش از ۷۵هزار نفر به مصاف هم رفتند.
صداو سیماکه درآن زمان محدود به دو شبکه یک و دو بود هیچ خبری از پخش با تاخیر بازی نداد،هر چند در سورپرایز نوروزی در حالی که خبری ازاعلام نتیجه نبود شبکه دو تلویزیون بازی را بعد ازاخبار ساعت ۲۲:۳۰به تصویر کشید که شاید خیلی ها هرگز آن بازی را ندیدند .


کاپیتان قرمزها محمدمایلی کهن بود و بازوبند به دست اصغر حاجیلو از استقلال بسته شده بود.دروازه بان آبی ها مجید رضائی بود که جانشین بزرگ تاریخ استقلال حجازی شده بود.سرمربی هر دو تیم هم دو چهره آشنای همیشگی مرحوم منصور پورحیدری و علی آقای پروین بودند.داور بازی هم مرحوم بهمن بهلولی بود.بازی پر بود از زدو خوردهای بین بازیکنان دو تیم ؛کری های رحیم یوسفی و مجید نامجو مطلق از این بازی  شروع و سال ها ادامه داشت.جنگ بین شکورزاده و فرشاد پیوس هم جذابیت های خاص خودش داشت .


جنجال این بازی اما در اواخر نیمه دوم اتفاق افتاد؛ضربه کوروش لرستانی مهاجم پرسپولیس  در هجده قدم استقلال به دستان اصغر حاجیلو برخورد کرد و بهمن بهلولی داور مسابقه که قبل از این متهم به گرایش به رنگ قرمز داشت ،صحنه را پنالتی ندید و رای به ادامه بازی داد.بازی برای دقایقی به جهت اعتراض شدید قرمزها متوقف شد ولی بهلولی از رای خود برنگشت و در نهایت دو تیم به نتیجه تساوی رضایت دادند.بعد از تعطیلات در زمان انتشارمجلات و روزنامه ها هفته نامه کیهان ورزشی تیتر زد " جمعه ها هیچ هندی پنالتی نیست" .


در پایان این فصل پرماجرا ، پرسپولیس در دومین دوره متوالی بالاتر از دارایی سمج قهرمان شد و استقلال  به سومی بسنده کرد.


سال ها بعد بهمن خان بهلولی که یکی از داوران خوب آن سال ها بود و در کنار مرحوم صالحی ،برادران خوشخوان ،منوچهرنظری ،هادی دزفولی ،یدالله سلیمانی،محمدریاحی و.... نسل خوب داوری ایران در دهه ۶۰تشکیل می داد در اظهار نظری غیر رسمی به نگارنده دو مطلب تاریخی کالبد شکافی کرد.او در مورد صحنه پنالتی گفت :" دقیقا صحنه را دیدم ،توپ به دست حاجیلو برخورد کرد ولی اولا دست در حالت طبیعی بود و ثانیا فاصله ضربه تا برخورد کمتر از دو متر بود و مدافع قدرت تصمیم گیری برای هند را نداشت ،برای همین سوت نزدم."


مرحوم بهلولی در خصوص شائبه های زیاد مبنی بر گرفتن وقت اضافه زیاد در بازی پرسپولیس و هما در سال۶۴که منجر به زدن گل تساوی علی پروین به هما در وقت های اضافه شد و پرسپولیسی ها اعتقاد داشتند بهلولی پنالتی داربی  نگرفت تا آن شائبه را از بین ببرد هم گفت:"بازی در نیمه دوم وقت مرده زیادی داشت .تعویض ها همه در نیمه دوم انجام شد و چندین بار جهت مداوای بازیکن مصدوم تیم پزشکی وارد زمین شد تا وقت اضافه بازی زیاد شود."


محمدرضا تقی خانی

بیشتر بخوانید:

رییس هیئت مدیره استقلال عزادار شد

ستاره استقلال امروز میهمان نوروز فوتبالی

 

 

تگ ها


دربی استقلال تهران پرسپولیس تهران فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال