وقتی یحیی و پرسپولیس هدیه علی منصور را رد کردند

علیرضا منصوریان روزهای تلخ و شیرینی را مقابل پرسپولیس تجربه کرده است....

به گزارش "ورزش سه"، از همان ابتدا آمده بود که تبدیل به ستاره استقلال شود. برای کسب محبوبیت بین هواداران باید در بازی های بزرگ عملکرد خوبی داشته باشی و علیرضا منصوریان در اولین دربی خود برابر پرسپولیس روز درخشانی را پست سر گذاشت.

در یک ظهر گرم تابستانی و در تاریخ شش مرداد شاال ۱۳۷۴، علیرضا منصوریان برای اولین بار در دربی در مقابل پرسپولیس قرار گرفته و استقلال نیز یکی از بهترین پیروزی های خود در تاریخ دربی را کسب کرد.

ساندرو پل مجارستانی بعد از قضاوت در فینال جام جهانی برابر برزیل و ایتالیا قضاوت آن دیدار را به عهده داشت و پرسپولیس با خط حمله ای فوق العاده متشکل از علی دایی و فرشاد پیوس به دنبال پیروزی بعد از شش سال مقابل رقیب دیرینه بود. اما این آبی پوشان بودند که بازی را فراتر از انتظار آغاز کرده و از همان ابتدا تیم یورگن گده آلمانی را تحت فشار گذاشتند.

ابتدا این ادموند اختر بود که دروازه نیما نکیسا را باز کرد، بعد صادق ورمرزیار از روی نقطه پنالتی زننده گل دوم لقب گرفت و خیلی سریع محمد تقوی نیز موفق به گلزنی شد تا در آفتاب سوزان تابستان سال ۷۴، استقلال به شکل غیرمنتظره ای در نیمه اول با سه گل از حریف خود پیش افتد. در ادامه اگرچه پرسپولیس یک بار به گل رسید و گل سالم فرشاد پیوس نیز مردود اعلام شد تا در نهایت استقلال ۱-۳ به برتری دست یافته و علیرضا منصوریان اولین دربی خود را به بهترین شکل سپری کند.

اما در ادامه تقابل با پرسپولیس برای داش علی خاطرات خوبی به همراه نداشت. یک سال بعد و در روزی که ادموند بزیک با گلزنی در دقایق پایانی طلسم هفت ساله استقلال مقابل پرسپولیس را شکست، علیرضا منصوریان نیز در میدان حضور داشت و نتوانست مانع شکست تیمش برابر رقیب دیرینه شود.

هافبک خلاق و محبوب استقلال در ادامه یکی دو سالی را در سنگاپور و تیم هایی چون بالیستر و گیلانگ سپری کرده و دوباره به تیم ناصر حجازی ملحق شد. با بازگشت علی پروین به پرسپولیس این تیم جان تازه ای گرفته بود و قرمزپوشان در ۲۲ آبان ۷۷ و در شرایطی که علیرضا منصوریان با لباس متفاوت تقریبا سفید با طرح شطرنجی در ترکیب استقلال قرار داشت را با تک گل مهدی هاشمی نسب شکست دادند.

در ادامه این بار شاهد غیبت طولانی مدت این بازیکن محبوب و حضور او در یونان و سن پائولی آلمان بودیم. اما علیرضا منصوریان یک بار دیگر و در تاریخ ۲۵ مهر سال ۱۳۸۲ در ترکیب قرمزپوشان قرار گرفت. امیر قلعه نویی به جز علیرضا منصوریان و محممود فکری در طی یکی دو فصل تقریبا عذر تمام بازیکنان باتجربه استقلال را خواست و کمتر کسی تصور می کرد تیم جوان او فاتح ان دربی فراموش نشدنی باشد.

پرسپولیس با هدایت وینکو بگوویچ و در اختیار داشتن ستاره هایی چون علی دایی، کریم باقری، یحیی گل محمدی، جواد کاظمیان، مهرداد میناوند، حامد کاویانپور و ... تیمی کهکشانی در اختیار داشت. از آن سود به عنوان مثال زوج دفاعی استقلال را امیر حسین صادقی و پیروز قربانی جوان تشکیل داده بودند، اما در نهایت آبی پوشان برنده آن جدال تاریخی شدند.

تیم ژنرال با گل های تماشایی علی سامره و محمود فکری از رقیب دیرینه پیش افتاد و تک گل عیسی ترائوره نیز نام تیم برنده را تغییر نداد. اما در ثانیه های پایانی علیرضا منصوریان که به عنوان بازیکن تعویضی و برای حفظ نتیجه وارد زمین شده بود، یک تنه در حال به باد دادن برتری استقلال بود. او که علاقه و البته تبحر خاصی در حرکات نمایشی و برگردان زدن داشت، در گوشه محوطه خودی و در شرایطی که اصلا اوضاع خطرناک نبود، روی هوا اقدام به ضربه زدن کرد.

از بدشانسی علیرضا منصوریان این توپ مرده در دقیقه ۹۰ تغییر مسیر داده و درست در مرکز محوطه جریمه استقلال فرود آمد. یحیی گل محمدی، سرمربی فعلی پرسپولیس نیز که برای جبران شکست پیش تاخته بود، آنجا حاضر بوده و ضربه ای والی راهی دروازه حریف کرد.

اما یحیی بدشانس بود که ضربه زمینی آنهم در شرایطی که پرویز برومند هیچ شانسی برای مهار توپ نداشت، به دیرک برخورد کرد و در ریباند نیز عیسی قادر به استفاده از توپ نبود تا در نهایت استقلال برنده آن دربی شود. در ادامه علی منصور برتری ۲-۳ با گل دقیقه ۹۳ پیروز قربانی را در بهترین روزهای استقلال در دهه ۸۰ نیز تجربه کرد.

در ادامه و بعد از خداحافظی از فوتبال در سال ۸۷، علیرضا منصوریان خیلی زود کار مربیگری را شروع کرد و البته در دوران کوتاه هدایت پاس همدان، طعم شکست برابر پرسپولیس را با کاشته تماشایی محمد پروین چشید.

اما بی تردید برتری در لیگ پانزدهم در هفته های پایانی روی نیمکت نفت و ربودن جام از دست تیم برانکو را باید مهم ترین زمینه حضور او روی نیمکت استقلال دانست. علی منصور دوران فوق العاده ای روی نیمکت آبی ها نداشت، اما برتری ۲-۳ در دربی سال ۹۵ برابر آن پرسپولیس رویایی شاید بهترین خاطره او از آن دوران پرفراز و نشیب باشد.

حالا هواداران سپاهان و احتمالا استقلال امیدوارند امشب علیرضا منصوریان آن سرمربی آماده روی نیمکت نفت باشد، نه آن بازیکنی که در دقیقه ۹۰ و با برگردان اشتباه خود بهترین فرصت را برای درخشش یحیی مهیا کرد.

آریا فاطمی مقدم

تگ ها


گل گهرسیرجان علی دایی فرشاد پیوس پرسپولیس تهران فوتبال ایران پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال