وقتی شیخ هست، قائدی بیشتر هست! (آنالیز)

بودن یا نبودن دیاباته نه فقط روی روند نتیجه گیری استقلال، بلکه حتی روی سبک بازی قایدی نیز تأثیر گذاشته است....

به گزارش "ورزش سه"، شیخ دیاباته مهاجم اهل مالی استقلال، با وجود مصدومیت های فراوانی که گریبانگیرش شد، در این فصل عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان داده به نحوی که بودن یا نبودن او، روی روند نتیجه گیری استقلال و حتی نحوه ی بازی کردن مهدی قایدی نیز تاثیر‌گذار بوده است. شیخ در این فصل در ۱۵ مسابقه برای استقلال به میدان رفت که البته مدت زمان حضور او در زمین مسابقه به عدد ۹۹۹ دقیقه می رسد. یعنی اگر بخواهیم به صورت میانگین حساب کنیم، از ۲۴ دیداری که آبی پوشان در لیگ برتر به میدان رفته اند، او حدودا یازده دیدار را به صورت کامل در ترکیب استقلال بازی کرده است.


در این گزارش، روند نتیجه گیری استقلال با حضور و عدم حضور دیاباته بررسی شده و از آنجایی که این بازیکن در دیدار رفت مقابل سایپا و بازی برگشت مقابل نفت مسجد سلیمان کمتر از ۲۰ دقیقه در ترکیب آبی پوشان حضور داشته، آن ۲ دیدار بدون حضور شیخ درنظر گرفته شده است.


چنانچه بخواهیم آن ۱۳ دیداری که شیخ بیشتر از ۲۰ دقیقه در ترکیب استقلال بوده را محاسبه و با دیدارهایی که غایب بوده مقایسه کنیم، به آمار جالبی می رسیم.


استقلال در این ۱۳ دیداری که شیخ را با خود به همراه داشته، صاحب ۷ برد شده و ۲۵ امتیاز کسب کرده و ۲۵ گل نیز به ثمر رسانده است. به شکل میانگین و به صورت تقریبی می توان گفت که استقلال با دیاباته از هر دیدار ۲ امتیاز گرفته و در هر دیدار ۲ گل زده است. در این ۱۳ دیدار، متوسط شوت استقلال در هر دیدار ۱۴.۸ شوت بوده و آبی پوشان به طور میانگین، ۶.۲ موقعیت را در هر دیدار خلق کرده اند که برای لیگ ایران، آمار قابل توجهی محسوب می شود.


 اما در ۱۱ دیداری که دیاباته به هر نحوی از همراهی استقلال محروم بوده، عملکرد آبی های پایتخت بسیار ضعیف و ناامید کننده بوده است. در ۱۱ دیدار این فصل لیگ برتر که استقلال بدون دیاباته بازی کرده، آنها فقط ۴ دیدار را پیروز شده اند، ۳ مسابقه را واگذار کرده و ۴ تای آنها را با نتیجه ی تساوی به پایان رسانده اند. به عبارتی، استقلال در ۱۱ دیدار بدون شیخ، ۱۶ امتیاز گرفته که این خود گواه تاثیرگذاری بالای این مهاجم ۱۹۴ سانتی متری بر روی نتایج این تیم است.


عملکرد خط حمله ی استقلال بدون شیخ نیز ضعیف بوده است. آبی های پایتخت در ۱۱ دیدار بدون دیاباته، ۱۸ گل به ثمر رسانده اند که یکی از دلایل عملکرد بد استقلال، ضعف در خط حمله ی این تیم بوده است. این آمار با حضور دیاباته ۲۵ گل بود.


نکته ی جالب دیگر، اثرات مثبت و منفی دیاباته بر روی مهدی قایدی بوده است. باشوی کوچک در ۱۱ دیدار لیگ برتر که دیاباته را در کنار خودش داشته، ۵ بار موفق به گلزنی شده و ۵ بار نیز به هم تیمی هایش پاس گل داده. قایدی در این بازیها، ۲۸ بار به سمت دروازه ی حریفان شوت زده و رکورد ۶ پاس کلیدی داشته است.


اما در ۱۲ دیداری که قایدی بدون دیاباته در زمین مسابقه حاضر بوده، او ۴ گل زده و فقط یکبار موفق شده برای یارانش پاس گل بسازد. تعداد شوت های قایدی در نبود دیاباته نیز دچار افت شدند و او در این ۱۲ دیدار، ۲۱ بار به سمت دروازه ی رقبای استقلال، شوت زنی کرده است. تعداد پاس های کلیدی قایدی در این دیدارها ۴ پاس بوده. اما در نبود شیخ، قایدی تکنیکی تر بوده و دریبل های بسیار بیشتری را به ثبت رسانده به نحوی که مهاجم بوشهری استقلال در نبود دیاباته ۱۴ دریبل موفق داشته در حالیکه در حضور شیخ، این آمار ۶ دریبل موفق بوده است.
به هر حال به گواه آمار، استقلال در این فصل از نبود شیخ دیاباته ضربه ی سختی خورد و همین غیبت مهاجم کارکشته اش باعث شد این تیم امتیازات زیادی را از دست بدهد. دو مصدومیت بدموقع در دو دیدار رفت و برگشت با نفت مسجد سلیمان سبب شد تا شیخ دیاباته هرگز حضور درشهرآورد تهران را تجربه نکند و همین عامل خود یکی از دلایل نتیجه گیری بهتر پرسپولیس در هر دو دربی امسال بود. باید دید در پایان فصل، مسئولان استقلال موفق به حفظ مهاجم تأثیرگذار خود خواهند شد یا او نیز راه مامه تیام را در پیش خواهد گرفت.

تگ ها


استقلال تهران دیاباته